معرفی چند روش خوب برای ارزیابی سریع یک مجله علمی

معرفی چند روش خوب برای ارزیابی سریع یک مجله علمی

زمانیکه مقاله را به عنوان یک پژوهشگر نگارش کرده و تمام می‌کنید تصور می‎‌کنید که ۸۰ درصد کار تمام شده است؛ اما باید بگوییم فرآیند دوبخشی نگارش و چاپ مقاله هرکدام دو کار کاملاً مجزا از همدیگر است. هرکدام به یک سری مهارتهای خاص نیاز دارد و باید فرد همانگونه که مهارتهای نگارش مقاله را در خود پرورش داده، مهارتهای ارسال، پذیرش و چاپ مقاله را نیز بیاموزد. با این توصیف باید بگوییم که شما بعد از نگارش مقاله در خوشبینانه‌ترین حالت صرفاً ۵۰ درصد از راه را پیموده‌اید و ۵۰ درصد کار نیز باقی مانده است. وقتی برای ارسال مقاله به مجله اقدام می‌کنید مجلات بسیار زیادی را از طریق اینترنت پیدا می‌کنید. اما چه ملاکی برای بررسی سریع آنها دارید؟ وقت گذاشتن برای بررسی دقیق آنها باعث اتلاف وقت بسیار زیاد می‌شود. در این مطلب به معرفی چند روش خوب برای ارزیابی سریع یک مجله علمی خواهیم پرداخت. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

بیشتر بخوانید: ارزیابی کیفیت مقاله و پنج نکته استثنایی آن

معرفی چند روش خوب برای ارزیابی سریع یک مجله علمی

۱- اسکوپ مجله چیست؟ اسکوپ مجله حیطه‌هایی که آن مجله علاقه به چاپ و انتشار مقاله دارد را معین می‌کند. با بررسی این ملاک سریعاً می‌توانید مجله بی ربط را کنار بگذارید.

۲- آیا سیستم داوری مجلات به شکل peer reviewed است؟ اگر مجله‌ای مقالاتش را با سیستم داوری peer reviewed داوری نکند، مجله با کیفیت پایینی خواهد بود. هرجند بسیاری از مجلات هم اکنون از سیستم peer reviewed استفاده می‌کنند (چه مجلات با کیفیت و چه مجلات با کیفیت پایین).

۳- مجله در کدام پایگاه‌ یا پایگاه‌ها ایندکس (نمایه) می‌شود؟ وب سایت مجلات معمولاً در منوی indexing خود پایگاه‌هایی را که در انها نمایه می‌شود را لیست می‌کند. از این روش نیز می‌توانید سریع مشخص کنید که آیا این مجله نمایه‌های مورد دلخواه شما را دارد یا خیر.

۴- ناشر کیست؟ بررسی کنید تا اطلاعاتی از ناشر مجله که معمولاً بر روی وب سایت درج می‌شود پیدا کنید.

دقت به این نکات ساده می‌تواند شما را در ارزیابی سریع یک مجله علمی کمک کند و باعث شود تا بازخورد سریعی از مجله دریافت کنید و تصمیم گیری‌تان را سریعتر اتخاذ نمایید.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید.

هزینه‌ پذیرش و چاپ مقاله

چاپ مقاله در مجلات علمی

چاپ کتاب با مجوز رسمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>