بعد از ریجکت مقاله از یک مجله چه کار کنیم؟

بعد از ریجکت مقاله از یک مجله چه کار کنیم؟

ریجکت مقاله برای برای همه اتفاق می‌افتد اما نمی‌توان آن را تجربه تلخ قلمداد نمود. ریجکت شدن مقاله تقریباً برای همه سطوح پژوهشگران ممکن است اتفاق بیافتد و یک تجربه ناب برای یادگیری است. در واکنش به پیام ریجکت از مجله، نباید مقاله را پاره کنیم یا پیام‌ها و ایمیل‌های مجله را از ایمیل‌مان پاک کنیم! تنها کاری که نباید بکنیم این است که تصمیم بگیریم مقاله دیگری بنویسیم. بسیاری از مقالات که در ابتدا رد شده اند، در نهایت یک مجله دیگری پیدا می‌کنند؛ با بازنویسی آن و رفع ایرادات می‌توان به راحتی مجله دیگری پیدا کرد و آن را سابمیت نمود. یکی از پرتکرارترین سوالات پژوهشگران این است که بعد از ریجکت مقاله از یک مجله چه کار کنیم؟ در این مقاله سعی نموده‌ایم به ذکر مهمترین و بهترین اقدامات برحسب تجارب پژوهشگران زبده بپردازیم. این مطلب برگرفته از مقاله What to Do When Your Paper Is Rejected نوشته Gail M. Sullivan که در مجله Journal of Graduate Medical Education چاپ شده است می‌باشد. با سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

بعد از ریجکت مقاله از یک مجله چه کار کنیم؟

۱- عواطف را کنار بگذارید.

قبل از هر چیز با احساسات خود کنار بیایید. اگرچه انجام این کار هرگز آسان نیست، اما می‌دانیم که ریجکت مقاله تجربه جالبی نیست. بهتر است احساسات خود را شناسایی کرده و از بهترین مکانیسم های مقابله ای خود استفاده کنید. کافی است به مدت مثلاً یک هفته تا ۱۰ روز مقاله را کنار گذاشته و اصلاً به آن فکر نکنید و هیچ تصمیمی نگیرید.

۲- نامه ریجکت شدن مقاله را به دقت بخوانید.

بعد از گذشت زمان مذکور، نامه ریجکت شدن مقاله را بخوانید. البته می‌دانیم که برخی از مجلات قبل از اینکه مقاله شما را به داوری ارسال کنند، مستقیماً آن را رد می‌کنند که معمولاً ادیتور مجله مسئول آن است. ادیتور مجله، با بررسی کاورلتر یا مقاله شما، متوجه می‌شود که شما اشتباه واضحی انجام داده‌اید. برای مثال، مجله انتخابی شما، متناسب با موضوعیت مقاله نیست.
مقالاتی که از فیلتر ادیتور با موفقیت عبور می‌کنند و در فرآیند داوری همتا قرار می‌گیرند، وقتی ریجکت می‌شوند معمولاً لیست بلند بالایی از اشکالات را برای مقاله ذکر کرده‌اند. این لیست بلند بالا، در حقیقت دلایل ریجکت مقاله شماست. آنها را به دقت مطالعه کنید و سعی کنید خلاصه‌ای از آنها برای خود داشته باشید.

۳- به دستورالعملی که مجله برای نویسندگان ذکر کرده است توجه کنید.

در فرایند بررسی بسیاری از ژورنال ها، مقالاتی که دستورالعمل‌های نویسنده را با دقت رعایت نکرده‌اند فوراً ریجکت می‌شوند. فاکتورهایی مانند، تعداد کلمات مقاله، فورمت‌بندی مقاله، جداول و عکس‌ها و فورمت رفرنس‌نویسی از مهمترین این دستورالعمل‌ها می‌باشند. علیرغم پیچیدگی آنها، دستورالعمل‌های نویسنده باید با دقت رعایت شود. هرگونه انحراف باید به طور واضح در کاورلتر به سردبیران مجله ذکر شود. در صورتی که شما در این نامه علت رعایت نکردن دستورالعمل‌ را گفته باشید  بعضی از مجلات مقالاتی را که مطابق با فرم تعیین شده نیستند را نیز بررسی می‌کنند. ارسال مقاله‌ای که از دستورالعمل های نویسنده پیروی نمی‌کند، باعث ناراحتی سردبیران مجله و تأخیر در بررسی مقاله شما می‌شود. بنابراین، پیروی از دستورالعمل های نویسنده دقیقا بهترین استراتژی شماست.

۴- عدم تطابق مقاله با اسکوپ مجله

شما می‌بایست بررسی کنید که مقاله‌تان متناسب با هدف و موضوعات تحت پوشش مجله باشد. بسیاری از مجلات، اسکوپ دقیق و با جزییاتی را ارایه می‌کنند. برای مثال، هرچند نام یک مجله مطالعات مهندسی عمران باشد، اما با نگاهی به جزییات اسکوپ آن می‌توان فهمید که صرفاً به چاپ پژوهش‌های انجام شده در بخش ساحتمان را پوشش می‌دهد و سایر گرایش‌های مهندسی عمران (برای مثال مهندسی راه و پژوهش‌‌های مرتبط با راه) در این مجله نمی‌توانند مقاله چاپ کنند. بنابراین، بهتر است مجدداً مجله جدیدی را که انتخاب نموده‌اید دقیقاً بر اساس اسکوپ آن باشد.

۵- داده‌های اضافی‌تری را به همراه مقاله به مجله اضافه کنید یا اینکه تحلیل‌ها را دوباره انجام دهید

مقالات کمّی که یک مداخله آموزشی را معولاً بررسی می‌کنند، غالباً توسط تعداد افراد نمونه تحت مطالعه، محدود می شوند. بسیاری از جمعیتهایی که ما مطالعه می کنیم  مانند دانشجویان دانشکده، ساکنین یک محله یا دانشجویان یک دانشگاه به طور طبیعی محدود هستند و ما نمی‌توانیم افراد اضافی‌تری را به کار گیریم. وقتی ارتباطی بین نتایج مورد علاقه و مداخله یافت نشود، ممکن است شک و تردیدهایی وجود داشته باشد. احتمال دارد اندازه نمونه ممکن خیلی کوچک برای یافتن یک ارتباط کوچک بوده باشد. با تعداد نمونه کم، قدرت تعمیم‌پذیری از دست می‌رود و برعکس، در نمونه‌های وسیع، قدرت بالاتر می‌رود و یافته‌ها بسیار قابل اتکاتر می‌شوند. با این حال، می‌توانیم تعداد نمونه‌ها را افزایش دهیم یا داده‌‌های اضافی‌تری پیدا کنیم تا میزان تعمیم‌پذیری نتایج و قدرت تحلیل را افزایش دهیم.

واقعیت این است که شاید بسیاری از پژوهشگران بدنبال روش‌های پیچیده تحلیل باشند اما از دیدگان داوران مجله، به کارگیری یک آزمون آماری ساده یا یک آزمون آماری بسیار پیچیده تفاوت‌های چندانی ایجاد نمی‌کند. بلکه آنها بیشتر به این مسله توجه دارند که نتایج این پژوهش را می‌توان تعمیم داد یا خیر؟ بنابراین، به تعداد نمونه و کلاً بخش روش آماری نگاه مجدد کنید و سعی کنید هرآنچه که به تعمیم‌پذیری مقاله شما کمک می‌کند را مهیا سازید.

۶- ارسال مجدد مقاله به همان مجله

اگر مشکلات ذکر شده در نامه ریجکت به مراحل یا نتایجی که اشاره کند که شما به هر دلیل آنها را در مقاله‌تان ذکر ننموده‌اید، آنگاه شما می‌توانید آن بخش‌ها را اضافه نموده و مقاله را یکبار دیگر به همان مجله ارسال کنید. به دقت تمامی دستورالعمل‌های مجله را در نظر بگیرید و سعی کنید مقاله اصلاح شده را دقیقاً با همان استناداردها به مجله ارسال مجدد کنید. اما اگر مجله شما را ملزم به بازنویسی کلی مقاله نماید، قبل از ارسال به همان مجله، مجلات شمابه دیگر را نیز بررسی کنید.  

۷- ارسال مقاله به یک مجله دیگر

باید دقت کنید وقتی که تصمیم گرفتید مقاله را به یک ژورنال دیگر ارسال کنید، فورمت‌بندی مجله جدید را دقیقاً در مقاله خود رعایت کنید. هرچند به ندرت اتفاق می‌افتد اما این احتمال وجود دارد که سردبیر جدید مقاله شما را برای داوری به همان داورانی ارسال کند که مجله قبلی ارسال نموده بود. بنابراین، سعی کنید تاحد امکان ایراداتی که داوران مجله قبل اتخاذ نموده‌ بودند را انجام دهید و آن بخش‌هایی را که نمی‌توانید اگر دلیل قانع کننده‌ای دارید در کاورلتر مقاله آنها را قید نمایید. یقیناً وقتی شما اصلاحات داوران را انجام می‌دهید در هر مرحله کیفیت مقاله خود را بالاتر برده‌اید. وقتی همان مقاله را به یک مجله جدید ارسال می‌کنید، سردبیر مجله از رعایت یکسری موارد فنی در مقاله شما خوشحال خواهد شد. این موارد همان مواردی هستند که داوران مجله قبل به شما گوشزد کرده بودند.

خلاصه مطلب

در اینجا به ذکر مطلبی با عنوان بعد از ریجکت مقاله از یک مجله چه کار کنیم؟ پرداختیم. آنچنان که از محتوای این مقاله بر می‌آید در هیچ بخش آن به نویسندگان توصیه نمی‌شود که مقاله را کنار بگذارند؛ بلکه، اولین توصیه این است تا از کنار گذاشتن مقاله جداً پرهیز کنید. وقتی شما شروع به اصلاح کامنت‌های داوران مجله می‌کنید بهترین زمان یادگیری به وجود می‌آید. شانس این یادگیری و فرصت تقریباً در هیچ کارگاه یا دوره تحصیلی به شما ارایه نخواهد شد. فرصت را غنیمت بشمارید و سعی کنید یاد بگیرد. مطئمن باشید با انجام تمامی اصلاحات داوران، شما توانایی بسیار بالایی رد نگارش مقالات بعدی پیدا خواهید کرد.

موسسه اوج دانش در خدمت آندسته از دانشجویان و پژوهشگرانی است که قصد دریافت چاپ مقاله و پذیرش مقاله دارند. شما می‌‌توانید درخواست خود را از صفحه تماس با ما، به همکاران ما ارسال نمایید تا در سریعترین زمان ممکنه نسبت به درخواست شما پاسخ ارایه گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>