ریجکت مقالات ایرانی بدلیل تحریم‌های آمریکا در انتشارات معتبر

ریجکت مقالات ایرانی بدلیل تحریم‌های آمریکا در انتشارات معتبر

همانند سالهای قبل ظاهراً با برقراری تحریم‌های قبلی، عدم پذیرش آثار پژوهشگران ایرانی در انتشارات معروف دنیا مجدداً آغاز شده است. هرچند در سالهای قبل نیز همزمان با تحریم‌های سیاسی ایران، دامنه تحریم‌‌ها به حیطه چاپ و انتشار مقالات شهروندان ایرانی نیز گسترده شد. اخیراً انتشارات معروفی مانند Elsevier ، Willey وTaylor & Francis در ارتباط با مقالات ایرانی بصورت واضح و شفاف و با ارایه این دلیل که نویسندگان مقاله از شهروندان ایرانی هستند یا اینکه وابسته به دولت ایران می‌باشند از ارایه خدمات چاپ و انتشار معذورند. در ادامه با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

ریجکت مقالات ایرانی بدلیل تحریم‌های آمریکا در انتشارات معتبر

یک نمونه از ایمیل‌هایی که اخیراً برای یکی از پژوهشگرانی که قصد چاپ مقاله در مجله Drug and Chemical Toxicology از سوی سردبیر این مجله ارسال شده است را در زیر مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است که مجله Drug and Chemical Toxicology متعلق به انتشارات الزویر می‌باشد.

Thank you for your submission to Drug and Chemical Toxicology.

As a result of the recent sanctions issued by the Office of Foreign
Assets Control (OFAC) of the United States Department of the Treasury,
US citizens, either resident or non-resident, or a non-US citizens
resident in the United States are restricted from handling research
manuscripts authored by scientists employed by the Government of Iran;
or whose research has been directly or indirectly funded by, or has been
conducted on behalf of, the Government of Iran. Therefore we are
unfortunately unable to consider your manuscript for peer review and
publication at this time. As such we are returning your paper to you and
you are now free to submit the paper elsewhere should you choose to do
so.

Please note that this decision is outside of our control; we wish you
success with the submission of your work to another publication.

Kind regards,

Aeron Calderon
For and on behalf of: Dr. Marc A. Williams, Editor in Chief
Drug and Chemical Toxicology

همانطور که از متن ایمیل فوق مشاهده می‌کنید ادیتور اصلی مجله به روشنی مطرح نموده است که به خاطر دور جدید تحریم‌های صورت گرفته ایالات متحده آمریکا مقالاتی که نویسندگان آن شهروند ایران باشند یا نویسندگان آن مستقیم یا غیرمستقیم به دولت ایران وابسته باشند در این مجله مورد بررسی قرار نخواهند گرفت. همانگونه که مشاهده می‌نمایید مقاله ارسالی قبل از هرگونه مطالعه یا داوری به صورت مستقیم ریجکت شده است.

وب سایت الزویر قوانین تحریم های OFCA یا دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی را در انتشارات خود بروز نموده است و بر اساس آن از نویسندگان ایرانی و برخی کشورهای دیگر خواسته است در تعهدنامه اقرار نمایند که کار پژوهشی آنها وابسته به نهاد، موسسه یا سازمان وابسته به دولت ایران نباشد. در زیر این اقرار نامه را مشاهده می‌نمایید. در بخشی که با کادر قرمز رنگ مشخص شده است، دقیقاً به این مساله اشاره دارد.

elsevierریجکت مقالات ایرانی بدلیل تحریم‌های آمریکا در انتشارات معتبر

واکنش کمیسیون اخلاق در انتشار به آپارتاید علمی انتشارات معروف

 

بخشی از بیانیه این کمیسیون (COPE) را در زیر میخوانید:

انتشارات الزویر اخیرا در یک ایمیل از همه سردبیران آمریکایی خود درخواست کرده است که از پذیرش مقالات ایرانیان وابسته به دولت پرهیز کند. برای برقراری جریان آزاد اندیشه و فکر کوپ در ماه آینده به گایدلاین خود ماده جدیدی اضافه میکند. “تصمیم سردبیران نباید تحت تاثیر نژاد، سیاست و یا سایر مسایل غیر علمی قرار گیرد.” به امید روزیکه سایه شوم سیاست های مغضوبانه از علم پاک شود.

اما متاسفانه چنین بیانیه‌ها و راهکارهایی نمی‌توانند جلوی تضییع حقوق پژوهشگران ایرانی و سایر کشورهایی که جزو این تحریم‌ها هستند نمی‌شود و انتشارات معروف و معتبر دست به این آپارتاید علمی زده و مجدداً خواهند زد.

منبع اصلی: وب سایت سای نیوز

11 پاسخ
 1. حميد
  حميد says:

  منم با اين مشكل روبرو هستم مقاله م رو بي دليل رد ميكنن جالبه اساتيد ما كه خودشون انگليس درس خوندن ميگن اونجا شرط دفاع مقاله isi نيست. واقعا چرا اينجا اساتيد صرفا براي ارتقا خودشون اينقدر دانشجو رو اذيت مي كنن؟

  پاسخ دادن
  • داود
   داود says:

   چون میدونن که فرستادن مقاله isi با این شرایط امکان پذیر نیست و دانشجو چندین سال مجبور است شهریه های سنگین پرداخت کند تا دانشگاه جیب خود را پر کنند.

   پاسخ دادن
 2. داود
  داود says:

  برا من هم همین مشکل است، تا الان به ۱۰ ژورنال isi مقاله فرستادم اما همه به دلایلی غیر معقولانه مقاله را برای داوری نمیفرستند و رد میکنند، مثلاً میگن که خوانندگان ما به چنین موضوعاتی علاقه ندارند در صورتی که علم چه ربطی به علاقه خوانندگان داره، یا میگن در راستای ژورنال ما نیست در صورتی که هست و….
  لطفا قانون مقاله isi برای مجوز دفاع از رساله دکترا را برای ورودی های ۹۴ دانشگاه آزاد را مانند ورودی های ۹۵ و بعد از آن بردارید آخه چه فرقی بین ورودی ۹۴ با ۹۵ است، چرا باید برای ما سخت‌تر باشه.
  با این تحریمها مقالات رو هرجا میفرستیم رد میکنند.

  پاسخ دادن
 3. یلدا
  یلدا says:

  مقاله منو هم به همین دلیل رد کرد. واقعأ نمی فهمم علم چه ربطی به سیاست داره و اگه این تحریم ها بخاطر اینه که ایران یه فکری به حال وضعیت مردمش کنه، پس چرا با تحریم های علمی و تحریم های دیگه مردم بی گناه باید اینقدر اذیت بشن؟ آقای ترامپ گفته بود ما تحریم ها رو گذاشتیم که ایران تحت فشار قرار بگیره و یه فکری به حال مردمش کنه و از این وضعیت نجاتشون بده!!!! هیشکی جز مردم بی گناه ضرر نمی کنه این وسط. آینده من به مقالاتم بستگی داره ولی به خاطر تحریم دارن رد می کنن.

  پاسخ دادن
 4. داود
  داود says:

  یکسال رساله دکترام تمام شده، چندین مقاله به ژورنالهای معروف فرستادم اما تنها بخاطر ایرانی بودن آنها رو رد میکنند، چرا مدیران دانشگاه آزاد وقتی این مورد را میدانند باز هم بر وابستگی به این ژورنالها و موسسات خارجی و آمریکایی پافشاری می‌کنند و دانشجوها رو تحت فشار و سختی قرار میدهند.
  این نشان میدهد که همه شعارهای این مدیران مبنی بر عدم وابستگی به غرب دروغ است وگرنه می‌توانند نمایه ISC جهان اسلام، را جایگزین نمایه های غربی کنند.

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>