مجلات اوپن اکسس و سوالات پرتکرار از آنها

مجلات اوپن اکسس و سوالات پرتکرار از آنها

مجلات اوپن اکسس (open access) یا دسترسی آزاد راه پیش رو برای ارتباط علمی است زیرا حداکثر دسترسی را به پژوهش می دهد و به تقویت تأثیر آن و در عین حال تسهیل در کاربرد تحقیق کمک می کند. جوامع علمی، سرمایه گذاران و بسیاری از دانشگاهیان ارشد، از مجلات اوپن اکسس (open access) حمایت کرده و سعی در آگاهی از مزایای احتمالی آن داشته اند. در این مطلب که با عنوان مجلات اوپن اکسس و سوالات پرتکرار از آنها ارایه شده است به ایراد و پاسخگویی به چند سوال پر تکرار پژوهش‌گران درباره این مجلات خواهیم پرداخت. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

مجلات اوپن اکسس و سوالات پرتکرار از آنها

۱- تفاوت بین مجلات اوپن اکسس و سایر مجلات چیست؟

ژورنالهایی که به اصطلاح دسترسی آزاد به آنها مقدور نیستند معمولاً خوانندگان را ملزم به پرداخت وجه برای خواندن متن  کامل مقالات مندرج در خود می‌کنند؛ در حالی كه ژورنال های دسترسی آزاد یا اوپن اکسس محتوای را بصورت آنلاین در دسترس همگان قرار می‌دهند. این بدان معناست که در مدل مبتنی دسترسی محدود، فقط كسانی كه اشتراك ژورنال را دارند و یا مقاله ای را خریداری كرده اند به آن دسترسی دارند، در حالی كه در مدل دسترسی آزاد، محتوا به صورت آزاد در دسترس بوده و در دسترس خواننده است.
علاوه بر این، در مدل دسترسی محدود، حق چاپ برای محتوای منتشر شده معمولاً به مجله منتقل می شود، در حالی که در مجلات اوپن اکسس، نویسندگان به طور کلی حق چاپ را حفظ می کنند. مجلات اوپن اکسس اغلب از مجوزهای Creative Commons استفاده می کنند که امکان اشتراک گذاری و استفاده مجدد را دارند. با این حال، در مجلات اوپن اکسس، نویسندگان معمولاً پس از پذیرش مقاله خود برای انتشار، باید هزینه پردازش مقاله ( APC یا Article-processing charges) را پرداخت کنند.

۲- آیا برای ارسال مقاله به ژورنال اوپن اکسس صرف نظر از پذیرش یا عدم پذیرش آن باید وجه بپردازم؟

در الگوی دسترسی آزاد به انتشار، نویسندگان معمولاً برای انتشار در ژورنال مجبور به پرداخت هستند. با این حال، نویسنده برای ارسال مقاله یا برای روند بررسی همتا مجبور نیست هیچ هزینه ای بپردازد. نیاز به پرداخت تنها در صورت پذیرش نسخه خطی از انتشار صورت می گیرد. اگر مقاله رد شود، نویسنده معمولاً مجبور نیست چیزی بپردازد. مراقب ژورنالهایی باشید که در هنگام ارسال درخواست هزینه می‌کنند.

۳- آیا مجلات بین المللی هزینه چاپ مقاله بالایی دارند؟

هزینه چاپ مقاله بسته به ژورنال و ناشر متفاوت است. طبق یک مطالعه، این رقم می تواند بیش از ۵۰۰۰ دلار برای برخی از ژورنال ها باشد، در حالی که برخی از مجلات، به عنوان مثال ، مجلات منتشر شده توسط انجمن های دانشگاهی یا ناشران غیر انتفاعی، ممکن است به هیچ وجه هزینه چاپ دریافت نکنند (هرچند مجله اوپن اکسس باشند).

OAlogo

۴- آیا می‌توان از ژورنال درخواست تخفیف برای هزینه‌های چاپ داد؟

هزینه چاپ مقاله معمولاً سرمایه گذار تحقیق، مؤسسه مرتبط با نویسندگان یا خود نویسندگان پرداخت می‌شوند. برخی ژورنال ها به نویسندگان کشورهای ضعیف به لحاظ اقتصادی تخفیف ارائه می دهند. علاوه بر این، گاهی اوقات، نویسندگان در صورت نداشتن بودجه می‌توانند در خواست کنند که کل هزینه چاپ برای آنها بخشیده شود. با این حال، برای اطمینان کامل بهتر است ایمیل را به ژورنال ارسال کنید، و دلیل درخواست تخفیف یا چشم پوشی کامل را توضیح دهید.

۵- یک ژورنال (دسترسی محدود) با ضریب تأثیر بالا، مقاله من را رد کرده و پیشنهاد داده است که آن را به یک مجله اوپن اکسس همان ناشر منتقل کنم  که بدون ضریب تأثیر است. آیا باید با انتقال موافقت کنم؟

به عنوان نویسنده، می‌دانید که هدف از چاپ مقاله در زمان کنونی برایتان چیست و چه مجله‌ای هدف شما را پوشش خواهد داد. سعی کنید زیاد به دنبال نوع انتشار مجله (اوپن اکسس یا کلوز اکسس) و ضریب تاثیر آن نباشید. از خود بپرسید که چه چیزی را ترجیح می دهید – اگر به دنبال این هستید که مقاله شما در دسترس همگان قرار گیرد یک ژورنال دسترسی آزاد به شما  بهتر کمک خواهد کرد. اما اگر برحسب نیازتان به دنبال یک مجله با پرستیژ بالا هستید ژورنالی با ضریب تأثیر  بالا در رسیدن به هدف خود شما کمک می کند.

با این حال، باز در نظر داشته باشید که ضریب تاثیر مجله ارتباطی به نوع انتشار مجله ندارد و فارغ از اوپن اکسس یا کلوز اکسس بودن، یک مجله می‌تواند ضریب تاثیر داشته باشد یا نداشته باشد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>