نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS

نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS

یکی از پرکاربردترین محاسبات در کاربرد نرم افزار SPSS محاسبه زیرمقیاس‌های یک متغیر در قالب پرسشنامه در تحلیل‌های آماری است. در این آموزش سعی می‌گردد نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS به صورت مصور و مرحله به مرحله توضیح داده شود.

فرض کنید، شما قصد بررسی متغیر سرمایه روانشناختی را بر روی یک نمونه‌ای دارید. متغیر سرمایه روانشناختی از چهار زیرمقایس خودکارآمدی، امید، خوش بینی و تاب آوری تشکیل شده است. پرسشنامه سرمایه روانشناختی متشکل از ۲۴ سوال است که برای هر زیرمقیاس آن ۶ سوال در نظر گرفته شده است. بعد از وارد کردن هریک از سوالات در نرم افزار SPSS پرسشنامه و سوالات را به دقت بررسی می‌نماییم تا مشخص گردد چه سوالاتی متعلق به کدام زیرمقیاس می‌باشد. برای پرسشنامه سرمایه روانشناختی فرض کنید سوالات ۱، ۴، ۶، ۷، ۹، ۱۰، برای خوش بینی، سوالات ۲، ۳، ۵، ۱۱، ۱۲، ۱۶ برای خودکارآمدی، سوالات ۸، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۲۱، ۲۲ برای متغیر تاب آوری و سوالات ۱۷، ۱۹، ۲۰، ۲۲، ۲۳، ۲۴ برای متغیر امیدواری هستند.

در قدم اول دستور زیر را در SPSS اجرا می‌کنید:

1بعد از باز شدن کادر Compute Variable در سمت چپ دو کادر کوچک (۱) و بزرگ (۲) وجود دارد. در سمت راست نیز کادر (۳) دیده می‌شود. کادرهای ۱و۲و۳ در شکل زیر مشخص شده‌اند.

2

در کادر اول نام یکی از زیرمقیاسها را بنویسید. در قدم بعدی سوالاتی که متعلق به آن زیرمقیاس هستند را انتخاب نموده و به کادر ۳ وارد می‌کنید. برای مثال، سوالات ۱، ۴، ۶، ۷، ۹، ۱۰ برای زیرمقایس خوشبینی است. در کادر اول نام این متغیر را وارد می‌کنید سپس به کادر ۲ می‌آیید سوال ۱ را انتخاب نموده و به کادر ۳ انتقال می‌دهید و بلافاصله علامت به اضافه (+) را انتخاب می‌کنید و مجدداً سوال ۴ را انتخاب می‌کنید. این فرآیند می‌بایست در نهایت بعد از اتمام دقیقاً به شکل زیر باشد:

3بعد از این مرحله دکمه OK را کلیک کرده و به قسمت DATA VIEW مراجعه می‌کنیم. در این صفحه هم اکنون ستون جدیدی با عنوان “khoshbini” ساخته شده است که در شکل زیر مشاهده می‌نمایید. 

6

هم اکنون شما موفق شده اید، سوالات خرده مقیاس خوش‌بینی را محاسبه نمایید و متغیر جدیدی به دست آمده است. نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS برای سایر زیرمقیاس های پرسشنامه روانشناختی نیز دقیقاً به همین شکل است. بدین معنی که شما برای هریک از زیرمقیاس های این پرسشنامه ۳ مرتبه دیگر می بایست از گزینه Compute Variable استفاده نمایید و سه زیرمقیاس باقیمانده را نیز محاسبه نمایید.

بعد از محاسبه تمامی زیرمقایس‌های این پرسشنامه، شما اگر پرسشنامه دیگری نیز داشته باشید می‌توانید دقیقا به همین شکل عمل کرده و زیرمقیاس‌های آن را برای انجام تحلیل‌های آماری محاسبه نمایید (p-Value در تحلیل آماری چه اطلاعاتی به شما می دهد؟).

مرکز تحقیقاتی اوج دانش افتخار دارد که با همکاری متخصصین تحلیل آماری برای نرم افزارهای مختلفی چون PLS, AMOS,LISREL و سایر نرم افزارهای مربوط به رشته اقتصاد و حسابداری به ارایه مشاوره تخصصی و رفع اشکال آندسته از محققین عزیزی بپردازد که نیازمند مشاوره آماری مقاله و یا پایان نامه خود می‌باشند.

لینک‌های مفید دیگر

انجام تحلیل آماری پایان نامه و مقاله

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ برای زیرمقیاس های پرسشنامه

نحوه گزارش نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری

پنج نکته استثنایی در ارزیابی کیفیت مقاله

کلیات مقاله نویسی

250 پاسخ
 1. ل
  ل says:

  سلام، اگه بخوام میانگین و انحراف معیار کل پرسشنامه رو بگیرم باید به جای اینکه در Compute جمعمشون کنم، میانگین کل سوالات رو بگیرم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   سوالتون خیلی مبهم هستش
   اما برای اینکه میانگین و انحراف معیار یک گروه نمونه را در پاسخگویی به یک پرسشنامه بدست آورید بعد از وارد کردن نمره های انان به بخش آنالیز رفته و آمارتوصیفی را انتخاب می کنید.

   پاسخ دادن
 2. مهدی
  مهدی says:

  با سلام
  من خرده مقیاس های هر ۳ پرسشنامه رو در سیستم وارد کردم، برای آزمون فرض اصلی چه باید کرد؟

  آزمون فرض تحقیق من این است:
  ۱- بین مقاومت در برابر تغییر و فرهنگ سازمانی رابطه وجود دارد
  ۲- سرمایه روانشناختی رابطه مقاومت در برابر تغییر و فرهنگ سازمانی را تعدیل میکند.

  در صورت امکان راهنمایی بفرمائید.
  ممنون از مطالب مفید و کاربردی تون

  پاسخ دادن
 3. شریعتی
  شریعتی says:

  با سلام و خسته نباشید، من یک متغیر برای ۴۰ نفر تعریف کرده ام که از جمع چند زیر مقیاس تشکیل شده. بعد از این، تعداد کیس ها رو به ۶۰ نفر افزایش دادم اما متغیربه طور خودکار برای کیس های جدید محاسبه نمی شود. پیشاپیش از راهنمایی شما ممنونم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   طرح مساله مبهم است اما برداشتی که ما کردیم این است که شما نمونه را افزایش داده اید اما دیتای حاصل از اجرای پرسشنامه متغیر اصلی را برای ۲۰ نفر جدید وارد نکرده اید. همچنین، به این بیشت نفر جدید در ستون احتمالاً خرده مقیاس ها را تعریف نکرده اید. که در هر دو صورت باید اول متغیر و زیرمقایسها را به افراد جدید تعریف کنید، داده های مربوط به انها را وارد اس پی اس اس کنید سپس محاسبه را انجام دهید. اگر به پاسخ مورد نظرتان نرسیدید میتوانید با شماره های تلفن ما در تماس باشید.

   پاسخ دادن
   • شریعتی
    شریعتی says:

    بله. بنده ابتدا با نمونه کوچک تر، زیر مقیاس ها را وارد کرده ام، سپس نرم افزار متغیر اصلی را که از جمع زیر مقیاس ها تشکیل میشده، محاسبه کرده است. بعداً تعداد نمونه را افزایش دادم و دیتای مربوط به زیرمقیاس ها را هم وارد کردم. ولی متغیر اصلی به طور خودکار توسط نرم افزار برای نمونه های جدید محاسبه نمی شود.

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     شما یکبار دیگر به بخش variable View اس پی اس اس خود نگاه کنید. قطعاً هر مشکلی که وجود دارد در این بخش است. دقت کنید آیا تمامی سوالات و زیرمقیاس ها وجود دارد؟ اگر نتوانستید اشکال را رفع کنید با در تماس باشد و فایل خود را برای ما ارسال کنید.

     پاسخ دادن
     • امیرمحمد
      امیرمحمد says:

      سلام.
      بطور کلی در SPSS چگونه می توان زیر مقیاسهایی را که برای یک سری داده حساب کرده ایم ، برای داده های بیشتری که اضافه می کنیم، اعمال کنیم؟
      با تشکر

     • مدیر سایت
      مدیر سایت says:

      با سلام، اگر داده اضافه کنید باید زیرمقیاس ها را مجدداً حساب کنید. زیرا همانطور که توضیح داده شده زیر مقیاس ها از جمع عددی مقادیر داده ها بدست می آیند و هر گونه تغییر می تواند مقدار ارزشی زیرمقیاس ها را تغییر دهد.

     • امیرمحمد
      امیرمحمد says:

      سلام. با تشکر از پاسختان
      سوال من مربوط به زمانی است که پس از محاسبه زیر مقیاسها، پرسشنامه های جدید اضافه شود(نمونه افزایش یابد). آیا راهی هست که مجبور نشویم دوباره با استفاده از دستور compute زیر مقیاسها را برای پرسشنامه های جدید محاسبه کنیم؟

     • مدیر سایت
      مدیر سایت says:

      سلام مجدد
      ببینید اگر در هر صورت نمونه افزایش پیدا کنه شما می بایست از اول زیرمقایس ها را محاسبه کنید و راه دیگری ندارد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   منظور شما سوالاتی که نمره گذاری معکوس دارند هست؟ یه مقدار سوالتون رو شفاف تر مطرح کنید و دقیقا مشکلی که باهاش مواجه شدید رو بفرمایید.

   پاسخ دادن
   • shiva
    shiva says:

    سلام.میشه لطفا نمره گذاری معکوس رو توضیح بدید؟
    پرسشنامه های من رو کسی برام وارد spss کرده ولی تاثیر معکوس بعضی از سوالات توی طیف لیکرت درنظر نگرفته میخوام بدونم چطوری میتونم اینکارو انجام بدم؟

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     بله از گزینه recod در spss میتوانید این کار را انجام دهید. منتها فرایند چند مرحله ای دارد که در اینجا توضیحش سخت است در صورتی که نیاز مبرم دارید میتوانید با همکاران ما تماس بگیرید و از انها کمک بخواهید.

     پاسخ دادن
 4. مهدیه
  مهدیه says:

  سلام
  اگه بخوایم درصد زیر مقیاس و میانگین و انحراف معیار هر زیر مقیاس رو بدونیم
  مثلا زیر مقیاس خوشبینی در این نمونه شما چه میانگین و انحراف معیاری داره؟
  باید واسه ستون خوشبینی از زیر آمار توصیفی درمنوی انالیز استفاده کنیم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   طبیعتاً بله
   اخذ خروجی آمار استنباطی و آمار توصیفی مسیر جداگانه ای دارد که شما میایست با استفاده از مسیر آمار توصیفی در آنالیز، شاخص های توصیفی را انتخاب نموده و خروجی آن را برای هر متغیر گزارش کنید.

   پاسخ دادن
 5. khani
  khani says:

  با سلام وعرض خسته نباشید ،بابت مطالب مفیدتون نهایت تشکر دارم.
  من دو گروه مریض دارم که به یک گروه دارو دادم و الان میخوام نتایج این دو گروه رو مقایسه ومیزان اثر گذاری دارو رو تعیین کنم ، برای بررسی این مورد باید از کدوم آزمون استفاده کنم؟
  برای تعیین ارتباط بین جنس و میزان حالت تهوع باید از کدوم آزمون استفاده کنیم ؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   برای سوال اول می توانید از آزمون های تی، تحلیل واریانس و کواریانس استفاده کنید.
   برای سوال دوم می توانید از آزمون خی دو استفاده کنید

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   مدل ساختاری رو نمیشه با spss انجام داد و باید برای انجام آن از نرم افزار لیزرل استفاده نمود.
   متاسفانه درباره آزمون سوبل من و همکاران اطلاعی نداریم.

   پاسخ دادن
 6. افشین
  افشین says:

  سلام. واقعا ممنون از زحمات و کار خوبتون. عالیه. فقط یک سوال دارم. وقتی با چند مولفه که در سطح رتبه ای سنجیده شده اند یک شاخص می سازیم آیا بعد از ساخت شاخص باید نرمال بودن توزیع را تست کرد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و تشکر از لطف شما
   نخیر، بررسی نرمال بودن توزیع برای متغیرهای فاصله ای هست و نیازی برای بررسی آن در متغیرهای رتبه ای نداریم.

   پاسخ دادن
 7. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام.ممنوم از سایت خوبتون
  من پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت رو دارم که دو گزینه ای هستش جوابها..حالا میخوام سوالاتش رو به طیف ۵ گزینه ای لیکرت تبدیل کنم.چون بابت کار پایان نامه دارم استفاده میکنم و گویا دو گزینه ای ها دقتی در جواب و تحلیل ندارن و مجبورم ۵ گزینه ایش کنم.تا حالا با پرسشنامه کار نکردم امکانش هست راهنماییم کنین که چیکار باید کرد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و خسته نباشید
   واقعیت پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت یک پرسشنامه استاندارد هستش که روایی و پایایی ایرانی و خارجی خوبی داره. لازم نیست شما هیچ تغییری در این پرسشنامه اعمال کنید اگر نسخه اصلیش دو گزینه ای باشه. در صورتی که استاد راهنمای شما نیز این درخواست رو داشته باشه، درخواست ایشون هم علمی نیست و توجیه هم نداره.

   پاسخ دادن
 8. محمود
  محمود says:

  سلام ممنون از مطالبتون
  من یه سری داده دارم که متغیرهایی در اونها تعریف شده که دارای زیر مقیاس هستند. مثلا خود کارامدی دارای یک سری سوال هست. حالا من میخوام بدونم هر متغیر از چه زیرمقیاس هایی تشکیل شده چطور باید ببینم؟ یعنی مثلا میخوام بدونم خودکارامدی متشکل از کدوم سوالات هست؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   ببینید شما هنگام ورود داده ها به نرم افزار باید بدونید که کدوم سوالات برای کدوم متغیر است. و در بخش مشاهده متغیرهای نرم افزار (variable view) آنها را تعریف کنید و در data view دقت کنید که سوالات آن متغیر را در بخش مختص خود وارد کنید.
   معمولاً تمامی پرسشنامه ها سوالات متغیرها را به تفکیک مشخص نموده اند که شما می توانید با در دست داشت آن مشخص کنید که چه سوالاتی برای چه متغیرهایی است. در زیر یک وب سایت برای شما معرفی شده است که می توانید با تهیه پرسشنامه از آن زیرمقیاس ها را به تفکیک جدا سازید.
   http://www.irantahgig.ir

   پاسخ دادن
   • محمود
    محمود says:

    خیلی ممنون از پاسختون. من این رو میدونم. منتها یک سری داده برای من ارسال شده برای تحلیل که نصف راهشو (مثل تعریف متغیرها) یک نفر دیگه انجام داده. من پرسشنامه رو ندارم. فقط میخوام بدونم در این داده هایی که دارم متغیر خودکارآمدی حاصل جمع کدوم متغیرها (سوالات) تعریف شده.چون پرسشنامه رو ندارم میخوام از داده ها به دسته بندی ای که نفر قبل انجام داده برسم. ایا راهی برای این وجود داره که من ببینم یک متغیر بزرگتر حاصل جمع کدوم یک از متغیرهای کوچکتره یا خیر؟ ممنونم

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام مجدد
     تقریباً هیچ راهی برای این مساله وجود نداره. کسی که قبل از شما کار نرم افزاری این پژوهش رو انجام داده، تقریباً در قبال نرم افزار spss یک وظیفه اصلی داشته اونم طبقه بندی و بندی دقیق داده ها هنگام ورود بود! منتها، کار تحلیل ها رو نرم افزار میتونه با چند کلیک انجام بده. متاسفانه هیچ راهی برای درک این طبقه ها و دسته ها هم اکنون برای شما وجود ندارد.

     پاسخ دادن
 9. روح الله
  روح الله says:

  سلام
  تشکر از مطالب عالی و مفید
  بعد از محاسبه یک مولفه با روش فوق اگر یکی از سوالات مربوط به این مولفه بدون پاسخ بوده باشه اون سطر رو برای مولفه (مجموع داده ها) به عنوان بدون مقدار درج میکنه
  سوال بنده این هست در طیف لیکرت برای سوالات بی پاسخ چه مقداری باید در نظر گرفت ؟ تا این مشکل هم بوجود نیاد

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   برای برخورد با این قضیه روشهای متفاوتی وحود دارد. اگر افراد زیادی به یک سوال خاص پاسخ نداده باشند آن سوال را کلاً حذف کنید. یا اگر فقط تعداد بسیار کمی به یک سوال خاص جواب نداده اند شما می توانید میانگین پاسخهای آن سوال را محاسبه کرده و نمره میانگین را در جای خالی قرار دهید. برای مثال، فرض کنید یک سوال دارای ۵ گزینه از بسیار کم تا بسیار زیاد است که به صورت ۱ تا ۵ نمره گذاری میشه. ۵۰ نفر به آزمون پاسخ داده اند که مثلاً ۲ نفر آن از آنها به سوال ۲۰ پاسخ نداده اند. شما می توانید میانگین پاسخها به نمره ۲۰ را حساب کنید. عددی که درمی آید قطعاً عددی است بین ۱ تا ۵ که شما میتوانید همان عدد را در جای خالی قرار دهید.
   اگر تعداد سوالات بدون جواب خیلی زیاد باشد که در اینصورت باید مجدداً پرسشنامه ها را پر کنید.

   پاسخ دادن
 10. فرشاد
  فرشاد says:

  سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون
  در توضیحاتتون اشاره نکردید که مقیاس سوالاتتون چی هست که شما عمل جمع رو براش استفاده کردید.
  من ۴ تا متغیر دارم که یکی از این چهارتا دو بعد داره
  هر چهار متغیر رو با مقیاس های ترتیبی سنجیدم و طیف همه ی متغیرهام ۵ گزینه ای لیکرت هست
  هر متغیر هم دارای سه سوال هستند(البته متغیر دو بعدیم دارای ۶ سوال است و هر بعد سه سوال) و پاسخ ها از کاملا مخالفم تا کاملا موافقم می باشند و کلیه ی ۴۰۰ پاسخ رو هم وارد نرم افزار کردم
  حال سوال اولم این هست که: برای ساختن متغیرها از سوالات مربوطه شون باید چه عملی انجام بدم؟( در compute من اونها رو با هم جمع بزنم، میانگین بگیرم، میانه بگیرم، مد بگیرم … چکار بکنم؟
  و سوال دوم اینکه: برای متغیری که دو بعد داره، هم خود متغیر کلی را باید در تحلیل ها به کار ببرم و هم هر یک از بعد ها را به صورت جداگانه، حال برای ساختن ابعاد باید به هر بعد سه سوال مربوط به خودش رو بدم و به متغیر کلی هر ۶ سوال رو؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما نام متغیر ترتیبی رو میتونید بفرمایید؟ مثلا تحصیلات یک متغیر ترتیبی است. اینو شما چطوری با ۵ گزینه ای طیف لیکرت سنجیده اید؟ من احساس می کنم که شما قطعاً یه جای کار ر اشتباه رفتید. متغیری که واقعاً اسمی یا ترتیبی باشه ممکن نیست زیرمقیاس داشته باشه و یا مشتمل بر سوالاتی باشه که شما بتونید اینار و محاسبه کنید.
   ما در مثالی که متغیر سرمایه روانشناختی که یک متغیر فاصله ای است. اکنون سوال ما از شما این است که شما چطور یک متغیر رتبه ای را با طیف لیکرت سنجیده اید آنهم ۱ تا ۵ نمره هم داده اید؟ شما اسامی متغیرهاتون رو بفرمایید تا ما کمک بیشتری بکنیم.
   در باره سوال دوم باید بگوییم خیر، شما باید زیرمقیاس ها را وارد نمایید و آزمون خود را انجام دهید. متاسفانه برخی از اساتید عقیده دارند در کنار زیرمقیاس ها حتما باید نمره کل را هم وارد کرد که مخصوصاً در تحلیل رگرسیون چنین رویه ای کاملاً اشتباه است.

   پاسخ دادن
   • فرشاد
    فرشاد says:

    سلام
    ممنون از پاسخگوییتون
    درست میفرمایید، ترتیبی بودن یکم کلی بود
    به عنوان مثال یک متغیر من سنجش قصد خرید یک فرد از یک فروشگاهه با چنین گویه هایی
    هنگام نیاز به خدمات مالی، این بانک را به عنوان اولین انتخاب در نظر میگیرم.
    ممکن است از خدمات این بانک استفاده کنم.
    استفاده از خدمات این بانک ارزشمند و مطلوب است.
    جواب ها هم از کاملا مخالف تا کاملا موافق
    بقیه ی متغیرها(هر سه متغیر اصلی کار) هم به همین صورت اند(یعنی سنجش یک رفتار خاص) و با همین روش نمره دهی لیکرت ۵ گزینه ای(از کاملا مخالفم تا کاملا موافقم)

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام مجدد
     ببینید شما دقیقا در حال اندازه گیری ی متغیر فاصله ای هستید و همه اینها یک مقدار عددی به شما ارایه خواهد داد که شما خواهید توانست با یک عدد ریاضی کم یا زیاد بودن مقلا میزان استفاده از خدمات بانکی را اعلام کنید. در نهایت شما باید به بخش compute نرم افزار spss رفته گویه هایی که به یک متغیر خاص ارتباط دارند را با یکدیگر جمع کنید سوالات یک زیرمقیاس در نهایت نمره کل آن زیرمقیاس یا بعد را تشکیل دهند. سپس تحلیل های خود را جلو ببرید. اگر توضیحات شفاف نبود می توانید با شماره های تماس ما در ارتباط باشید تا همکاران راهنمایی کنند.
     موفق باشید

     پاسخ دادن
     • فرشاد
      فرشاد says:

      سپاس از پاسخگوییتون
      متوجه شدم
      در واقع داده های مربوط به هر سوال(که در مثال من سنجش قصد خرید از یک فروشگاه با طیف لیکرت از کاملا مخالف تا کاملا موافق) بود ترتیبی به حساب می آیند و مقیاس آنها همان اردینال است، ولی زمانی که ما چندتا از این سوالات را برای ساخت یک متغیر(قصدخرید) جمع می زنیم دیگر با یک متغیر scale یا همان فاصله ای مواجه هستیم.

 11. کمالی
  کمالی says:

  با سلام و خسته نباشید
  شما کار تحلیل آماری انجام میدید؟ من یه کار تحلیل آماری دارم که نمیدونم از چه آزمونی باید استفاده کنم و چطور بنویسم. داده ها رو جمع کردم اما هنوز نمیدونم باید چطور وارد کنم. میتونید کمک کنید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و خسته نباشید
   بله همکاران ما درباره آزمونهای آماری و نحوه انجام انها مشاوره تخصصی به شما ارایه می دهند. در صورتی که هنوز داده ها وارد نکرده اید برای پیشگیری از ورود اشتباه داده ها به نرم افزار مورد نظر با همکاران ما مشورت کنید.
   انجام تحلیل های آماری به صورت کامل از طرف همکاران ما انجام پذیر است و در صورتی که در هر بخش آن سوالی داشته باشید میتوانند مشاوره تخصصی و رفع اشکال برای شما داشته باشند.
   شما در نهایت فایل داده ها به همراه فرضیاتتان را به ما ارسال می کنید تا همکاران ما به واسطه نحوه شکل بندی فرضیات و موضوع شما، بهترین و مناسبترین آزمون آماری را برای پژوهش شما انجام دهند.
   شما میتوانید از لینک زیر با ما در ارتباط باشید.
   http://www.sciencepeak.com/?page_id=3469

   پاسخ دادن
 12. سعید
  سعید says:

  با سلام
  متغیر وابسته من ۳تا مولفه داره و پرسشنامه خاص خودش و متغیر مستقلم هم پرسشنامه خاص خودشو داره
  میخواستم بدونم که هنگام تعریف سوالات جهت ورود داده ها در اس پی اس اس باید دوتا پرسشنامه را در دوتا فایل جداگانه باید وارد کنم یا پشت سر هم وارد کنم….
  در حال حاضر من در دو فایل اس پی اس اس وارد نمودم و کسانی که هر دو پرسشنامه رو برام پر کردن هرکدام را در فایل خودشون وارد نمودم
  اگر بخوام برای مثال نرمال بودن توزیعم رو بسنجم هر فایل رو جداگانه باید بسنجم
  چه جوری بینشون ارتباط برقرار کنم
  باتشکر از شما

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   شما باید سوالات دو پرسشنامه را پشت سر هم در قالب یک فایل وارد کنید. بعد از آن نمره کلی سوالات را محاسبه کنید و بعد از بدست آمدن نمره کلی هر پرسشنامه، می توانید از آزمون کلموگروف استفاده کرده و نرمال بودن توزیع رو بسنجید.
   تشگر

   پاسخ دادن
   • سارا
    سارا says:

    سلام .
    میشه لطف کنید بفرمایید ٬نمره کلی سوالات٬ را چطور میشه حساب کرد و در یک ستون قرار داد تا بعد با یک متغیر دیگه آزمون گرفت براش. بعنوان مثال من پرسشنامه رضایت شغلی استفاده کردم . میزان اورال میانگین همه جوابهاست (لیکرت ۶تایی). چطور میتونم اورال را داشته باشم ؟

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام
     تک تک سوالات پرسشنامه را همانند یک زیرمقیاس وارد نرم افزار کنید و دقیقا در نهایت این زیرمقیاس ها را مانند روشی که در فوق توضیح داده شده جمع بزنید تا نمره کلی پرسشنامه برای هر آزمودنی به دست آید. در اینجا شما در سطر آزمودنی ها را خواهید داشت و در ستون هریک از سوالات را.

     پاسخ دادن
     • سارا
      سارا says:

      ممنون از پاسخ تان . بله من همه سوالات پرسشنامه ام را وارد کردم و به همه value دادم. بعنوان مثال بعضی سوالها لیکرت ۵(۱=۰و….۵=۱۰۰) و بعضی سوالات ۲تایی(۱=۱۰۰ و =۰۲)و بعضی سوالات جوابهای ۳تایی. حالا من ۲تا سوال دارم : یک اینکه من میانگین همه جوابها را میخوام نه جمعشان را در متد بالا همه را با هم جمع کرده.
      و سوال بعدی اینکه مثلا من باید برای زیر متغیر بهداشت روان یک عدد بین ۰تا ۱۰۰ داشته باشم (یعنی میانگین دو تا سوال از پرسشنامه)ولی با این روشهای معمول میانگین گیری، عدد ۲.۵ دارم ولی در واقع عدد ۷۵ است . چطور میتونم در spss عدد ۷۵ را داشته باشم ؟

 13. نرگس قیطاسی
  نرگس قیطاسی says:

  سلام خسته نباشید من موضوع پایان نامه ام بررسی مقایسه ای میزان کیفیت زندی و صمیمیت زندگی هست.داد هام رو کامپوت کردم برای امار توصیفی چطور اونها رو به چند دسته تقسیم کنم .مثلا کیفیت زندگی نمره اش ۲۵_۳۲

  پاسخ دادن
 14. فرح
  فرح says:

  سلام من پرسشنامه آسیب شناسی دارم ۱۳ سوال با طیف لیکرت رو دارم از روش شما استفاده کردم و حالا یک شاخص بنام خشونت دارم سوالم اینه از چه دستوری استفاده کنم که با میانگین ۰_۳۰و،۳۰_۶۰و۶۰_۹۰,۹۰_۱۲_۱۲۰_۱۵۰ بتونم گزینه های اصلا خیلی کم ……خیلی زیاد شامل ۶ گزینه رو مشخص کنم.ممنونم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام متاسفانه با اینکه چند بار پیام شما را مطالعه نمودیم دقیقاً تشخیص ندادیم که مشکل شما کجاست و ما چه کمکی می توانیم انجام دهیم. اما برداشتی که از سوال شما کردیم این بود که احیاناً شما اطلاعی از نحوه ورود نمرات از یک پرسشنامه طیف لیکرت به نرم افزار را ندارید. وقتی شما آزمودنی ها و سوالات را وارد کردید، بر حسب هر آزمودنی و هر سوال، اگر آزمودنی گزینه مثلا خیلی زیاد را انتخاب کرده نمره مربوط به گزینه حیلی زیاد را در زیر همان سوال و برای همان آزمودنی وارد کنید. اگر پاسخ بی ربط به نیاز و سوال شما بود می توانید یکبار دیگر دقیقتر سوالتان را مطرح کنید.

   پاسخ دادن
 15. فرح
  فرح says:

  سلام ممنون از پاسخگوییتون. من می‌خوام شاخص بگیرم بنام خشونت از ۱۳ سوال با طیف لیکرت که ۶ گویه داره حالا سوالم اینه که چطور شاخص و
  میانگین بگیرم کدهای مربوط به پاسخ گویه ها رو هم از ۱تا۶ وارد کردم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   منظورتون از شاخص چیه؟ اگر داده ها را وارد کردید خوب باید به گزینه استاتیکس در نرم افزار spss برید و برای داده هاتون میانگین محاسبه کنید.

   پاسخ دادن
 16. امیرمحمد
  امیرمحمد says:

  با سلام و تشکر از راهنماییهای شما،
  در مثال خودتان، اگر بخواهیم درصد نمره زیرمقیاس خوش بینی را محاسبه کنیم، چگونه عمل می کنیم؟

  پاسخ دادن
 17. طیبه رضانژاد
  طیبه رضانژاد says:

  آزمون آماری مناسب برای عنوان تحقیق”رابطه ابعاد منش و حس انسجام با رضایت شغلی در کتابداران شاغل در کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی” با سه فرضیه پژوهش با عناوین .
  ۱٫ بین ابعاد منش و رضایت شغلی رابطه وجود دارد.
  ۲٫ بین حس انسجام و رضایت شغلی رابطه وجود دارد.
  ۳٫ ابعاد منش و حس انسجام پیش بینی کننده رضایت شغلی هستند.
  در نرم افزارspss از چه آزمونی باید استفاده کنم

  پاسخ دادن
   • طیبه رضانژاد
    طیبه رضانژاد says:

    با تشکر از پاسخ شما در این مقاله من سه پرسشنامه ۱- ابعاد منش که شامل سه متغییر:خودفراروی-همکاری -خودراهبری می باشد ۲- حس انسجام۳-رضایت شغلی می باشم اگه ممکن راهنمایی بفرمایید برای هر پرسشنامه چه آزمونهایی با توجه به فرضیه های پژوهش انجام دهم . با تشکر

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     برای هریک از زیرمقیاس های پرسشنامه با متغیر ملاک یک آزمون همبستگی به صورت مستقل اجر کنید. مثلا اگرمی خواهید رابطه ابعاد منش را با متغیر انسجام بیازمایید می بایست بین ابعاد خودفراروی-همکاری -خودراهبری با انسجام ۳ آزمون همبستگی اجرا نمایید. در فرضه آخر یعنی ابعاد منش و حس انسجام پیش بینی کننده رضایت شغلی هستند شما می بایست تمامی خرده مقیاس های ابعاد منش بعلاوه متغیر انسجام را به عنوان متغیر پیش بین و رضایت شغلی را به عنوان متغیر ملاک در نظر گرفته و آزمون رگرسیون را انجام دهید.
     این دقیقترین روش برای آزموهای شما خواهد بود.

     پاسخ دادن
     • طیبه رضانژاد
      طیبه رضانژاد says:

      با سلام و تبریک سال نو بعد از اجرای آزمون چه مراحلی باید انجام داد و خروجی آزمون را چطوری در مقاله ثبت کنم

     • طیبه رضانژاد
      طیبه رضانژاد says:

      آزمون ها را انجام دادم فقط در تحلیل جداول خروجی و شیوه گزارش آن در مقاله مشکل دارم لطفا راهنمایی کنید

 18. اصلانی
  اصلانی says:

  سلام و احترام. در هنگام وارد کردن اطلاعات پرسشنامه ها در نرم افزار spss سیستمم خاموش شد. با وجود اینکه حجم فایل نمایش داده می شود اما وقتی فایل مورد نظر را باز می کنم خالی است. ممنون میشم کمکم کنید.

  پاسخ دادن
 19. یاسمن
  یاسمن says:

  سلام. پرسشنامه من شامل ۵ زیر مقیاس است که برای هر مقیاس چند سوال مربوط می شود. سوالات به صورت طیف لیکرت تنظیم شده من می خوام فراوانی هر زیر مقیاس را بدست بیارم مثلا اگر زیر مقیاس من عوامل خانوادگی باشد که ۵ تا از سوالات پرسشنامه به این عوامل اختصاص یافته می خوام بدونم چند نفر گزینه خیلی زیاد چند نفر گزینه زیاد را انتخاب کردند.ممنون می شم زودتر راهنمائی کنید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما می بایست زیرمقیاس های پرسشنامه را به شکلی که گفته شده تعیین کنید. سپس به بخش descriptive رفته و گزینه frequency را انتخاب می کنید. متغیر مورد نظر را در کادر باز شده وارد می کنید و روی گزینه انجام کلیک می کنید. نتایج فراوانی و درصد فراوانی متغیر مورد نظرتان را نشان خواهد داد.

   پاسخ دادن
 20. یاسمن
  یاسمن says:

  آزمون آمار ی مناسب برای موضوع بررسی علل و عوامل (خانوادگی، شخصی، محیطی فرار از خدمت
  فرضیه:
  عوامل خانوادگی به چه میران در فرار از خدمت موثر است. و ….
  از چه روش تحلیل در spss استفاده کنم

  پاسخ دادن
 21. یاسمن
  یاسمن says:

  سلام .شما فرمودید از همبستگی پیرسون استفاده کنم. فرار از خدمت که به عنوان متغیر وابسته چگونه تعیین کنیم تا بتوانم با متغیرهای مستقل(عوامل خانوادگی و..) رگرسیون بدست بیارم.پرسشنامه شامل سوالاتی که فقط به مشخص کردن عوامل می پردازد.ممنون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام مجدد
   شما می توانید از آزمون t مستقل نیز استفاده کنید. یعنی دو گروه دارید متشکل از سربازانی که سابقه فرار از خدمت دارند با افرادی که سابقه فرار از خدمت ندارند. یعنی یک پژوهش علی مقایسه ای. سپس عوامل مذکور را، آن عواملی که مقیاس فاصله ای دارند با آزمون t مستقل و آن متغیرهایی که مقیاس اسمی یا ترتیبی دارند با آزمون یومن ویتنی مقایسه کنید.

   پاسخ دادن
 22. شیوا
  شیوا says:

  سلام. وقتتون بخیر. کار من دو گروه رو در بر می گیره با تعداد نامساوی. سوالات پرسشنامه برای هر دو گروه یکسان.
  ۱- داده های حاصل از هر دو پرسشنامه پشت سر هم وارد شوند یا در فایلهای جداگانه؟ یا در ستون های مجزا؟
  ۲- در چه زمانی از anova دوسویه استفاده می شود؟
  با تشکر.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   شما می باید یک سطر گروه ایجاد کنید. آنگاه با تعریف لیبل های ۱ و ۲ (به منزله گروه ۱ و گروه ۲) گروه ها را از هم تفکیک می کنید. در نتیجه در بخش دیتا ویو شما یک ستون مربوط به گروه خواهید داشت که مثلاً از شماره ۱ تا ۱۵ مربوط به گروه ۱ و از شماره ۱۶ تا ۲۵ مربوط به گروه دو خواهد بود.
   شما می توانید از anova برای دو گروه و سه گروه با یک متغیر مستقل استفاده کنید. برای مثال اگر شما در نظر دارید اثربخشی ذهن آگاهی را بر روی تاب آوری، سلامت روانی و کیفیت زندگی در دو یا چند گروه بررسی کنید می بایست از anova استفاده کنید. اما اگر قرار است اثربخشی ذهن آگاهی و درمان مثبت گرا را بر روی تاب آوری، سلامت روانی و کیفیت زندگی در دو یا چند گروه بررسی کنید باید از manova استفاده کنید.

   پاسخ دادن
 23. هدي
  هدي says:

  سلام. ببخشيد در مورد مشكلي كه برام پيش اومده ازتون راهنمايي و كمك مي خواستم. ١٧١ پرسشنامه رضايت شغلي(كار، سرپرست، همكار، ارتقا و پاداش) و تعهد سازماني(تعهد عاطفي، مستمر و تكليفي) رو به همراه پاسخ هاي مربوط به سوالات سن، تحصيلات، جنسيت، واحد سازماني و سطح سازماني و نوع استخدام رو وارد spss كردم. پاسخ هاي گويه هاي رضايت شغلي به صورت طيف تمايز معنايي١ تا٥و تعهد سازماني طيف ليكرت كه اون رو هم ١ تا ٥ وارد كردم. فراواني سن، تحصيلات ، جنسيت، واحد سازماني، سطح سازماني و نوع استخدام رو بدست اوردم. براي محاسبه مقوله هاي كار و…زيرمقوله هاي هر مقوله رو با هم جمع كردم تقسيم بر تعداد آنها از طريق compute كه ميانگين بدست اومد. بعد همه مقوله هاي رضايت شغلي رو جمع كرده و تقسيم بر تعداد آنها كه ٥ تا بود كردم و تعهد سازماني رو هم تقسيم بر ٣ . ميانگين هر دو بدست اومد و از طريق تناسب درصد هم بدست اومد.
  اما مشكلي كه وجود داره در مورد مقايسه روابط مثلا رضايت سازماني و سن، جنسيت و …. وقتي تو قسمت cross tabواردشون مي كنم و مي خوام كاي اسكوئر حساب كنم جداول خيلي بزرگ كه بيشترشون فراواني صفر دارن بدست مياد كه خيلي مبهمه. مثلا من مي خوام بدونم چند درصد زنها رضايت شغلي دارن و چند درصد مردها كه از اين طريق بدست نمياد. اگر همبستگي و …. رو هم حساب كنم باز نميشه مقايسه كرد . ممنون ميشم منو راهنمايي كنيد.

  پاسخ دادن
 24. محمد رشیدی
  محمد رشیدی says:

  سلام
  عنوان پایان نامه من عبارت است از ارتباط بین تیپ شخصیتی، عوامل بازاریابی و تصمیم خرید

  برای تعیین ارتباط تیپ شخصیتی با عوامل بازاریابی یا تصمیم باید از کای ۲ استفاده کنم. اما م نمیدونم تیپ شخصیتی رو چطور به صورت کل در نظر بگیرم. آخه تیپ شخصیتی از ۸ سنخ E ، I ، N ، S ، T ، F ، J و P تشکیل شده. پرسشنامه تیپ شخصیتی هم دو گزینه ای هست. مثلا برای E و I حدود ۸ تا سوال دو گزینه ای داریم که مجموع هر کدوم از سنخ ها که بیشتر شد، اون به عنوان سنخ تیپ فرد در نظر گرفته میشه.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   تیپ شخصیتی نمره کل ندارد و محاسبه آن بی معنی و اشتباه است.
   برای تعیین ارتباط تیپ شخصیتی با عوامل بازاریابی شما فکر کنم باید از همبستگی پیرسون استفاده کنید. اگر عوامل بازاریابی مقیاسی رتبه ای داشته باشد از ضریب همبستگی اسپیرمن باید استفاده کنید.

   پاسخ دادن
 25. بهار
  بهار says:

  باسلام
  موضوع من بررسی ارتباط هوش هیجانی وکیفیت زندگی است پایان نامه درمقطع کارشناسیه
  وقتی پرسشنامه هاروتوزیع کردیم ،دقیقاباید چه اطلاعاتی رو وچگونه بدست آوریم که به عنوان «داده ها» واردspssکنیم؟
  من باید ازچه آزمون آماری استفاده کنم؟
  لطفاپاسخ رابه ایمیل من ارسال کنید.باسپاس فراوان.

  پاسخ دادن
 26. محمود صدری
  محمود صدری says:

  سلام خدمت شما و با تشکر از مطالب آموزنده تان!
  میخام بپرسم وقت سوالات شمابا طیف لیکرت باشد و مجموعه چند پرسش یک بعد را بسنجد برای این که آزمون تی تک نمونه ای را بسنجیم باید نقطه برش داشته باشیم، حالا اگر پرسش نامه نقطه برش نداشته باشد و یا در اختیار محقق نباشد، چی باید کرد. پرسش دوم این است که در کل چگونه میتوان برای یک پرسش نامه نقطه برش تعین کرد، مثلاً پرسش نامه فرهنگ سازمانی دنیسیون که شامل ۶۰ سوال است و هر پانزده سوال یک بعد را میسنجد، چطور میتوانیم اولا سوالات را در سه دسته ای پائین، متوسط و بالا دسته بندی و نقطه برش وسط آن را تعیین کرد؟ خواهشاً پاسخ دهید. ممنون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   معمولاً یکی از راههای محاسبه نقطه برش این است که برای مثال اگر سوالات شما طیف لیکرت پنج تایی باشد یعنی مثلاً از کاملاً مخالفم تا کاملاً موافقم، این گزینه ها از ۱ تا ۵ نمره گذاری می شوند. نمره ۳ به عنوان (نه موافقم و نه مخالفم) نقطه برش قرار می گیرد و پایین تر از آن به عنوان بخش پایین، و بالاتر از نمره ۳ به عنوان بخش بالا نمره گذاری می شود. به این مفهوم که اگر ۶۰ سوال با طبف لیکرت ۵ تایی داشته باشیم و نمره گذاری از ۱ تا ۵ باشد نقطه برش ۱۸۰ خواهد بود. فردی که بالاتر از نمره ۱۸۰ گرفته باشد در بخش بالا و فردی که پایینتر از نمره ۱۸۰ اخذ کند در بخش پایین طبقه بندی می شود.
   شما دقیقاً می توانید به همین شکل گفته شده افراد را در دسته های سه گانه قرار دهید.

   پاسخ دادن
 27. عالیه
  عالیه says:

  سلام. ببخشید تو این مثالی که زدید اگر که بخوایم خود متغیر سرمایه روان شناختی رو که ۲۴سوال فرمودید داره به طور کلی مقیاس سازی و بعدش میانگین گیری کنیم چطور باید عمل کرد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   شما باید بر روی گزینه descriptive رفته و با انتخاب این متغیر ویژگی های توصیفی اعم از میانگین و انحراف استاندارد متغیر را به دست آورید.

   پاسخ دادن
   • عالیه
    عالیه says:

    بله اینو متوجه شدم ولی مشکلی که دارم این هست که متغیر من هوش اخلاقی هست که از یک تا پنج هر سوال نمره ای میگیره و من تک تک سوالات را برای هر آزمودنی وارد نرم افزار کردم. سوالم اینجاست برای این که خود متغیر هوش اخلاقی رو داشته باشم باید مثل این زیر مقیاس سوالات اونو باهم جمع کنم تا یه متغیر کلی داشته باشم بعد میانگین گیری کنم درسته؟

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     سلام
     دقیقا بله، برای هرگونه محاسبه ای شما نیاز دارید متغییر را تعریف نموده سپس سوالات آن را با همدیگر جمع کنید تا یک نمره کلی بدست آید سپس به محاسبه ویژگی های توصیفی و استنباطی بپردازید.

     پاسخ دادن
 28. شیوا
  شیوا says:

  سلام. وقت شما بخیر. یک سوال داشتم! زمانی که تحقیق بر روی دو گروه صورت می گیره و هدف بررسی یک مدل هست….. واسه بررسی مدل از داده های مجموع هر دو گروه استفاده بشه یا اینکه واسه هر کدام از گروه ها مدل ارزیابی بشه؟ (در مدل ساختاری و تحلیل مسیر)

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سوال تا حدود زیادی مبهم است. برای برازش یک مدل از یک گروه نمونه استفاده می شود. بنده تا کنون برای برازش یک مدل استفاده از دو گروه را ندیده ام یا اینکه برخورد نکرده ام. اما چیزی که وجود دارد این است که شما مدل مفهومی دارید که در نظر دارید این مدل مفهومی را تبیین کنید. متغیرها را انتخاب نموده اید و اکنون قصد دارید داده های خود را جمع آوری نمایید. این داده ها از طریق پرسشنامه یا ابزارهای دیگر بر روی یک گروه نمونه اجرا شده و جمع آوری می شود و سپس از طریق تحلیل های آماری به بررسی پرداخته می شود.

   پاسخ دادن
 29. morteza
  morteza says:

  سلام… من بلد نیستم که ضریب همبستگی رو انجام بدم … سوال اولم اینه که شما میتوانید ضریب همبستگی برای دو پرسشنامه بدست بیارید؟ و معمولا هزینه برای انجام این کار چقدر میشه ؟؟؟

  پاسخ دادن
 30. MB
  MB says:

  با سلام با توجه به اینکه تعداد سؤالات در هر زیرمقیاس متفاوته چه جوری در اس پی اس اس میشه استاندارد کرد و‌ به صورت صفر تا صد کرد تا بتونیم بگیم کدوم بعد بالاترین نمره و کدوم بعد کمترین نمره را اورده

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سوال تا حدی مبهم است اما نیازی به استاندارد سازی نیست. هر زیر مقیاس بالاترین و پایین نمره را دارد. شما نمره بدست آمده از هر زیر مقیاس را با بالاترین و پایین ترین نمره همان زیر مقیاس مقایسه می کنید.

   پاسخ دادن
   • MB
    MB says:

    سپاسگزارم. به عنوان مثال من ابزار توانمندسازی را که دارای پنج زیرمقیاس هست به کار می برم، سه تا از زیرمقیاس ها پنج سؤال، زیر مقیاس دیگه بیست و پنج سوال، زیرمقیاس بعدی ده سؤال دارد، اگر خواسته باشم که به ترتیب بگم کدوم بعد قوی تره و‌کدوم بعد ضعیف تر، مستلزم اینه که نمرات هر زیرمقیاس استاندارد بشه که معمولا صفر تا صد است یعنی در هر زیرمقیاس کمترین نمره صفر و بالاترین نمره صد بشه که بعد بتونم به ترتیب گزارش بدم. می خواستم ببینم در اس پی اس اس چه جوری میشه اینکارو انجام داد. بینهایت سپاسگزارم

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     برای استاندارد سازی در این نرم افزار شما به گزینه compute رفته و با انتخاب هر زیرمقیاس، میانگین آن را تقسیم بر تعداد سوالات میکنید. این کار را برای تمامی زیرمقیاس ها انجام دهید. سپس به رتبه بندی با آزمون فریدمن بپردازید.

     پاسخ دادن
 31. رضا
  رضا says:

  با درود و احترام
  متغير وابسته چگونه مقداردهي مي شود؟

  چهار متغير مستقل خود را با compute كردن گزينه هاي سوالات پرسشنامه مقداردهي كردم
  براي رگرسيون، ستون متغير وابسته نيز بايد مقداردهي شود، اما چگونه؟

  با سپاس

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   شما باید نمرات مربوط به متغیر وابسته را وارد نرم افزار بکنید و دقیقاً بر همین منوال از طریق compute آنها را با هم جمع کرده و متغیر وابسته شکل گیرد. ظاهراً شما نمرات مربوط به متغیر وابسته را اصلا وارد نرم افزار نکرده اید.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اگر منظور شما بررسی رتبه های میانگین باشد، شما میتوانید از آزمون فریدمن به این منظور استفاده کنید. واقعیت وب سایت یا منبعی برای محاسبه دستی این آزمون سراغ نداریم متاسفانه.

   پاسخ دادن
 32. نرگس
  نرگس says:

  سلام، من آزمون میلون رو روی افراد اجرا کردم. خرده‌مقیاس‌های این آزمون برای جمع شدن شرط دارن‌. مثلا سوال ۱۰ اگر پاسخش بله بود برای نمره‌هی ضرب در ۲ میشه. من کامپیوت ولیو در قسمت if سعی میکنم شرط نمرات خاص رو وارد کنم اما فقط برای یک سوال میتونم این کار رو بکنم. در واقع در قسمت if نمیدونم بین سوالات چه علامتی باید بذارم که شرط مورد نظر برای سوالات خاصم اجرا بشه. لطفاً منو راهنمایی کنید که چطور سوالاتی که شرط خاص دارن رو در جمع کردن خرده مقیاس ها به spss بفهمونم! سپاس.

  پاسخ دادن
 33. ثمین
  ثمین says:

  سلام از وبسایت خوبتون و مدیر سایت که متواضعانه راهنماییمون میکنند بسیار سپاسگزارم
  من یه پرسشنامه نظر سنجی ده سوالی درمورد یک دوره اموزشی دارم.
  این پرسشنامه سه تا مقیاس داره که در مطالعات قبلی روا و پایا شده و با تحلیل عاملی به سه مقیاس تقسیم بندی شده که یک مقیاس ۴ سوال و یکی ۲ سوال و دیگری ۲ سوال دارد و یکی هم در تحلیل عاملی اکتشافی بدون مقیاس مانده.
  این سوالات با مقیاس ۵ درجه لیکرت از کاملا مخالف تا کاملا موافق رتبه بندی شده
  من در پایان دوره اموزشی از دانشجو ها خواستم که اینو پر کنند
  وارد نرم افزار کردم و فراوانی و درصد و مد و میانه هر سوال و نمره کلی رو بدست اوردم
  الان میخوام بگم تو هر مقیاس نظر دانشجو ها چطور بوده یعنی در واقع رتبه بندی کنم و به نوعی با نممودار هم نشون بدم .
  با کامپیوت هم زیر مقیاس رو ساختم
  ولی برای فراوانی درصدش تو هم مقیاس که نسبتش درست دربیاد و نشون دادنش تو نمودار چیکار کنم؟
  با توجه به اینکه یه سوالات اصلا مقیاسی نداره یعنی تکی هست. و رتبه بندی هم هست سوالات اصلا کامپیوت کردنشون درسته؟
  لطفا راهنماییم کنید.
  صمیمانه سپاسگزارم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام و تشکر از شما
   نخیر
   اگر مقیاس شما رتبه ای بوده شما نمی توانید مقادیر رو باهم جمع کنید.
   شما می بایست از آزمون رتبه بندی فریدمن استفاده کنید.

   پاسخ دادن
   • ثمین
    ثمین says:

    بسیار ممنونم
    یعنی اصلا کامپیوت نکنم و بعد به تعداد سوالات تقسیم نکنم؟ مقیاس نمره دهی به سوالات ۵ درجه لیکرت بوده.
    خب چطور مشخص کنم که دسته بندی سوالات مال کدوم مقیاسه؟
    یااینکه کامپیوت و دسته بندی بکنم و بعد با فریدمن رتبه بندی کنم؟
    اونوقت ارزش نمره دهی در هر مقیاس چطور مشخص میشه؟
    مشیه بگگید اصلا راه رو درست رفتم یا خیر؟
    کلا برای این پرسشنامه ده سوالی من باید نتایج رو چطور استخراج کنم؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید

    پاسخ دادن
    • ثمین
     ثمین says:

     این ده سوال هر کدوم نظر دانشجو رو در مورد تاثیر دوره اموزشی میپرسه.. اینکه روی دانشش تاثیر داشته و آیا بعدا ازش استفاده میکنه یا نه و توصیه به بقیه میکنه یا … از این موارد.
     نمره دهی به هر سوال هم که با مقیاس لیکرت ۵ درجه هست
     حالا اینو چطوری گزارش کنم؟
     نمیخوام یه فراوانی و درصد باشه با توجه به اینکه در مطالعه ای که این ابزار ارائه شده خودش با سه مقیاس در پرسشنامه به روش تحلیل عاملی معرفی شده.
     لطفا راهنمایی کنید

     پاسخ دادن
 34. محسن
  محسن says:

  با سلام میبخشید یک سوال داشتم. زمانی که برای توصیف آماری زیرمقیاسهای پرسشنامه که هر کدام از این زیر مقیاسها خودشون از چند متغیر تشکیل شده، می خواهیم میانگین زیرمقیاس را به دست بیاریم که هم رتبه باشد با متغیرها. از آنجا که متغیرهای ما دارای مقیاس فاصله ای است طوری که برای هرفاصله کدهای از ۱ تا ۶ استفاده کردیم. زمانی که زیرمقیاس (میانگین متغیرهای تشکیل دهنده) را حساب میکنیم اعداد اعشاری به دست میاد مثلا ۴٫۷ ..در حالی که در رتبه بندی از مقیاس فاصله ای استفاده شد از اعداد صحیح ۱ تا ۶٫ که هر کدام نشان دهنده یک فاصله است. عدد اعشاری معنی نمیدهد. مثلا عدد ۴ نشان دهنده فاصله ۵۰ تا ۷۰% و عدد ۵ نشان دهنده فاصله ۷۰ تا ۹۰% میباشد. اما ریز مقیاس (میانگین متغیرها) عدد ۴٫۷ به دست میآید که به نظر بدون معنی میاد و نمیدونم چطور تفسیرش کنم..آیا راهکاری هست که بتوان نمره ریز مقیاس که از میانگین گیری متغیرها به دست میاد در همان طبقه بندی متغیرهای فاصله ای قرار بگیره؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   توضیحاتتون بسیار مبهم است و متاسفانه قادر نبودیم دقیقا مشکل اصلی شما را تشخیص بدهیم. خوب اگر شما میانگین گرفته اید برای یک متغیر فاصله ای طبیعی است که عدد اعشار داشته باشد. اگر شما قصد رتبه بندی دارید که باید از آزمون فریدمن استفاده کنید نه از میانگین گیری. برای آزمون فریدمن نیز متغیرهای شما باید در مقیاس رتبه ای یا اسمی باشند. اگر توضیحات کافی نبود میتوانید با شماره های تماس ما در ارتباط باشید تا همکاران راهنمایی دقیق تری انجام دهند.

   پاسخ دادن
 35. وحیده
  وحیده says:

  سلام خسته نباشید
  موضوع پایان نامه ام سنجش کیفیت خدمات کتابخانه با پرسشنامه لایب کوآل است که ۲۲ سوال داره در ۳ بعد یعنی یه تعداد سوال یه بعد و یه تعداد هم یه بعد و … در سه سطح حداقل و حداکثر و حال حاضر نمره دهی از ۱ تا ۹ میشه یعنی باید یه بار در سطح حادقل نمره بدن یه بار در حداکثر و یه بار سطح دریافت. بعد شکاف هاشون رو در میاریم که چقدر این سط.ح در هریک از ابعاد اختلاف دارند. فرضیه ها هم در مورد معناداری اختلاف این سطوح است. کارای مشابه زیادی در این موضوع انجام شده یه تعداد چون گفتن نمره ها رتبه ای است از آزمون ویلکاکسون استفاده کردن یه تعداد از تی تک نمونه ای و یه تعداد از manova یه تعداد از anova یه تعداد هم از تحلیل واریانس یک طرفه استفاده کردن. حالا من نمیدونم دقیقا از چه آزمونی استفاده کنم اگه داده هام نرمال نباشه از چه آزمونی و اینکه بعضیا گفتن داده ها رتبه ای است. پس حتما مال من هم رتبه است . در این صورت از چه آزمونی استفاده کنم. خیلی ممنون میشم راهنمایی ام کنید تا از بلا تکلیفی دربیام

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   اگر این پژوهش پایان نامه شماست حتماً برای پاسخ دقیقتر بخش فرضیات و بخش روش پژوهش را برای ما ارسال کنید تا پاسخ دقیقتری ارایه شود. بهتر بود به جای این توصیحات، فرضیاتتان را برای ما ارسال میکردید.

   پاسخ دادن
   • وحیده
    وحیده says:

    ۱٫ در ﻛﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ‌های عمومي شهرستان- ﺑﻴﻦ “ﺣﺪاﻛﺜﺮ اﻧﺘﻈﺎرات” ﻛﺎرﺑﺮان و “سطح دریافت واقعی” از ﺧﺪﻣﺎت، در ابعاد لایب کوآل، ﺗﻔﺎوت ﻣﻌﻨﺎداري وﺟﻮد دارد.
    ۲٫ در ﻛﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ‌های عمومي شهرستان- ﺑﻴﻦ “ﺣﺪاﻗﻞ اﻧﺘﻈﺎرات” کاربران و “سطح دریافت واقعی” از ﺧﺪﻣﺎت، در ابعاد لایب کوآل، ﺗﻔﺎوت ﻣﻌﻨﺎداري وﺟﻮد دارد.

    در ضمن چون پاسخگویی به صورت طیف لیکرت هست بعضی از نمونه کارها گفتن داده ها فاصله ای است باید از anova استفاده بشه. البته برای اون هم باید داده ها نرمال باشد اگه در این صورت داده ها نرمال نباشه چه آزمونی باید استفاده بشه. خیلی ممنون

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     شما یک گروه نمونه خواهید داشت و دو متغیر. احتمالاً برای هر دو متغیر مستقل پرسشنامه دارید هم برای ﺣﺪاﻛﺜﺮ اﻧﺘﻈﺎرات و هم برای سطح دریافت واقعی. شما برای حتی اگر بخواهید فقط برای متغیر سطح دریافت واقعی پرسشنامه داشته باشید (همین پرشنامه ۲۲ سوالی) باید یک ملاکی رو هم برای حداکثر انتظارات داشته باشید که نمره دریافت واقعی رو با حداکثر انتظارات مقایسه کنید (این ملاک میتونه با استفاده از یک پرسشنامه بدست بیاد یا به صورت قراردادی حاصل بشه). برای تمام این موارد مطرح شده شما باید از آزمون تی تک نمونه ای استفاده کنید. معادل ناپارمتریک این آزمون هم آزمون نشانه است (برای داده های غیر نرمال). با anova یا تی مستقل یا ویلکاکسون زمانی استفاده می شود که شما حداقل دو گروه نمونه داشته باشید. در حالیکه شما برای فرضیات ذکر شده عملاً نیاز به یک گروه نمونه دارید نه بیشتر.

     پاسخ دادن
     • وحیده
      وحیده says:

      خیلی ممنون از توضیحاتتون ولی همه اینها در یک پرسشنامه است و نمونه هم یکی است در واقع میخوام در هر یک از گویه ها تفاوت بین سطح خدمات دریافتی از کتابخانه رو با سطح انتظارات کاربران از دریافت خدمات مقایسه کنم که فاصله کم باشهکیفیتخدمات خوبه فاصله زیاد باشه کیفیت خدمات رضایت بخش نیست. ممنون که وقتتون رو گرفتم

     • مدیر سایت
      مدیر سایت says:

      اگر توضیحات برای شما ناقص بوده و مشکل حل نشد میتوانید با همکاران ما از طریق شماره های تماس در ارتباط باشید.

 36. hamed hamedi
  hamed hamedi says:

  سلام. وقت بخیر. من یک پژوهش آمیخته داشتم که از اون پرسشنامه ای استخراج کردم که بنا به نوع سوالات مجبور شدم برخی سوالات رو به صورت لیکرت، و برخی سوالات رو به صورت اسمی (بله-خیر) بنویسم. البته این دو قسمت مربوط به یک پرسشنامه است و نه دو پرسشنامه. حال برای پایایی پرسشنامه از چه روشی استفاده کنم؟؟؟ اگر صرفا لیکرت بود میشد از کرونباخ رفت، و یا اگر صرفا اسمی بودن، میشد از روش کودر ریچاردسون استفاده کرد. اما یک پرسشنامه است که سوالات به هم مرتبطند و یک قسمت لیکرت و یک قسمت اسمی! چه باید کرد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   به نظر ما، شما باید برای هر یک از دو بخش پرسشنامه روش سنجش پایایی استفاده کنید که باید استفاده کرد. شما برای سوالات اسمی از روش کودر و برای سوالات لیکرت از وش کرونباخ استفاده کنید. و یا اینکه سوالات این پرسشنامه را جدا کرده و تبدیل به دو پرسشنامه متفاوت کنید سپس متاسب با ماهیت سوالات از روش های پایایی سنجی که در بالا ذکر شد استفاده کنید.

   پاسخ دادن
 37. Star
  Star says:

  سلام وقت بخیر.من دو تا پرسشنامه سبک دلبستگی و کمال گرایی دارم که پرسشنامه سبک دلبستگی ۱۵سوالی هست که به سه زیر مقیاس اجتنابی و ایمن و دو سوگرا تقسیم میشه و پرسشنامه کمال گرایی ۴۰سوالی که به دو زیر مقیلس ۲۰سوالی کمال کرایی مثبت و منفی تقسیم میشه .یعنی میتونم از این روش computeکه توضیح دادین استفاده کنم?
  برلی پایان نامم میخواستم و فقط اطلاعات رو وارد میکنم و تجزیه و تحلیل رو میخواد شخص دیگری انجام بده برای همین میخوواستم مشخثص باسه تو تجزیه و تحلیل خرده مقیاس ها چون از نوع همبستگیه میخواستم رابطه بین این خرده مقیاس ها رو مشخص کنم موردی که نداره مسخص کردن در spss?

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   دقیقاً می بایست از همین روش استفاده کنید. روش محاسبه زیرمقایس ها در شرایطی که یک پرسشنامه دارای زیر مقیاس باشد به همین منوال خواهد بود.

   پاسخ دادن
 38. نسیم
  نسیم says:

  سلام خسته نباشید موضوع من مقایسه کیفیت زندگی،پیشرفت تحصیلی و افسردگی در کودکان مبتلا بهadhd با کودکان عادی است.جامعه اماریم ۳۰ نفر هست.سوالم اینه هر پرسشنامه رو جدا وارد کنم؟ یا برای هر نفر سه پرسشنامه رو با هم.بعد چجوری با هم مقایسشون کنم یکم گیج شدم.با تشکر

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   شما باید نمرات ۳ پرسشنامه فوق را برای هریک از افراد نمونه وارد کنید. یعنی در سطر آزمودنی و در ستون مقابل آن ۳ متغیر تعریف گردد و نمرات سه متغیر در ستونهای مجزا برای این آزمودنی وارد شود و تا نفر ۳۰ام نیز این کار ادامه پیدا کند.

   پاسخ دادن
 39. صادق
  صادق says:

  سلام
  برای ارزیابی کیفیت یک کلاس درسی از ۱۱۲ دانشجو در ۴ کلاس درسی ‍پرسشنامه ای با ۳۱ سوال در مقیاس لیکرت اجرا شد. بجز تحلیل توصیفی آزمون دیگری برای بررسی دقیق تر پیشنهاد میشود؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سوال بسیار کلی است. شما وقتی قصد استنباط از پژوهش خود را ندارید می بایست از آزمون های توصیفی استفاده کنید. مانند میانگین، انحراف معیار، واریانس و … . کلاً آزمونهای آماری به دو قسمت توصیفی و استنباطی تقسیم می شوند که اگر شما قصد استنباط و تعمیم داشته باشید (که در سوال فوق ظاهراً ندارید) از آزمونهای آماری استنباطی و اگر قصد صرفاً توصیف آماره های یک گروه نمونه را داشته باشید از آزمونهای آمار توصیفی استفاده می کنید.

   پاسخ دادن
 40. MAAEDE
  MAAEDE says:

  سلام خسته نباشید
  برای پرسشنامه هایی که سوالات معکوس دارند داده ها رو چجوری وارد کنیم؟ مطابق با پرسشنامه؟
  مثلا سوال ۷ پرسشنامه نئو نمره گذاری به این صورته که کاملا مخالفم نمره ۵ بهش تعلق می گیره و بعد ۴ بعد ۳ و تا به اخر
  اما سوال بعدی معکوسه و گزینه ی کاملا مخالفم نمره ۱بهش تعلق میگیره تا به اخر
  همینجوری مطابق پرسشنامه باید اعداد رو وارد کنم؟
  ممنونم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   توضیح این مساله به صورت نوشتاری و در این فرصت دشوار است. شما می توانید با همکاران ما در موسسه تماس بگیرید تا به صورت شفاهی توضیحاتی را برای شما ارایه نمایند. در صورتی که نیاز همکار آماری دارید می توانید درخواست دهید تا امور آماری شما توسط همکاران ما انجام گردد.

   پاسخ دادن
 41. مرضیه جهانی
  مرضیه جهانی says:

  سلام ببخشید من با می خوام با نرم افزار سوالات یک بعد از پرسش نامه رو بر اساس درصد تاثیرگذاریشون مقایسه کنم ممکنه لطف کنید وکمکم کنید. کاری که در این مبحث نوشته شده رو انجام میدم اما در جدول خروجی متوجه نمی شم کدوم درصد متعلق به کدوم سوال هست.

  پاسخ دادن
 42. معصومه
  معصومه says:

  سلام . وقت بخیر . در طیف لیکرت برای سوالاتی که جنبه منفی دارند باید امتیاز ۱ رو به گزینه خیلی زیاد و امتیاز ۲ رو به زیاد و در نهایت ۵ رو به بسیار کم داد ?
  برای سوالات مثبت باید بر عکس عمل کرد و امتیاز ۵ رو به بسیار زیاد ۴ رو به زیاد و تا اخر ۱ رو به خیلی کم داد؟
  یا فرق نداره امتیاز دادن؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   میتونید این کار رو بکنید و هم میتونید انجام ندید.
   اگر سوالات شما سوالات منفی باشند می توانید همان شکل نمره گذاری برای سوالات مثبت را به کار ببرید با این تفاوت که در تفاسیر بگویید هرچقدر نمره بالاتری فرد در این پرسنشامه کسب نماید به منزله آن است که بیشتر در معرض آسیب است. برای مثال، فرض کنید پرسشنامه شما در مورد میزان استفاده از موبایل است و شما روش نمره گذاری را تغییر نداده اید. در نتایج فردی که نمره کلی ۴۰ را بدست آورده اینگونه تفسیر می شود که از فردی که نمره ۵۰ را بدست آورده کمتر از موبایل استفاده می کند.

   پاسخ دادن
 43. ستاره
  ستاره says:

  باسلام. ببخشید من یک تحلیل کوواریانس دارم انجام میدم با دوگروه کنترل و آزمایش و روش پیش آزمون و پس آزمون. سوالم اینه که آیا باید در قسمت ورود دیتاهام که ستونی به نام گروه ساختم ۴ تا گروه داشته باشم و چهار بار دیتاهارو وارد کنم(دوبار برای پیش آزمون کنترل و آزمایش و دوبار هم برای پس آزمون کنترل و آزمایش) ؟؟ و سوال بعدیم اینه که آیا متغیرهامو که کامپیوت کردم به این دلیل که پس آزمون و پیش آزمون دارن باید دوبار تعریف کنم( دوبار کامپیوت کنم؟)؟؟ ممنون از راهنماییتون.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   یعنی شما دو گروه آزمایش دارید و دو گروه کنترل؟
   اگر اینگونه است که شما یک ستون باید بازکنید و نام آن را گروه بگذارید. ستون های بعدی نیز نام زیرمقیاس ها را وارد کنید. سپس در گروه با استفاده از label این برچسب ها را درست کنید: az1، az2 ، co 1، co 2. داده های هر گروه را با توجه به لیبل ایجاد شده وارد سازید.
   در مورد سوال دوم هم بله. یکبار برای پیش آزمون و یک بار برای پس آزمون.

   پاسخ دادن
 44. بهروز
  بهروز says:

  با عرض سلام
  ببخشید در موضوع بنده با عنوان: بررسي رابطه بين موانع اجراي روش هاي تدريس فعال درافت تحصيلي دانش آموزان مقطع ابتدايي فرضیه اول ما این عبارت است: بین محتوای نامناسب کتابهای درسی و عدم اجرای روشهای تدریس فعال در کلاس درس رابطه وجود دارد. این هرده مقیاس دارای ۵ سوال ذیل در پرسشنامه است:
  ۱ – حجم زیاد کتابهای درسی میتواند از اجرای روشهای تدریس فعال در کلاس درس جلوگیری کند.
  کاملا موافقم موافقم تاحدودی مخالفم کاملا مخالفم

  پس از محاسبه این زیرمقیاس با طیف لیکرت< برای بررسی رابطه می خواهیم آزمون کای اسکور انجام دهیم. در متغیر اول امتیازات محاسبه شده برای خرده مقیاس را قرار می دهم. اما نمی دانم برای متغیر دوم چه چیزی قرار دهم. اگر بنده را راهنمایی فرمایید بسیار ممنون می شم. آیا باید برای متغیر دوم از گروه کنترل استفاده کنم؟ چگونه؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   در آغاز بین عنوان کلی شما با فرضیه ما هیچ رابطه منطقی نتوانستیم برقرار کنیم. شما به فرضیه ای که گفته اید نگاه کنید. چه ارتباطی بین این فرضیه و آن عنوان سوال وجود دارد؟
   دومین مساله این است که :
   پس از محاسبه این زیرمقیاس با طیف لیکرت< برای بررسی رابطه می خواهیم آزمون کای اسکور انجام دهیم. در متغیر اول امتیازات محاسبه شده برای خرده مقیاس را قرار می دهم. اما نمی دانم برای متغیر دوم چه چیزی قرار دهم. اگر بنده را راهنمایی فرمایید بسیار ممنون می شم. آیا باید برای متغیر دوم از گروه کنترل استفاده کنم؟ در این جمله منظور از متغیر اول و دوم کدام متغیرها مدنظرتان است؟ به نظر می رسد شما عنوانی را مطرح کرده اید و فرضیاتی را می خواهید آزمون کنید که تاحدود بسیار زیادی محدودیت خاصی ندارند و دقیقاً مشخص نیست متغیرهای شما کدام است. در عنوان پژوهش موانع اجرای روشهای تدریس و افت تحصیلی دو متغیر اصلی هستند. حال باید شما در گام بعدی مشخص سازید موانع اجرای روشهای تدریس شامل چه متغیرهایی هستند؟ فرضه شما {بین محتوای نامناسب کتابهای درسی و عدم اجرای روشهای تدریس فعال در کلاس درس } چه ارتباطی به موضوع پژوهش دارد؟ برای اینکه مشخص شود، می‌توانید متغیر وابسته و مستقل را در گام اول دقیق مشخص سازید. سپس معین کنید هریک از این متغیرهای چه ابعادی را شامل می‌شوند. برای نمونه، در مثال ما متغیر سرمایه روانشناختی از چهار زیرمقایس خودکارآمدی، امید، خوش بینی و تاب آوری تشکیل شده است. این چهار بعد، ابعاد متغیر کلی سرمایه روانشناختی را تشکیل می دهند. حال در پژوهش شما باید مشخص شود موانع اجرای روش های پژوهش تدریس چه ابعادی مدنظر است؟ افت تحصیلی را با چه ابزاری سنجیده اید؟ آیا این ابزار به سنجش ابعاد مختلف افت تحصیلی می پردازد یا صرفاً یک نمره کلی درباره افت تحصیلی می دهد. این موارد را باید به دقت مشخص سازید. پژوهش شما با مشکلات اساسی مواجه است.

   پاسخ دادن
 45. ستاره
  ستاره says:

  با سلام. من آزمون مانکوآ که انجام میدم جدول خروجی هام خالیه یعنی جدول هست اما جلوی هر عنوان که باید عدد باشه یه نقطه هست. آیا داده هام مشکل داره؟؟ چطور میتونم داده هامو استاندارد کنم تا خروجی صحیح بده؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   قطعاً مشکلی وجود داره و اینکه مشکل از داده هاتون هست یا نحوه انجام آزمون واقعیت باید داده هاتون رو بررسی کنیم. پیشنهاد میکنم داده ها رو از طریق ایمیل برای ما ارسال کنید تا بررسی شده و به شما اطلاع بدیم.

   پاسخ دادن
 46. فرزان
  فرزان says:

  سلام. من ۷۷ سوال در مورد عوامل موثر بر مشارکت مردم در بافتهای ناکارآمد شهری ، میخام بدونم که ایا باید ابتدا شاخص ها رو مشخص کنم در کامپیوت و یه عامل جدید بسازم و بعد جداگانه در تحلیل عاملی هر عامل رو جدا بگیرم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله دقیقا به همین روش اقدام کنید.
   بحث دیگری که وجود دارد این است که هرگونه تحلیل بر اساس فرضیات پژوهش انجام می گیرد. بنابراین، شما قبل از آغاز تحلیل ها به فرضیات خود نگاه کنید و ببینید چه عواملی را می خواهید بررسی کنید. سپس به موازات آنها تحلیل های خود را شروع کنید.

   پاسخ دادن
 47. یوسف صورآذر
  یوسف صورآذر says:

  با سلام و خسته نباشید و ممنون از مطلب مفید و راهنمایی های خوبتون.
  من یه موضوع دارم که ۵ تا متغیر رو در بین دانشجویان شاغل و غیرشاغل مقایسه میکنه که سه تا از این متغیرها زیر مقیاس دارن یعنی یکی سه زیر مقیاس و دو تای دیگه هم ۵ زیر مقیاس دارن و دو تا متغیر هم هیچ زیر مقیاسی ندارن، میخواستم ببینم از کدوم آزمون برای تجزیه و تحلیل استفاده کنم. ممنون از راهنمایتون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام و عرض ادب
   اگر بحث مقایسه است و اگر دو گروه دارید با چند متغیر، می بایست از تحلیل کواریانس جند متغیره استفاده کنید.
   اگر در نظر دارید پیش بینی و ارتباط را بسنجید باید از رگرسیون چند متغیری استفاده کنید.

   پاسخ دادن
   • یوسف صورآذر
    یوسف صورآذر says:

    خیلی ممنون
    فقط اینکه،نوشته شده که تو تحلیل کوواریانس چند متغیره باید یک متغیر کمکی یا مداخله گر وجود داشته باشه اما تو موضوعی که من دارم مستقیما رفته سراغ ۵ تا متغیر مستقل که بعضی از اینها زیر مقیاس دارن و متغیر کمکی وجود نداره، این چی میشه یعنی بازم شرایط تحلیل کوواریانس چند متغیره رو داره؟
    خیلی ممنون از راهنماییتون

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     درباره متغیر کمکی یا مداخله گر توصیه می کنیم وارد مباحث مبهم نشوید. شما در حقیقت قصد مقایسه دو گروه بر اساس چند متغیر را دارید و اینکه حداقل دو گروه را دارید. اگر در پژوهش شما یک پرسشنامه دارید با زیرمقیاس های مختلف (که هریک از آنها یک متغیر محسوب می شوند) حتماً باید از کواریانس چند متغییره استفاده کنید. اما اگر چند متغیر کاملاً مجزا از هم دارید مانند هوش هیجانی، اضطراب و افسردگی و دو گروه را می خواهید بر اساس این متغیرها مقایسه کنید حتماً می بایست از کواریانس تک متغییره استفاده کنید. زیرا متغیرها از همدیگر کاملاً مجزا هستند.

     پاسخ دادن
 48. الطاف حسین
  الطاف حسین says:

  سلام خدمت دست اندرکاران این سایت: یک سوالی داشتم آن اینکه اگر یک مؤلفه دارای چندین سوال باشد، هر سوال بطور جداگانه میشه کرولیت کرد و ۵ گزینه لیکرت فهمیده میشود که مثلاً چند نفر به کدام گزینه تیک مارک نموده اند، حالا اگر فریکونسی یک مؤلفه را که دارای چندین سوال است بکشیم، بجای گزینه های لیکرت اعداد دیگری مانند ۳ الی ۱۸ و غیره میاید، این مؤلفه را چگونه تفسیر نمائیم؟ تشکر

  پاسخ دادن
 49. یاسمن
  یاسمن says:

  سلام. اگر مولفه من (اسیب های اقتصادی ) ۶ تا سوال را به خودش اختصاص بده و خواسته باشم رتبه بندی کنم که از بین این ۶ اسیب اقتصادی مثلا فلان مورد بیشترین اسیب است. . کدام مراحل را در spss طی کنم میشه فقط بر اساس میانگین رتبه بندی کرد

  پاسخ دادن
 50. پویا
  پویا says:

  سلام و عرض ادب
  ممنون از مطالب آموزنده تون
  من دو پرسشنامه ۶۰ و ۴۸ سواله دارم که یکی شون لیکرت ۷سطحی و یکی ۵ سطحی است. و الان همه ۱۰۸ سوال رو وارد spss کردم. الان ۲ تا سوال دارم از خدمتتون
  ۱- توی variable View هر ۱۰۸ سوالم رو تعریف کردم. الان چطوری باید این ۲ پرسشنامه رو جدا کنم و مثلا ۶۰ سال نئو رو یکجا بسنجم؟
  ۲- سوالم دومم اینه که بنظرتون برای سنجش رابطه ویژگی شخصیت و مهارت های روانی از چه روشی استفاده کنم؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما وقتی سوال ها رو در قسمت variable view وارد می کنید برای مثال اگر پرسشنامه اول ۶۰ سوال داشته باشد، سوال های آن را از Q1 تا Q60 در این بخش وارد می کنید. سپس به وارد کردن سوال های متغیر دوم می پردازید. فرض کنید پرسشنامه دوم ۴۵ سوال داشته باشد. بعد از اتمام سوالات پرسشنامه قبلی، سوالات پرسشنامه جدید را از N1 تا N45 وارد کنید. در بخش دیتا ویو بر اساس هر آزمودنی و هر سوال پرسشنامه، داده ها را وارد کنید و در نهایت برای محاسبه آنها شما باید زیرمقیاس ها را مشخص کنید. جهت این کار می توانید با توجه به مطلب فوق، نحوه انجام این مورد را مشاهده کنید.

   ۲- برای سنجش این هدف شما می توانید از رگرسیون چند متغیری استفاده کنید.

   پاسخ دادن
   • پویا
    پویا says:

    بله منم به داده ها شماره دادم و همین کار رو کردم و و داده ها رو وارد هم کردم. منتهی الان مشکلم اینجاست که مثلا توی اعمال رگرسیون و توی قسمت Dependent و InDependent باید همه ۱۰۸ سوالم رو دونه دونه وارد کنم؟ یا باید مثلا همه سوال های Q1 تا Q60 و N1 تا N48 رو تحت عنوان Q و N دسته بندی کنم اگر پاسخ بله هست روش دسته بندی پرسشنامه رو هم بگین ممنون میشم. مثل همون compute کزدن مولفه ها است؟

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     مثل نه، دقیقاً باید متغیرها رو compute کنید و نحوه کامپیوت کردن رو هم در متن بالا خدمتتان توضیح داده شده است. سوالات را بایکدیگر جمع کنید تا متغیر نهایی بدست آید و در تمامی مراحل بعدی صرفاً متغیر کلی را وارد فرمول رگرسیون نمایید.

     پاسخ دادن
 51. سینا
  سینا says:

  با سلام،
  ماموریت های مطلوب دانشگاهها رو در سه حوزه آموزش پژوهش و خدمات بر اساس نظر متخصصان (با استفاده از مقیاس لیکرت)بدست آوردم، حالا میخوام بدونم این ماموریت هایی که اهمیتشون با آزمون t معنی دار شده کدوم رتبه بالاتری در حوزه آموزش، پژوهش و خدمات به صورت جداگانه دارند؟

  خودم فریدمن استفاده کردم، استاد داور میگه روش های ریاضی مثل تاپ سیس و ای اچ پی استفاده کن…

  خواستم نظرتون رو بفرمایید چه روشی مناسبه؟

  پاسخ دادن
 52. ebrahimi
  ebrahimi says:

  با سلام
  اگه پرسشنامه ای با طرح لیکرت داشته باشیم و می خواهیم تی تک نمونه ای آن رو حساب کنیم
  سوال یک:برای حساب کردن نمره های هر مقیاس از جمع سوال ها استفاده میشه یا از میانگین گرفتن آن ها ؟
  سوال دو: برای اجرای آزمون تک متغیر کای اسکویر ( که نمره ها به صورت گسسته است نه پیوسته) باید چکار کرد ؟
  سوال سه : برای تبدیل به پنج سطح چون فراوانی بعضی از سطح ها کمتر از ۵ عدد می باشد می خوام به ۳ سطح تبدیل کنم (کم ،متوسط و زیاد ) . این قسمت چطور میشه انجام داد ؟

  پاسخ دادن
 53. MARYAMYOU
  MARYAMYOU says:

  سلام روزتون بخیر ، من برای متغیر وابسته انعطاف پذیری ۴ تا متغیر مستقل دارم که هر کدوم ۶ تا سوال جداگانه دارند . حالا میخوام بدونم کدوم متغیر مستقلم رو وابسته تاثیر بیشتری داره ضمنا داده های من نرمال هستند .
  آیا میشه از آزمون فریدمن برای رتبه بندی داده های نرمال هم استفاده کرد ؟؟ اگر نه چه آزمون دیگع ای رو میتونم انجام بدم که متغیرهام رو رتبه بندی کنه .

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اگر پژوهش شما از نوع مداخله ای است می بایست از تحلیل کواریانس استفاده نمایید و سپس از آزمون تعقیبی بونفرونی استفاده کنید.
   اگر پژوهش از نوع همبستگی باشد می باییست از رگرسیون چند متغیری استفاده نمایید.

   پاسخ دادن
 54. parisa
  parisa says:

  با سلام و وقت بخیر
  ممنون بابت آموزش های مفیدتون
  یک سوالی در مورد همین مطلبی که در مورد محاسبه زیرمقیاس ها گذاشتید داشتم.
  می خواستم بدونم بعد از این که در مورد متغیری این کار را انجام دادیم، چطور طیف این متغیر را نرمال کنیم یعنی ببریم روی طیف ۱ تا ۵ ؟

  پاسخ دادن
 55. مسعود
  مسعود says:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون خواستم بدونم اگر بخوام میانگین مقیاس رو بدست بیارم از چه طریق و فرمولی میتونم اینکار رو انجام بدم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   می بایست به منوی DESCRIBE رفته و در آنجا گزینه های آمار توصیفی اعم از میانگین و انحراف استاندارد را برای هر متغیری که در نظر دارید محاسبه کنید.

   پاسخ دادن
 56. علیرضا روحانی
  علیرضا روحانی says:

  سلام و خسته نباشید
  پایان نامه مت راجع به ارزیابی بلند مزتبه سازی بر منظر شهری هست. متغیرهای مسقل ام روطبق آموزش شما compute کردم اما مقدار داده ی منظر شهری که متغیر مستقل هست رو برای انجام آزمون رگرسیون نمیدونم باید چطوری مقدار بدم .

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بسته به فرضیات شماست. اگر در فرضیات به دنبال بررسی ارتباط یا تاثیر خرده مقیاسهای یک پرسشنامه هستید حتماً می بایست به جای نمره کل، نام خردده مقیاس ها را در ستون به همان شکلی که توضیح داده شده وارد کنید و نمرات هر آزمودنی را در سطر وارد و محاسبات را انجام دهید. در غیر اینصورت شما می توانید نمره کل را وارد کنید.

   پاسخ دادن
 57. nasim
  nasim says:

  سلام وقت بخیر ممنون بابت سایت خوبتون.ببخشید من پرسشنامم رو به افراد مجرد و متاهل دادم و همه داده هارو وارد یک فایل کردم حالا میخوام فقط نتایج مربوط به افراد متاهل را بررسی کنم.چطوری میتونم این کار رو انجام بدم ؟میشه یا نه باید اطلاعات مربوط به مجرد هارو کامل پاک کنم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   خوب سوال بسیار مبهم است. وارد چه فایلی کردید؟ چگونه وارد کردید؟
   وقتی داده وارد می کنید، باید داده ها را برحسب متغیرهایی که محدود نموده اید وارد سازید. مثلاً اگر وضعیت تاهل برای شما مهم است، باید این دو وضعیت را مشخص کنید. مثلا در نرم افزار اس پی اس اس وضعیت تاهل را نوشته، و با استفاده از گزینه lable تاهل یا تجرد آنها مشخص می شود و محاسبات به سادگی انجام می گردد. برای اینکه پاسخ دقیق تری به سوال شما ارایه شود به دو سوال فوق دقیقاً پاسخ دهید تا بتوانیم بیشتر کمک کنیم.

   پاسخ دادن
   • nasim
    nasim says:

    سلام مرسی از پاسخگویی شما
    داده ها در برنامه spss وارد شده و برای داده ها کد گذاری کردم مجرد۱ و متاهل۲ و حالا میخوام که فقط نتایج متاهلین رو بررسی کنم

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     سلام مجدد
     بنابراین، شما در استفاده از نرم افزار spss مشکل دارید. چون به راحتی می توانید محاسبات را برای افراد گروه متاهل یا مجرد انجام دهید بدون اینکه هیچ مشکلی به وجود آید. وقتی شما آماره های توصیفی مانند میانگین و انحراف استاندارد و … را برای این گروه محاسبه می کنید. در جداول برون داد، نتایج به صورت تفکیک شده به همان شکل که در ورود اطلاعات تفکیک کرده اید (متاهل ۲، مجرد ۱) به دست می آید. و شما می توانید نتایج مجردین را به کنار گذاشته و نتایج متاهلین را استخراج و در جدول خود گزارش کنید.

     پاسخ دادن
 58. مرجان ستايش فرد
  مرجان ستايش فرد says:

  باسلام
  من ميخوام توزيع فراواني توتال ابزارم رودربيارم چيكاربايدبكنم يعني من توزيع فراواني هركدوم ازسوالاي ابزارم رودراووردم حالا ميخوام توزيع فراواني كل رودربيارم نميدونم چيكاركنم پايان نامم توصيفيه

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   متاسفانه بنده متوجه سوال شما نشدم، اما سوال را انتشار دادیم تا سایر عزیزانی که اطلاعاتی دارند بتوانند به شما کمک کنند. از این بابت پوزش می خواهیم

   پاسخ دادن
 59. یاسمن
  یاسمن says:

  سلام.در پژوهش من قرار است رابطه دو متغیر بررسی شود بدین منظور من دو پرسشنامه اجرا کردم که هر کدام شامل چند مقوله می شوند و برای سنجش هر مقوله هم چند گویه اختصاص یافته ممنون میشم راهنمائی بفرمائید باید از چه روش تحلیلی استفاده کنم.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   برای بررسی رابطه بین دو یا چند متغیر اگر متغیرها در مقیاس فاصله ای باشند باید از همبستگی پیرسون استفاده کنید. همچنین، شما می توانید بعد از معنادار بدست آمدن همبستگی بین متغیرها، از تحلیل رگرسیون برای براورد میزان پیش بینی متغیر وابسته از روی متغیر مستقل نیز استفاده کنید.

   پاسخ دادن
 60. محمد حسن
  محمد حسن says:

  سلام من یک پرسش نامه نگرش سنج با متغیر های اسمی دارم. میخوام دیدگاه دوتا گروه مستقل رو بررسی کنم. باید از ازمون خی دو استفاده کنم؟ نیازی به زدن تیک کاپا نیست؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله شما میبایست از آزمون خی دو استفاده کنید. در باره گزارش نتایج کاپا با استاد راهنما مشورت کنید. معمولاً در گزارش نتایج به جداول مربوط به آزمون خی دو بسنده می شود.

   پاسخ دادن
 61. علی
  علی says:

  سلام ببخشید اگه متغیری زیر مقیاس داشته باشه و ما رابطه انهارو با یک متغیر دیگر محاسبه کنیم باید نمره کل پرسشنامه ی هر کدام از زیر مقیاس ها و متغییر هارو محاسبه کنیم و این که چگونه محاسبه میشه در اس پی اس اس میشه بیشتر توضیح بدین
  خیلی ممنونم

  پاسخ دادن
 62. علی
  علی says:

  با سلام. زمانی که کامپیوت را برای شاخص ها که متشکل از چند گویه هستند انجام دادیم، اگر بخواهیم مجددا در سطح بعد (که هر بعد متشکل از چند شاخص است) کامیپوت کنیم آیا این امکان وجود دارد که شاخص های کامپیوت شده را مجددا کامپویت کرد تا مجموع آن ها در سطح بعد (مثلا بعد اقتصادی/اجتماعی/سیاسی) بدست آورد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   اینکه متغیری طیف لیکرت دارد یا نه را نمی توان ملاک قرار داد. اگر یم کتغیری مقیاس فاصله ای و متغیری دیگر مقیاس اسمی یا رتبه ای داشته باشد از روش اسپیرمن استفاده نمایید. مثلاً رابطه همبستگی سن (که به صورت عدد گزارش شده است) با تحصیلات

   پاسخ دادن
 63. علی
  علی says:

  با سلام خسته نباشید. برای مقایسه میانگین سه واکنش تاب آورانه ی ۱٫ مقاومت ۲٫ انطباق ۳٫ پذیرش ، که هر کدام شاخص ها و گویه های جداگانه دارند، باید از آزمون فرید من استفاده شود یا ویلکاکسون؟ با تشکر

  پاسخ دادن
 64. یاسمن
  یاسمن says:

  سلام. اگر پژوهشی در مورد بررسی علل محیطی، اقتصادی و.. بر بروز جرم… باشه و در پرسشنامه هر عامل چند گویه به خودش اختصاص داده باشه میشه برای بررسی تاثیر هر کدام از عوامل بر بروز جرم فقط فراوانی و درصد هر گویه را بدست اورد و در اخر از ازمون فریدمن برای رتبه بندی عوامل استفاده کرد؟
  در بعضی مقالات که خوندم ار زگرسیون و هم بستگی پیرسون استفاده کرده بودند مثلا رابطه یسن عوامل اقتصادی و جرم… چه جوری میشه اخه پرسشنامه که فقط شامل گویه های در مورد عوامل بروز جرم میشه اونوقت چه جوری میشه از طریق رگرسیون محاسبه کرد

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   خوب طبیعتاً وقتی شما عواملی را در بروز یک پدیده موثر می دانید می توانید از طریق رگرسیون و پیش بینی میزان سهم هریک و اینکه آیا سهم هریک از آنها در بروز یک پدیده معنادار هستند یا خیر تعیین کنید. به نظر می رسد که شما باید مقداری در حیطه مساله همبستگی و رگرسیون مطالعه داشته باشید. ما در همین وب سایت بحث رگرسیون رو نیز آموزش داده ایم

   پاسخ دادن
 65. یاسمن
  یاسمن says:

  سلام مجدد. ممنون . فقط یک چیزی را متوجه نشدم پرسشنامه ۴۵ هر سوال هر چند گویه هم یک عامل را شامل می شود. بعد از کامپیوت خوب موقع وارد کردن متغیرها در رگرسیون عوامل را باید در قسمت متغیر مستقل وارد کنم خوب قسمت متغیر وابسته جرم…می شود چگونه این متغیر وابسته را محاسبه کنم پرسشنامه که فقط شامل متغیر های مستقل است. سپاس فراوان از پاسخگوئی تان

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   نخیر، شما بر اساس فرضیه پژوهشی تان یک یا چند متغیر مشتقل دارید و یک یا چند متغیر وابسته. طبیعتاً پرسسشنامه ها جداست یا اگر جدا نباشد مشخص است که کدام سوالات برای متغیر وابسته و کدام سوالات در زیرمجموعه متغیر مستقل طبقه بندی می شود.

   پاسخ دادن
 66. مریم
  مریم says:

  سلام خسته نباشید من یه فایل spss دارم که شامل داده های مربوط به قد و وزن و سن و … ۱۲۰ بیمار است. اگر بخوام شاخص توده بدنی رو محاسبه کنم چیکار باید کنم؟ شاخص توده بدنی شامل تقسیم وزن بر توان دوم قد میشه

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   شما باید نمرات قد و وزن را وارد کنید. سپس برای ورود نمرات bmi باید (از طریق استفاده از ماشین حساب) قد هر آزمودنی را تقسیم بر وزن کرده و عدد حاصله را جلوی همان آزمودنی وارد می کنید.

   پاسخ دادن
 67. حیدری
  حیدری says:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم بعد از اینکه این سوالات رو جمع کردیم و مقیاس های جدید مورد نظر رو درست کردیم ما برای این سوالات از ۵تا گویه کاملا مخالفلم تا کاملا موافقم در نظر گرفتیم حالا تو این مقیاس جدید این رو چجوری از طریق گزینه رکورد بازسازی کنیم ؟؟؟/

  پاسخ دادن
 68. ...
  ... says:

  سلام شبتون بخیر
  ایا برای سنجش الفای کرونباخ حتما باید پرسشنامه خرده مقیاس داشته باشد
  اگر یک پرسشنامه ۲۲ سواله بدون خرده مقیاس داشته باشیم امکان الفای کرونباخ وجوددارد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   نخیر هیچ ربطی ندارد که پرسشنامه خرده مقیاس داشته باشد یا خیر. شما می توانید برای همین پرسشنامه ای که ذکر کرده اید آلفای کرنباخ محاسبه کنید. می توانید با استفاده از این لینک: http://www.sciencepeak.com/?p=5224 نخوه محاسبه آلفای کرنباخ را مشاهده کنید. پرسشنامه شما فاقد زیرمقیاس متعدد است اما می توانیم بگوییم که تمامی ۲۲ سوال حول یک مولفه طراحی شده اند. شما می توانید محاسبه آلفای کرنباخ را برای همین مولف بر حسب آموزشی که در لینک بالا آمده است انجام دهید.

   پاسخ دادن
 69. حیدری
  حیدری says:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم بعد از اینکه این سوالات رو جمع کردیم و مقیاس های جدید مورد نظر رو درست کردیم ما برای این سوالات از ۵تا گویه کاملا مخالفلم تا کاملا موافقم در نظر گرفتیم حالا تو این مقیاس جدید این رو چجوری از طریق گزینه رکورد بازسازی کنیم ؟؟؟/

  پاسخ دادن
 70. علی طلائی
  علی طلائی says:

  با سلام.
  آیا روش خاصی هست که داده های پرسشنامه ای که با طیف لیکرت اندازه گیری شده است را با داده های کمی که از صورت های مالی استخراج شده است را مرتبط کنیم و در یک تحقیق بیاوریم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   متاسفانه سوال شما برای ما بسیار مبهم بود. سوال شما را انتشار دادیم تا سایر عزیزان در صورتی که بتوانند پاسخی به آن ارایه کنند در خدمت شما باشند.

   پاسخ دادن
 71. امیدرضا
  امیدرضا says:

  سلام. من یک پرسشنامه روانشناسی به نام باورهای وسواسی ۴۴ را در پژوهشم دارم. پاسخش طیف لیکرت از منفی ۳ تا مثبت ۳ هست. نمره هر فرد در نهایت میتونه مثبت یا منفی باشه. برای این پرسشنامه یک مقاله گفته نقطه برش ۵ هست، این پرسشنامه تشخیصی نیست، سوالم اینه چرا نقطع برش داره پس? در اینجا چه معنایی داره. سوال بعدی اینه نمرات بعض افراد که منفی میشه برای تحلیل هم باید منفی وارد اس پی اس اس بشه،

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله، نمرات باید به صورت منفی وارد بشود.
   بسیاری از پرسشنامه ماهیت پرسشنامه تشخیصی ندارند اما در نهایت فرد می تواند حتی اگر پرسشنامه ساز نمره برش برای آن تعیین ننموده باشد، برای آن این نمره را محاسبه کند و وضعیت عملکرد فرد را در آن پرسشنامه تعیین کند. این مساله هیچ مشکلی ندارد.

   پاسخ دادن
 72. نیکو
  نیکو says:

  سلام و وقت بخیر… میخواستم بدونم با پرسشنامه بر اساس طیف لیکرد میشه در نهایت علاوه بر اولویت وزن هر معیار هم محاسبه کرد؟؟؟

  پاسخ دادن
 73. یاسمن
  یاسمن says:

  سلام. برای پرسشنامه سبک تدریس که برای هر سبک چند گویه را شامل می شه من زیر مقیاس گرفتم مثلا برای هر ازمودنی مشخص شد که کدام سبک غالب تر است حالا می خواهم در مجوع بدونم که کدام سبک بین تمام افراد غالب تر است چیکار کنم؟

  پاسخ دادن
 74. زینب
  زینب says:

  سلام وقت بخیر
  من درپروپوزال در بخش اهداف ویژه ارائه ساز و کار های کاهش رفتارهای ….. را مدیر گروه برام گذاشتن ولی نمیدانم در بخش روش تحقیق چه آزمون های آماری برای آن بنویسم مثلا ابزار جمع آوری ، روش و تکنیک و نحوه تجزیه و تحلیل داده ها ممنون میشم در این مورد راهنمایی بفرمائید.

  پاسخ دادن
 75. ماهی
  ماهی says:

  سلام و وقت بخیر، پرسشنامه من ۴ عامل داره که هر کدوم ۵ گویه دارن و با طیف لیکرت به دست اومدن، قصد دارم تا میانگین و انحراف معیار هر عامل رو به دست بیارم. از دستور compute استفاده کردم اما برای مثال عدد میانگین ۶۷ به دست اومده در حالیکه باید بین ۱ تا ۵ باشه. یا انحراف معیار عدد ۵ به دست اومده که مشخصه درست نیست و گویا باید روی این اعداد، اعمال دیگه ای انجام بشه. برای اینکه بشه میانگین و انحراف معیار هر عامل رو محاسبه کنم باید چه کاری انجام بدم؟ ممنون از راهنمایی

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما در قدم اول باید تمامی سوالات هریک از عامل ها را وارد نرم افزار کنید. سپس، عامل ها را دقیقا با استناد بر آموزش فوق محاسبه نمایید. در نهایت میانگین و انحراف معیار را می توانید برای تمامی عوامل محاسبه نمایید.

   پاسخ دادن
 76. سلام
  سلام says:

  تو پرسشنامه من ۴۲تا سوال یه بعد یا عامل رو تشکیل میدن درحالی که تو قسمت computeهمه ی ایتمارم قبول نمیکنه و‌میگه زیاده،چکار باید بکنم؟

  پاسخ دادن
 77. امیرحسین
  امیرحسین says:

  سلام و عرض ادب
  من ۳تا گروه دارم که روشون دو نوع پرسشنامه کار کردم. هر گروه ۵۰ پرسشنامه پر کردن. بعد من با استفاده از compute پرسشنامه ها و ریزمتغیرها رو مشخص کردم. اما نمیدونم که این سه تا گروه رو چطوری باید از هم جدا کنم چون از طریق compute کردن که نمیشه. الان ۱۵۰ تا پرسشنامه وارد کردم که هر ۵۰ تاش واسه یه گروهه. و پرسشنامه م هم دو نوعه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام این سه تا گروه رو شما باید در بخش variable view از یکدیگر مجزا کنید. یعنی متغیری به نام گروه بسازید. بعد در زیر عنوان label سه گروه را تشکیل دهید و برای هریک از آنها کدی را وارد کنید. هنگام پر کردن اطلاعات ونمره های هریک از گروه ها در قسمت data view سعی کنیید label همان گروه را انتخاب کنید.

   پاسخ دادن
   • امیرحسین
    امیرحسین says:

    ممنون از راهنمایی تون. از روی دستوری که فرمودید الان انجام دادم. منتهی الان این برام سواله که مثلا برای همبستگی بین دوتا پرسشنامه (یا متغیر) در یکی از گروه ها چطوری باید اقدام کنم؟ چون هر طور امتحان میکنم همبستگی بین متغیرها در هر سه گروه رو باهم دیگه برام اندازه میگیره

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام
     شما می خواهید در واقع همبستگی بین دو متغیر را داخل یک گروه انذازه گیری کنید. برای این کار شما باید در تعریف گروه ها در بخش variable view گروه ها را درست کنید و بعدا دو متغیر را در همان گروه خاص برای انجام همبستگی انتخاب نمایید.

     پاسخ دادن
     • امیرحسین
      امیرحسین says:

      منم وی variable view گروه ها رو تعریف کردم ولی موقعی که میخام بین دو متغیر از یک گروه همبسنگی بگیرم نمیدونم چطور باید اقدام کنم. همبستگی این دو متغیر رو در کل ۳ گروه باهم میگیره. باید موقع وارد کردن متغیرها توی آزمون موردنظر، چیز خاصی وارد کنم؟

     • مدیر سایت
      مدیر سایت says:

      سلام
      روی همان پنجره که محاسبات مربوط به همبستگی را انجام می دهید باید گروه های مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

 78. رها
  رها says:

  سلام
  من یک پرسشنامه دارم که سه تا متغیر رو شامل میشه. برای سنجش ارتباط کیفیت زندگی، استرس و عزت نفس. پرسشنامه نهایی در اصل از سه تا پرسشنامه استاندارد تشکیل شده. سوالم این بود که برای ورود سوالات به spss باید در یک فایل، پرسشنامه ها را چگونه نام گذاری کنم؟ سواله اوله کیفیت زندگی، می‌شود q1. سوال اول استرس هم که باز می‌شود q1 و همین طور برای سواله اوله پرسشنامه عزت نفس.
  لطفا راهنمایی کنید چگونه سوالات را بنویسم؟ باید هر کدام را جدا آورد با نام مختلف؟ یا سوالات را پشت سر هم بیاورم و از عدد ۱ تا ۶۰ به ترتیب بنویسم؟
  سوال بعد اینکه هر سه پرسشنامه استاندارد بودند اما اعضای گروه و اساتید راهنما مجددا روایی سنجی آنها را پیشنهاد کردند. در روایی آن، تعداد سوالات هر پرسشنامه تغییر کرد ولی خیلی بهتر و عامیانه تر شد. سوالم این هست الان برای تعیین سطح مطلوب، متوسط و نامطلوب، برای هر پرسشنامه چگونه باید سطح بندی کرد؟ چون پرسشنامه کاملا تغییر کرده.

  سوال آخر اینکه پرسشنامه عزت نفس روزنبرگ، با دو گزینه بررسی می‌شود، موافق و مخالف. آن هم به صورت معکوس. روش معکوس چگونه تحلیل می‌شود؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   شما باید در بخش variable view دقیقا به همان منوال که گفتید از q1 تا q60 سوالات را تعریف کنید. نمره هر سوال را نیز در بخش دیتا ویو جلوی سوال مربوطه وارد کنید. این ترتیب به صورت پشت سرهم دقیقا بر اساس ترتیب پرسشنامه خواهد بود.
   اگر سه پرسشنامه دارید مثلا عزت نفس، شخصیت و ناکامی. میتوانید به جای q از حرف اول هر متغیر استفاده کنید تا متوجه شود هر سوال مربوط به کدام متغیر است. برای مثال برای وارد کردن سوالات عزت نفس از کلمه s1، s2, … استفاده کنید که نمایانگر self esteem است. برای شخصیت از حرف p1، p2 و …. که نمایانگر personality است. و برای ناکامی از حرف f1، f2 و …. که نمایانگر کلمه frustration است.
   برای سطح بندی سوالات پرسنشامه می توانید با استاد راهنمای تان مشورت کنید. زیرا به غیر از روالی که آنها گفته اند اگر شما اقدام کنید مشکل است در آینده به مشکل بخورید.
   برای سوال سومتان نیز به نظر بنده لینک زیر را مطالعه کنید:
   http://www.irantahgig.ir/?p=2799

   پاسخ دادن
   • رها
    رها says:

    سلام خیلی ممنون لطف کردید.
    چشم.
    برای طیف لیکرت، آیا لیکرت ۶ تایی مناسب هست؟ به این صورت: خیلی زیاد، زیاد، متوسط، کم، خیلی کم، هرگز.
    مثلا در پاسخ به این سوال :من سیگار می کشم. پاسخ : هرگز

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     سلام مجدد
     پیشنهاد می کنیم گزینه متوسط را حذف نمایید و از یک طیف لیکرت پنج تایی استفاده کنید که شامل خیلی زیاد، زیاد، کم، خیلی کم، هرگز می باشد.

     پاسخ دادن
 79. رضا
  رضا says:

  با سلام. اگر لیکرت یک ازمون یا پرسشنامه عوض شود ان ازمون قابل تجزیه و تحلیل است یا باید حذف شود. مثلا لیکرت ۸ درجه بوده است ولی ۵ درجه استفاده شده است. چگونه ؟ ممنون از مساعدتتان . در پناه حق

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   روش نمره گذاری یکی از زیربناهای اصلی یک آزمون و یا پرسشنامه است که باید رعایت شود. بنده تاکنون چنین تجربه ای نداشته ام. اما پیشنهاد می کنم اگر در حال نگارش یک پایان نامه یا مقاله هستید حتما با اساتید مشاور آماری خود مشورت کنید.

   پاسخ دادن
 80. ملیحه
  ملیحه says:

  سلام
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم نقاط برشی که پرسشنامه تعیین کرده را به چه شکلی میشه در spss تعریف کرد؟
  مثلا نمرات ۸۰-۸۵ و ۶۰-۶۵ را غیرعادی و۶۵ تا ۸۰ را عادی فرض کرده است.
  متشکرم

  پاسخ دادن
 81. سید ابراهیم
  سید ابراهیم says:

  سلام
  اگر پایایی یک پرسشنامه رو با کرونباخ محاسبه کردیم و خوب بود، حالا بخواهیم اثر هر سوال در پرسشنامه رو پیدا کنیم باید چکار کرد؟ چون می خوام سوالات با اندازه ارتباط بالا را نگه دارم و بقیه را حذف کنم.
  در واقع من ۳۳ تا سوال دارم که باید برای مرحله بعدی پژوهش به نحوی این ها رو کم کنم و راهی که به نظر علمی باشه این هست که اثر هر سوال را بدونم و بعد بر اساس مثلا طیف ۰٫۷ یا بیشتر بگم که کدوم موارد باید بمونند و بقیه که تاثیر کمتری دارند حذف شوند

  پاسخ دادن
 82. مژگان
  مژگان says:

  با سلام

  ۱٫ من دو گروه دارم که به یکی از آنها اموزشی خاص دادم و گروه دیگر آموزشی دریافت نکرد و میخوام اثرگذاری آموزش رو تعیین کنم و در سوال دوم بررسی کنم که کدام جنسیت تغییر محسوسی داشتند. کدام آزمون آماری مناسب است برای پاسخ به هر دو پرسش؟
  ۲٫ همچنین از یک پرسشنامه لیکرت ۲۴ سواله و ۵ مولفه ای استفاده کردم حالا میخوام بدونم برای انجام آزمون Ancova که نیاز به دیتای پیش ازمون و پس آزمون دارد چگونه با توجه به ۵ مقیاس پرسشنامه آن مقادیر را بدست بیارم؟ آیا باید فقط نمره کل پرسشنامه را بنویسم یا برای هر مولفه جداگانه محاسبه کنم و بعد نمره کل مقیاسها را برای پیش ازمون و پس ازمون درنظر بگیرم؟ و سوال دیگرم اینه که اگه نمره کل پرسشنامه را بدست بیارم، در انکوا میشه آنالیز زیرمقیاسها و مقایسه آنها انجام شود؟ یا من حتما باید قبلش تعریف کنم مثلا سوالات ۱-۱۰ مربوط به کدام زیر مقیاس، سوالات ۱۱-۱۵ مربوط به کدام زیرمقیاس و … ممنون از پاسختون

  پاسخ دادن
 83. زندی
  زندی says:

  سلام و خسته نباشید
  من دو متغیر دارم با ۳ گروه افراد. میخاستم بین دوتا متغیرم در هر سه تا گروه هم بصورت جداگانه همبستگی رو مشخص کنم. من هرچی همبستگی رو اجرا میکنم سه تا گروه رو با هم بررسی میکنه. و من نمیدونم که چطور باید گروه هام رو وارد کنم که هر گروه جدا بررسی بشه. (قبل تر سه تا گروه رو ارزش گذاری کردم و ارزش عددی ۱و ۲و ۳ دادم بهشون). ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
 84. محمدرضا زارعی
  محمدرضا زارعی says:

  سلام خسته نباشید

  ما در نرم افزار اس پی اس اس بر فرض مثال ۱۵ گویه اگر داشته باشیم
  و ازگویه ۱ تا ۵ مربوط به یک بعد (مثلا بعد ۱)
  از گویه ۶ تا ۱۰ مربوط به بعد دوم (مثلا بعد ۲)
  و از گویه ۱۱ تا ۱۵ مربوط به بعد سوم باشه (مثلا بعد ۳)
  چه طوری میتونیم بوسیله اس پی اس اس برای این سه بعد یک جدول توزیع واحد (بر حسب توزیع فراوانی و درصد فراوانی ) ایجاد کنیم ؟

  الان چندین روزه دارم روی این مسئله کار می کنم اما نتیجه نمی گیرم میشه راهنماییم کنید ببخشید شرمنده حلال کنید

  پاسخ دادن
 85. مهناز
  مهناز says:

  سلام خسته نباشید. ممنون از آموزشتون. من میخوام برای تحقیقم از آزمون کوواریانس استفاده کنم. نمیدونم نمره پیش آزمون و پس آزمون برای هر فرد رو چه جوری محاسبه کنم کل سوالات پرسشنامه برای هر فرد رو جمع کنم یا میانگین بگیرم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   هر فرد در پیش آزمون یا پس آزمون نمره ای بدست آورده است که به صورت مجزا باید محاسبه کنید و در دوستون پیش آزمون و پس ازمون وارد کنید. اگر آزمون خرده مقیاس دارد خرده مقیاس ها را به صورت پیش آزمون و پس آزمون برای هر فرد مجزا محاسبه کنید و وارد نرم افزار کنید.

   پاسخ دادن
 86. سارا
  سارا says:

  با سلام ممنون از مطالب مفیدتون.
  میخواستم سوال کنم اگر بخواهیم در پایان نامه فقط از تعدادی از سوالات یک پرسش نامه استفاده کنیم(مثلا از ۲۶ سوال کلی فقط ۶ سوال که مربوط به یک زیرمقیاس خاص هماهنگ با موضوع پروپوزال هستند)در تفسیر اطلاعات اماری مشکلی به وجود میاره؟پرسش نامه کودک ازاری حسین خانی مثلا زیرمقیاس غفلت از کودک را فقط میخوام بررسی کنم

  پاسخ دادن
 87. زهرا
  زهرا says:

  راستی شما خودتون اگه کسی تمام داده ها رو وارد spssکرده باشه و کل خرده مقیاس ها رو هم همین طور و تحلیل کواریانس چند متغیر رو همراه با بررسی پیش فرص های اون برای یک فرضیه ای که سه مولفه داره بخواد رو چند ساعته میتونید انجام بدید و چقدر هزینه می گیرد ؟

  پاسخ دادن
 88. امیرحسین خداکرمی
  امیرحسین خداکرمی says:

  سلام با تشکر از مطلب بسیار مفیدتون.
  من یه متغییر دارم به اسم جنسیت برند که ۱۰ تا سوال برای سنجشش وجود داره تو پرسشنامم و دو بعد داره ویژگی های مردانه و ویژگی های زنانه. سوالات ۱ تا ۵ برای سنجش ویژگی های مردانه و سوالات ۶ تا ۱۰ برای سنجش ویژگی های زنانه هست. برای ساخت زیر مقیاس جنسیت برند باید سوالات ۱ تا ۱۰ رو با دستور Compute Variable قرار بدم یا نه. ابتدا بیام با Compute Variable سوال ۱ تا ۵ رو مشخصش کنم بگم سازنده ویژگی های مردانست و ۶ تا ۱۰ ویژگی های زنانه و سپس بیام با Compute Variable زیر مقیاس رو بسازم؟

  پاسخ دادن
 89. عیسی زاده
  عیسی زاده says:

  با سلام و احترام
  ممنون از توضیحاتتون
  من الان زیر مقیاسهای پرسشنامه ام رواز طریقی که در بالا توضیح دادین وارد کردم ولی میخوام علاوه بر زیر مقیاسها، برای کل پرسشنامه هم میانگین و انحراف معیار رو بدست بیارم… برای اینکار در باید در همون قسمت compute کل سوالات پرسشنامه رو وارد کنیم و در نهایت در قسمت descriptive statistics, frequencies هم برای زیرمقیاسها و هم کل پرسشنامه امون انحراف معیار و میانگین بزنیم؟

  پاسخ دادن
 90. زهرا
  زهرا says:

  سلام
  وقت بخیر
  وقتی میخوایم ستون های پشت سرهم را براشون میانگین، مجموع، واریانس و … حساب کنیم. چه روش کوتاهی هست که ما مجبور نباشیم متغیر ها را تک تک وارد کنیم؟

  پاسخ دادن
 91. نیری
  نیری says:

  بعد از محاسبه ابعاد ، اگر بخواهیم این ابعاد را در یک گروه مقایسه کنیم از چه ازمونی استفاده می کنیم ؟ حداقل سه بعد داشته باشد؟

  پاسخ دادن
   • Nasim
    Nasim says:

    تشکر از حوصله مندی شما ، کاری بزرگی می کنید.منم از افغانستان استم انجا رو دیدم که شما بسیار کمک شایان به مردم می کنید .
    من هم یک پرسشنامه در مورد رضایت شغلی که داری ۵ مولفه (بعد) است که هر مولفه ۵سوال دارد که جمع پرسشنامه دارای ۳۰ سوال میشود .
    حالا سوالم اینست که من می توانم از این ۵ مولفه یا سازه یا بعد می گویم ، که جمع ۳۰ سوال است سازه یا بعد رضایت شغلی بدست آورم ؟ .
    نکته، رضایت شغلی شش بعد تعریف کردم .
    یک لطف به حق ما کنید خوشحال میشم .

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام
     طبیعتاً بله؛ در واقع شما فرض گرفته اید که رضایت شعلی ابعاد مختلفی دارد و یک سازه تک بعدی نیست. ابعاد رضایت شغلی را مشخص نموده اید و ۶ بعد را تعیین کرده اید. سپس برای هریک از ابعاد ۶ سوال طرح کرده اید. نمره کلی که در نتیجه این ۵ بعد به دست خواهد آمد نشانگر نمره کل رضایت شغلی فرد خواهد بود.

     پاسخ دادن
 92. محمد
  محمد says:

  سلام ممنونم از شما
  متغیر من از دو مولفه تشکیل شده که مولفه اولش ۵ سوال دو گزینه ای با نمرات ۱، ۲ داره و مولفه دیگر ۱۲ سوال ۵ کزینه ای با نمرات ۱،۲،۳،۴،۵ داره. الان مشکل من اینه که چطور نمره متغیر که باید از مولفه اول و دوم محاسبه بشه رو حساب کنم؟ اگر هم میانگین مولفه اول رو با میانگین مولفه دوم جمع و تقسیم بر دو کنم، تاثیر مولفه دوم انگار بیشتر در نظر گرفته شده.

  پاسخ دادن
 93. Fatemeh
  Fatemeh says:

  سلام من یک سوالی دارم که از ۴ گویه تشکیل شده و طیف لیکرت هم هستند و من این گویه هارو باهم جمع کردم ولی چه طوری میتونم محاسبه کنم که مثلا از ۳۰۰ نفر چند نفر به گزینه کم وچند نفر به متوسط و چند نفر به زیاد جواب دادن فراوانی اینا رو چه طوری به دست بیارم؟

  پاسخ دادن
 94. عبدالعزیز
  عبدالعزیز says:

  سلام سوال داشتم اگه لطف کنید روشنی بیندازید ممنون میشم
  عنوان پایان نامه من بررسی نقش اضطراب اجتماعی، تنظیم شناختی هیجان و طرحواره های ناسازگار اولیه در خودناتوانسازی دانش آموزان است.
  فرضیه اصلی: اضطراب اجتماعی، طرحواره های ناسازگار اولیه و تنظیم شناختی هیجان در خود ناتوان سازی دانش آموزان نقش دارند.
  فرضیه فرعی:
  در فرضیه اصلی نتیجه تحلیل رگرسیون تنظیم شناختی هیجان خودناتوانسازی رو بصورت منفی پیش بینی میکند اما در فرضیه فرعی که زیر مقیاسهای تنظیم شناختی هیجان رو وارد مدل رگرسیون کردم همه زیر مقیاسهاش خودناتوانسازی رو بصورت مثبت پیش بینی میکنند.
  آیا ایرادی وجود داره ؟
  خلاصه اینکه من با این نتیجه چه کنم؟

  پاسخ دادن
 95. مهدي
  مهدي says:

  سلام
  يه سوال داشتم من ميخوام ببينم آيا داده هاي من بريا پرسشنامه ام نرمال هستند يا نه تعداد سوالات پرسشنامه من ۴۰ تا و ۱۰۰ نفر هم به اون پاسخ دادن چه تستي براي بررسي توزيع اون در spss پيشنهاد ميشه ؟ و اينكه بايد براي تك تك سوالات و حتي اطلاعات پاسخ دهندگان اين تست را بررسي كنيم ؟

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>