بخش نتایج مقاله را چگونه بنویسیم؟

بخش نتایج مقاله را چگونه بنویسیم؟

اگر مقاله پژوهشی اصیل (مقاله­ای که در آن به جمع‌آوری داده­ها و تحلیل آن‌ها پرداخته می‌­شود)  نگارش کرده­اید، بخش نتایج آن مقاله جایی است که شما یافته‌های خود را به‌تفصیل بیان می‌کنید. اگر نظرسنجی انجام داده‌اید، اندازه‌گیری‌هایی را در این زمینه انجام داده‌اید یا هر نوع داده دیگری را برای آزمایش فرضیه خود جمع‌آوری کرده‌اید، لازم است داده‌ها به روشی که فهم آن آسان است ساماندهی و به خواننده ارائه شود. بخش نتایج باید ارائه خلاصه‌ای از یافته‌های تحقیق شما باشد که فقط داده‌ها و تجزیه‌وتحلیل آماری شما را ارائه می‌دهد. در بخش نتایج شما نباید تفسیری از داده‌ها ارائه دهید بلکه، باید تا حد امکان بدون تفسیر گزارش شوند؛ بدون ذکر اینکه نتایج به چه معناست و یا چگونه به‌دست‌آمده‌اند. این مباحث مربوط به تفسیر، باید در بخش بحث و روش‌شناسی موردبررسی قرار گیرد. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

بخش نتایج مقاله را چگونه بنویسیم؟ از کجا شروع کنیم؟

اولین کاری که برای نوشتن بخش نتایج باید انجام دهید این است که اطلاعات خود را سازمان‌دهی کنید. به یاد داشته باشید ، همه نتایج شما باید به‌نوعی به سؤال تحقیق بپردازند ، این بدان معناست که شما باید بدانید که کدام قسمت از داده‌ها برای بحث شما مهم هستند و کدام یک را می‌توان کنار گذاشت. شما همچنین باید تصمیم بگیرید که کدام بخش از داده‌ها مهم‌ترین هستند تا در بخش نتایج به آن‌ها اولویت داده شود. بدیهی است ، هنگامی‌که شما وقت خود را برای نظم دادن به اطلاعات خود صرف می‌کنید، در این صورت راحت­تر خواهید فهمید که نگارش می­بایست از کجا شروع و به کجا ختم شود.

بخش نتایج مقاله را چگونه بنویسیم؟ بخش نتایج چه چیزهایی را شامل شود؟

مقاله جایی برای ارائه داده­های خام نیست – شما نمی‌خواهید خواننده را با لیست‌های طولانی از اعداد بی‌معنا غافل کنید. به‌عنوان نویسنده ، وظیفه شما این است که داده­ها را بررسی کنید و مقادیر و آماری مهم را برای پاسخ به سؤال تحقیق خود انتخاب کنید. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که این کار شامل داده‌هایی است که فرضیه شما را پشتیبانی می‌کند و هرگونه یافته‌های منفی را نیز شامل می‌شود. برای اطمینان از اینکه هیچ‌چیز مهمی را از دست نخواهید داد ، لیستی از نکات کلیدی را که قصد دارید در بحث خود داشته باشید ، به همراه داده‌هایی که برای آن ادعاها لازم دارید ، تهیه کنید. اگر داده‌ای دارید که به سؤال تحقیق شما پاسخ نمی‌دهد یا نیازی به استدلال خود ندارید ، سریعاً به کنار بگذارید. اگر احساس کردید که لازم است اطلاعات خام را نیز گزارش کنید، می‌توانید آن‌ها را در بخش ضمایم ارائه دهید.

بخش نتایج مقاله را چگونه بنویسیم؟ نحوه سازمان‌دهی داده‌ها

نکته مهم این است که اطلاعات مهم در بخش نتایج به‌آسانی خوانده شوند. شما می‌خواهید مقدار زیادی از اطلاعات را در فضای کمی منتقل کنید به شکلی که به‌راحتی قابل‌درک و فهم باشند. بخش نتایج ترکیبی از متن ، جداول و شکل‌ها خواهند بود ، اما معمولاً ایده‌های خوبی است که ابتدا جداول و اشکال را تکمیل کنید و بخش نتایج خود را در حول‌وحوش آن‌ها سازمان‌دهی کنید.
اگر فرضیه شما شامل چندین بخش است ، می‌توانید نتایج خود را در بخش‌هایی ترتیب دهید که به‌طور جداگانه به آن قسمت‌ها بپردازند. اغلب زیرنویس‌ها در اطراف جداول یا ارقام مهم ذکر می‌شوند. مهم نیست که زیرنویس‌های شما چه باشد ، شما می‌خواهید بخش نتایج خود را سازمان‌دهی کنید تا قوی‌ترین یافته‌ها در ابتدا آورده شوند و کم‌اهمیت‌ترین آن‌ها در بخش­های بعدی آورده شوند. افرادی که مقاله­های ما را می‌خوانند ، غالباً فقط برای نکات مهم و برجسته دقیق می‌شوند؛ به خاطر همین، با قرار دادن بهترین و مهم‌ترین نتایج در ابتدا ، به خوانندگان خود این امکان را می­دهید که بازخوردی سریع از نتایج شما دریافت کنند و این حس مثبتی از کار شما به آن‌ها ارائه می­دهد­. هر بخش را با توضیحات نمونه ازجمله اندازه نمونه و توضیحی درباره داده‌های ازدست‌رفته یا حذف‌شده شروع کنید. در مرحله بعد ، به تشریح شاخص­های توصیفی لازم (یعنی میانگین ، میانگین ، فرکانس ، دامنه و …) بپردازید ، سپس هرگونه تحلیل آماری دیگری را که انجام داده‌اید ارائه دهید (برای مثال، تست t ، رگرسیون ،ANOVA  و غیره). اگر مطالعه کیفی انجام دادید ، می‌توانید اطلاعاتی مانند نقل‌قول‌ها را نیز درج کنید که در بحث شما مهم خواهد بود.

جداول و اشکال

یک جدول یا شکل خوب می‌تواند اطلاعات بیشتری را در فضای کمتری منتقل کند و سپس با متن توضیح داده  شود.  این بدان معنی است که نمودار و شکل برای بخش نتایج کلیدی و مهم است.

جداول
جداول فهرستی از مقادیر عددی است که در ردیف‌ها و ستون‌ها ارائه‌شده است که برای کمک به خواننده در تفسیر و طبقه‌بندی از داده‌ها به کار می‌رود. فقط زمانی از جدول استفاده کنید که می­دانید لیستی از داده­ها را دارید که با ترسیم جدول خیلی بهتر از نگارش یک متن می‌توانید آن‌ها را گزارش کنید. یک قانون این است که هرگز جداول با کمتر از نه سلول شامل نداشته باشید ، یعنی اگر بتوانید داده‌های خود را در جدول کوچک‌تر از ۳ در ۳ قرار دهید ، می‌توانید به‌جای جدول، آن اطلاعات را از طریق نگارش یک متن گزارش کنید.

شکل­ها

شکل‌ها شامل نمودار­ها،چارت­ها، تصاویر ، نقشه‌ها یا هر تصویر دیگری است که می‌خواهید در نتایج خود بگنجانید. در زیر شکل باید توضیحی مختصر وارد کنید. به‌عنوان‌مثال ، اگر عکسی را درج می‌کنید باید آنچه در تصویر است را توضیح دهید و منبع آن را مشخص كنید. نمودارها (Graphs) تقریباً رایج‌ترین شکل­ها در بخش نتایج هستند و برای نشان دادن روابط بین داده‌ها استفاده می‌شوند.

این‌که آیا می­خواهید از جدول یا شکل برای ارائه داده‌های خود استفاده می‌کنید بستگی به شما دارد. یک قانون خوب این است که در هنگام تلاش برای نشان دادن ارتباط بین متغیرها از جدول استفاده نکنید. مثلاً اگر می‌خواهید در مورد اثرات تجمعی هر درمان صحبت کنید ، اما اگر می‌خواهید نشان دهید که چگونه هر درمان هفته‌به‌هفته باعث ایجاد تغییر می­شود ، از نمودار یا شکل استفاده می‌کنید. همچنین ، برای اینکه بخش نتایج را مختصر کنید ، اطمینان حاصل کنید که هرگز داده‌ها بیش از یک‌بار درج نشوند. اگر اطلاعات از قبل در یک نمودار ارائه‌شده است ، دوباره آن را در یک جدول ذکر نکنید.

نحوه نوشتن

نگارش بخش نتایج باید مستقیم باشد و نباید با زبان غیرمستقیم و مبهم صحبت شود. باید فرض کنید که خوانندگان شما درک آماری از اصول پایه دارند ، بنابراین نیازی به توضیحی برای تست‌های آماری یا اصطلاحاتی که در نتایج خود ارائه می‌دهید ندارید. اگر از یک مدل یا روش آماری غیرمعمول یا جدید استفاده می‌کنید ، باید آن اطلاعات را در بخش روش­شناسی مقاله گنجانده باشید.
پژوهشگران غالباً تمایل دارند که در آغاز این بخش به توضیح برخی مقدمات بپردازند ، اما واقعاً تمام آنچه لازم است یک قرائت و نگارش مستقیم و روبه‌جلو است. به‌عنوان‌مثال ، به این متن نگاه کنید:

 این متن خیلی طولانی نگارش شده و تحلیل و تفسیر ذهنی نیز در پایان از داده‌ها را ارائه می‌دهد:

از جدول … می‌توان دریافت که گروه درمانی دوم الگوی بهتری برای عملکرد دانش آموزان بوده است. دانش آموزان گروه اول به‌طور متوسط ​​ نمره ۶۲ را در آزمون به دست آوردند ، درحالی‌که افراد گروه دوم این نمره را تا ۸۷  بهبود دادند. این نتیجه نشان می‌دهد که برنامه ارائه‌شده برای این گروه جهت آمادگی (متغیر مستقل) در نمرات آزمون آن‌ها تأثیر مثبت گذاشته است.

متن فوق را می‌توان این‌گونه خلاصه و اصلاح نمود:

دانش آموزان گروه آزمایش  نمرات بالاتری کسب کردند (جدول ۱). گروه کنترل به‌طور متوسط ​​در آزمون نمره ۶۲ را به دست آوردند، درحالی‌که افراد در گروه آزمایش به‌طور میانگین نمره ۸۷ را کسب نمودند و پیشرفتی برابر با ۵/۱۲ درصد داشتند.

به یاد داشته باشید نگارش متن را کوتاه کنید. اگر بخش نتایج شما روی جدول‌ها و ارقام متمرکز شده است ، دیگر نیازی به تکرار در متن تمام اطلاعات موجود در نمودارها و جداول نیست. در عوض ، می‌خواهید داده‌های اصلی را از جدول‌ها و شکل‌های موجود بیرون بکشید و در متن  اهمیت آن‌ها را مشخص کنید. همچنین نباید هیچ‌وقت جدول‌ها و شکل‌های خود را بدون ذکر شماره آن‌ها در متن وارد کنید.

اگر قصد چاپ مقاله دارید، می‌توانید از خدمات چاپ مقاله اوج دانش استفاده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>