آشنایی با پایگاه PubMed

آشنایی با پایگاه PubMed

 آشنایی با پایگا‌‌ه‌های داده برای دانشجویان و پژوهشگران بسیار با اهمیت است. در حقیقت، هرچه پژوهشگران پایگاه‌‌های داده بیشتری شناسایی کنند به همان مقدار بهتر می‌توانند پژوهش‌های خود را انجام دهند و آنها را در مجلات مختلف چاپ نمایند. در این مطلب سعی داریم به آشنایی با پایگاه PubMed بپردازیم. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

برای چاپ مقاله در مجلات معتبر پابمد کلیک کنید

آشنایی با پایگاه PubMed

در سال ۱۸۷۹ کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، منابع زیست پزشکی را نمایه‌سازی می‌کرد. نمایه‌های آن زمان در قالب چاپی و قدیمی بود که ایندکس مدیکوس نامیده‌ می‌شد. تا اینکه پایگاه داده‌ای آزمایشی تحت عنوان پابمد در ژانویه ۱۹۹۶ راه اندازی کردند که در سال ۱۹۷۷ به طور رسمی این پیگاه اطلاع‌رسانی شد. نمودار زیر می‌تواند سیر تحول و تکوین پابمد را نشان دهد.

Untitledپابمد یکی از محیط‌های جستجو و بازیابی منابع حوزه علوم پزشکی است که توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI) در کتابخانه ملی پزشکی (NLM) آمریکا تکامل یافت. پابمد یک پایگاه اطلاعاتی است که از چند بانک اطلاعاتی تشکیل شده از جمله MEDLINE. وقتی کلید واژه‌ای را در پابمد جستجو می‌کنید، این پایگاه، اطلاعات را از بانک‌های اطلاعاتی خود مانند مدلاین و پابمد سنترال جمع‌آوری می‌کند و در صفحه نتایج نشان می‌دهد.

مدلاین پایگاه اصلی کتابخانه ملی پزشکی آمریکاست که رشته‌هایی چون پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، دامپزشکی و سیستم مراقبت بهداشتی و علوم پیراپزشکی را پوشش می‌دهد.

مدلاین شامل اطلاعات کتاب‌شناختی و خلاصه مقالات نویسندگان بیش از ۵۶۰۰ عنوان مجله زیست‌ پزشکی است که در آمریکا و بیش از ۷۰ کشور دنیا منتشر می‌شود. این پایگاه شامل بیش از یازده میلیون مقاله از سال ۱۹۶۶ تاکنون می‌باشد. پوشش این پایگاه جهانی، اما بیشتر رکوردها در منابع از منابع انگلیسی زبان و یا دارای چکیده‌ای به زبان انگلیسی است.

PMC آرشیو رایگان از متن کامل مقالات مجلات بیومدیکال و علوم طبیعی است. این پایگاه در بخش دیجیتالی کتابخانه ملی پزشکی آمریکاست که از سیاست دسترسی باز استفاده می‌کند.

ثبت نام در پایگاه PubMed

ثبت نام در پابمد به معنای مشترک شدن در این پایگاه نیست زیرا پابمد یک پایگاه رایگان است. با ثبت نام در این پایگاه، فضایی در اختیار ما قرار می‌گیرد که بتوانیم فایل‌ها و رکوردهای مورد نیاز را به نوعی مدیریت کنیم. از آنجایی که پابمد یکی از پایگاه‌های NCBI است ثبت نام در پایگاه پابمد به منزله ثبت نام در تمام بانک‌های اطلاعاتی NCBI است.

برای اطلاع و استفاده از خدمات چاپ مقاله پابمد در اوج دانش می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما، با همکارانمان در ارتباط باشید و یا اینکه پیام‌تان را از طریق ایمیل به ما ارسال بفرمایید. 

+ بیشتر بخوانید: تفاوت مدلاین (MEDLINE) پاب‌مد (PubMed) و پابمد سنترال (PMC) چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>