انتشارات سالامی و انتشارات حجم دهنده در چاپ مقاله چه مفهومی دارند؟

انتشار سالامی و انتشار حجم دهنده چه مفهومی دارند؟

پژوهشگران عمداً یا سهواً ممکن است در چاپ مقاله خود و انتشار آن مرتکب اشتباه یا جعل علمی شوند. در اینجا می‌خواهیم به دو نوع عمل غیراخلاقی در انتشار آثار علمی با نام های انتشار سالامی (Salami publications) و مقالات حجم دهنده (Meat extenders articles) بپردازیم و به این سوال که انتشار سالامی و انتشار حجم دهنده چه مفهومی دارند؟ پاسخ دهیم. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

انتشار سالامی و انتشار حجم دهنده چه مفهومی دارند؟

نام انتشار سالامی اقتباسی از کالباس پر ادویه ایتالیایی است. از آنجایی که برای مصرف کالباس آن را به بخش‌های کوچکتر و مختلف تقسیم می‌کنند از اینرو این نام نیز اقتباسی از آن است. در انتشار سالامی پژوهشگر مقالاتی نگارش می‌کند که دارای یک جمعیت مشابه، یک روش انجام پژوهش و یک فرضیه یکسان دارند. در واقع پژوهشگر نتایج خود را به نتایج جزیی‌تری تقسیم می‌کند و برای هریک از آنها یک مقاله می‌نویسد در حالیکه می‌توان کل نتایج را در یک مقاله اصلی ارایه کرد.

مقالات حجم دهنده نیز نام خود را از ججم دهنده‌های گوشت اقتباس کرده‌اند. مواد حجم دهنده گوشت، موادی هستند که معمولاً مقادیر زیادی از پروتئین بوده که برای ارزان نمودن قیمت گوشت به آن اضافه می‌گردد. اما در انتشار متون علمی،  اگر یک نویسنده بخشی از یافته‌‌های قبلاً منتشر شده خود را با یافته‌‌های جدیدتری ترکیب کرده تا بر اساس آن مقاله جدیدی را منتشر نماید، دچار خطای اخلاقی مقالات حجم دهنده گردیده است.

در نهایت باید گفت که تنها نتایج مطالعات وسیع اپیدمولوژیک که سوالات متفاوت و مجزایی را مورد بررسی قرار می‌دهند را می‌توان در مقالات مختلف چاپ کرد. در این حالت نیز هر مقاله متشر شده از چنین مطالعاتی باید دارای فرضیه‌‌های کاملاً مشخص و مجزا از سایر مقالات بوده و با آنها همپوشانی نداشته باشد و وابستگی هریک از مقالات به مطالعه اصلی نیز باید به دقت شرح گردد (بیشتر بخوانید: رزیابی کیفیت مقاله و پنج نکته استثنایی آن).

منبع: رضاییان، محسن؛ مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان (۱۳۹۲).

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید.

چرا قبل از شروع مقاله نویسی باید ادبیات پژوهش را مطالعه کنیم؟

اکسپت و چاپ مقاله ISI

چاپ مقاله در مجلات مورد تایید وزارت علوم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>