چاپ مقاله در مجلات معتبر و 7 نکته مهم آن از دیدگاه الزویر

چاپ مقاله در مجلات معتبر و ۷ نکته مهم آن از دیدگاه الزویر

اخیراً انتشارات الزویر برای چاپ مقاله در مجلات معتبر مطلبی با عنوان چاپ مقاله در مجلات معتبر و ۷ نکته مهم آن از دیدگاه الزویر منتشر نموده است.

نوشتن یک مقاله برای چاپ در مجله علمی یک فعالیت بسیار رقابتی است و این مهم است که درک کنیم که دلایل رد شدن  یک مقاله به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عقیده که برخی یک مقاله را صرفاً بر اساس محتوای آن بررسی کرده و آن را فاقد ملاک های لازم برای چاپ در مجلات علمی معتبر می‌دانند نیز صحیح نیست. توجه به نکات دیگر علاوه بر محتوای مقاله، شانس چاپ مقاله را به شدت بالاتر می‌برد. در زیر به تشریح مطلب چاپ مقاله در مجلات معتبر و ۷ نکته مهم آن از دیدگاه الزویر می‌پردازیم (بیشتر بخوانید: چگونه مقاله خود را سریع چاپ کنیم؟)

1

۱- برای سابمیت کردن مقاله علجه نداشته باشید.

معمولاً محقق بعد از ۵ یا ۶ ماه کار کردن روی یک مقاله و خستگی روانی و ذهنی ناشی از فرآیند نگارش و جمع آوری داده و موارد دیگر، تصور می‌کند که زمان لازم را برای نگارش یک مقاله اختصاص داده است و سریعاً باید مقاله را برای انتشار در یک مجله ارسال نماید. صبر کنید! دقیقاً در این نقطه زمانی است که باید صبر کنید. مقاله را به کنار بگذارید و بعد از گذشت ۱۰ الی ۱۵ روز مجدداً شروع به مطالعه آن نمایید. مطمئن باشید که دیدگاه کنونی شما نسبت به مقاله با دیدگاه ۲ هفته پیش شما تفاوتهایی خواهد داشت و ممکن است بسیاری از معایب آن را هم کشف نمایید.

۲- یک انتشارات مناسب برای مقاله خود پیدا کنید.

یکی از روشهای خوب برای پیدا کردن مجله پرسش از افرادی است که در زمینه تخصصی شما قبلاً مقاله چاپ نمودند. روش دیگر استفاده از وب سایت ژورنال فایندر است. در این وب سایت افراد عناوین مقاله، کلید واژه گان و چکیده مقالات را نشر داده‌اند که شما می‌توانید برای مثال با وارد کردن عنوان مقاله خود، لیستی از مجلات پیشنهادی این وب سایت را مشاهده کنید و آنها را بررسی نمایید. این کار بسیار مهم و ضروری است.

۳- اسکوپ، اهداف و دستورالعمل‌های مجله مورد نظرتان را با دقت مطالعه کنید.

بسیاری از مواقع مجله به خاطر آنکه مقاله شما در اسکوپ مجله آنها نیست و یا اینکه دستورالعمل‌های آنان را برای ساختار مقاله رعایت ننموده‌اید، مقاله را ریجکت می‌کنند. این عدم پذیرش ممکن است سرخوردگی برای شما نسبت به مقاله تان به وجود آورد و چنین تصور کنید که مقاله شما فاقد ملاک‌های لازم علمی است. دستورالعمل‌هایی چون فونت مورد استفاده، حاشیه مقاله، شکل جداول، شماره گذاری آنها، تک ستونه یا دو ستونه بودن مقاله و موارد از این دست. لازم به ذکر است منظور از اسکوپ مجله همان حیطه‌هایی است که مجله علاقمند به نشر آثار علمی در آن حیطه‌هاست و به غیر از آن حیطه‌ها حیطه دیگری را نمی‌پذیرد.

۴- در انتخاب عنوان و نگارش چکیده تاثیرگذار و خوب بکوشید.

اولین چیزی که از مقاله شما می‌بیند عنوان و چکیده است. معمولاً در انتخاب عنوان مقاله و نگارش چکیده اصل ایجاز باید رعایت گردد. به این معنی که عنوان و چکیده می بایست موجز و شفاف و جامع باشد. علاوه بر این ویژگی، باید عنوان مقاله جذاب نیز باشد. بنابراین، مخصوصاً در نگارش عنوان یک مقاله با افراد متخصص زیادی مشورت نمایید زیرا یک عنوان صحیح و جذاب در کنار هم می‌توانند باعث شوند که شانس خوانده شدن مقاله شما در کنار مقالات دیگر از طرف داور مجله بالاتر رود.

۵- ویرایش (Editing) مقاله خود را بسیار جدی بگیرید.

براساس آمار آماری که توسط Elsevier به اشتراک گذاشته شده است، بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از مقالات ارسال شده به مجلات الزویر، قبل از اینکه حتی به مرحله بررسی هم رسیده شوند رد می شوند و یکی از دلایل اصلی رد شدن زبان نگارشی ضعیف است. این جمله به ان مفهوم است که اگر شما یک ویرایشگر متبحر داشته باشید شانس پذیرش مقاله خود را بین ۳۰ الی ۵۰ درصد افزایش می‌دهید و این یک خوشبختی است! بسیاری از مقالات که برای چاپ در مجلات معتبر ارسال می‌شوند از کشورهایی هستند که زبان اصلی آنها غیر از انگلیسی است و درصد بسیار بالایی از این مولفین قواعد نگارش به زبان انگلیسی را نمی‌دانند. هرچند آنها در زبان اول خود مقاله را به عالی‌ترین شکل ممکنه نوشته و ویرایش کرده‌اند اما وقتی یک مترجم کم سابقه و بی دانش مقاله را ترجمه می‌کند تمامی بافت‌های قوی مقاله از بین می‌رود و گاهاً پاراگرافها تبدیل به یک مجموعه جملات بی ارتباط به یکدیگر و بدون همبستگی می‌باشد. ویرایش صرفا به مفهوم نقطه و ویرگول گذاری صحیح نیست و فرآیند ویرایش می‌تواند از تغییر جمله‌بندی تا حذف بسیاری از ترکیب‌های نامانوس حین ترجمه برای زبان انگلیسی باشد.

۶- حتماً کاورلتر بنویسید.

بسیاری از داوران نشریه‌های الزویر اذعان می‌دارند که اغلب مقالات ارسالی برای انها جهت داوری فاقد کاورلتر و یا کاورلتر صحیح می‌باشند. کاور لتر چکیده مقاله نیست. در بساری از زمانها دیده شده است که مولفین چکیده مقاله خود را در کاورلتر کپی می‌کنند که فاجعه بار است. یک کاورلتر خوب برای اولین بار موضوع اصلی مقاله را مشخص می کند؛ دوم، شامل استدلالی در نوآوری مقاله است؛ و سوم، مربوط بودن مقاله به مجله مورد نظر را توجیه می کند. تمامی موارد ذکر شده در قالب کاورلتر می‌بایست در حدود نیم صفحه باشد.

۷- اصلاحات داوران را دقیق و کامل انجام دهید.

در بسیاری از مواقع دیده شده است که مولف اصلاحات داور مجله و کامنت‌های او را به صورت ناقص انجام می‌دهد. برخی اوقات نیز شاید داور مجله مسئله‌ای را متوجه نشده باشد و ایراد بیجایی گرفته باشد اما مولف بدون اینکه توضیحی درباره آن ارایه کند، کامنت مورد نظر را نادیده می‌گیرد. شما می‌بایست دقیقاً کامنتها را انجام دهید و اگر داور یک مجله به اشتباه کامنتی را نیز گذاشته باشد در یک سنند دیگر که همراه مقاله اصلی ارسال می‌شود به دقت آن را توجیه و تبیین نمایید تا مشخص شود همه کامنتها را خوانده‌اید. پیشنهاد می‌شود که در یک فایل جدید تمامی کامنتها را یاد داشت کرده و اقدامات انجام شده برای هریک از آنها را ذکر کنید و همراه با مقاله اصلی آن را مجدداً به مجله ارسال دارید.

چاپ مقاله در مجلات معتبر و ۷ نکته مهم آن از دیدگاه الزویر

مطالعه لینک‌های مفید دیگر:

پنج نکته استثنایی در ارزیابی کیفیت مقاله

پذیرش و چاپ مقاله isi تضمینی

آی اس آی (ISI) و ضریب تأثیر مجلات علمی

چاپ مقاله در مجلات معتبر و ۷ نکته مهم آن از دیدگاه الزویر

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>