نگارش ادبیات تحقیق و 10 سوالی که باید از خود بپرسید

نگارش ادبیات تحقیق و ۱۰ سوالی که باید از خود بپرسید

یک ادبیات تحقیقی که خوب نگارش شده است اطلاعات را به گونه ای ادغام می‌کند که چارچوب جدیدی فراهم شود. ادبیات تحقیق، علاوه بر این که موضوعات اصلی در پژوهش شما را برجسته می‌سازد بلکه دیدگاه‌های جدید درباره آن موضوع را نیز ارایه می‌دهد. ادبیات تحقیق دقیق، اصطلاحات مربوطه را که اغلب در زمینه مور بررسی به کار رفته می‌شوند را به خوانندگان معرفی می کند. مرور ادبیات تحقیق در شناخت یافته‌های تحقیق مرتبط و نظریه های مربوطه کمک می کند. بعلاوه،  ادبیات تحقیق می‌تواند به پژوهشگر در تعیین روشهای انجام پژوهش کمک کند. در مطلبی که با عنوان نگارش ادبیات تحقیق و ۱۰ سوالی که باید از خود بپرسید ارایه داده‌ایم، قصد داریم چک لیستی ارایه دهیم که شامل ۱۰ سوال است؛ در حقیقت هر پژوهشگری قبل یا بعد از نگارش ادبیات تحقیق باید این سوالات را از خود بپرسد تا مطمئن شود که ادبیات تحقیق را چگونه نگارش کرده است. با و سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

نگارش ادبیات تحقیق و ۱۰ سوالی که باید از خود بپرسید

 ۱- آیا قبل از شروع نگارش ادبیات تحقیق، اهداف مشخصی برای پژوهشم تعیین کرده ام؟
مهم است که یک سوال مشخص و هدفمند انتخاب کنید که بتواند به صورت کارآمدی جستجوی‌های بعدی شما را هدایت کند. این کار می‌تواند به شما کمک کند تالیستی از کلمات کلیدی مرتبط با ادبیات تحقیق را ایجاد کنید. علاوه بر این، به شناسایی پایگاه‌های اطلاعاتی مرتبط برای جستجوی مجلات و مقالات مرتبط کمک می‌کند.
۲- آیا به درستی تمام منابعی را که به من کمک می کند بیان مسئله یا سوال تحقیق خود را تعریف کنم، شناسایی کرده ام؟
در نوشتن ادبیات تحقیق ارجاع به مقالات ژورنال، پایان نامه و رساله کافی نیست. همچنین باید به منابع معتبر اینترنتی، جلسات کنفرانس که آخرین مقالات منتشر نشده را ارائه می دهند و همچنین گزارش‌های دولت و شرکت ها مراجعه کرد. کتاب‌ها نیز اگرچه آخرین اطلاعات را ندارند اما می توانند به عنوان نقطه شروع خوبی برای خواندن اطلاعات پیش زمینه باشند.
۳- آیا من انواع مختلف ادبیات پژوهش – از جمله پژوهش‌های کیفی و کمی را در نظر گرفته‌ام؟
بررسی جامع ادبیات تحقیق به شما کمک می کند تا تحقیقات خود را در چارچوب ادبیات موجود قرار دهید و به طور جامع پژوهش‌‌های مختلف با متدهای متنوع را بررسی کنید. جستجوی شما باید به اندازه کافی قوی باشد تا اطمینان حاصل شود که تمام مقالات مرتبط و جدید را مرور کرده اید. البته در نظر بگیرید محققان به جای خواندن همه چیز، باید به مهمترین آنها ارجاع دهند! متاسفانه برخی از پژوهشگران صرفا مثلا به بررسی پژوهش‌های کمی می‌پردازند و از پژوهش‌های کیفی غافل می‌شوند.
۴- آیا شواهد تجربی یا نظری کافی برای حمایت از فرضیه خود دارم؟
اگر شواهد معتبری از کارهای قبلی جمع آوری کنید، کشف الگوها و روندهای جدید آسان می شود. علاوه بر این، در تبیین اهمیت انجام پژوهش شما نیز کمک می‌کند.
۵- آیا من همه ناهماهنگی های عمده یا سایر کاستی های مربوط به موضوع تحقیق خود را شناسایی کرده ام؟
محققان نه تنها باید به مقالاتی که شواهد پشتیبان ارائه می کنند مراجعه کنند بلکه بر روی مقالاتی که اطلاعات غیرقطعی یا متناقضی را ارائه می دهند نیز تمرکز کنند. این کار به شناسایی سوالات باز مانده و یا بدون پاسخ محققان در مطالعات قبلی کمک می کند.
۶- آیا دیاگرام روابط بین متغیرها را ترسیم نموده‌ام؟
ترسمی نمودار رابطه‌ای راهی موثر برای شناخت پیوندهای بین عناصر مختلف یک موضوع پیچیده تحقیق است. این ابزاری فوق العاده مهم است که در شفاف سازی و ساختار بندی یافته‌ها و تفسیرهای خاص تحقیق در مراحل مختلف پروژه کمک می‌کند. این کار یک روش موثر برای نشان دادن درک فعلی شما از موضوع تحقیق است. علاوه بر این، یک نمودار رابطه‌ای خوب می‌تواند به شما کمک کند تا بینش‌های جدیدی را با توجه به یک تصویر واضح از همه روابط احتمالی بین مفاهیم کلیدی، متغیرها و عوامل کلیدی پیدا کنید.
۷- آیا برای تعیین صحت و اعتبار طرح‌ها یا روش‌هایی که قصد دارم در آزمایشات خود استفاده کنم، از ادبیات تحقیق شواهد کافی جمع آوری کرده‌ام؟
استفاده از روش‎‌ها و فنون تحقیقاتی که دارای قابلیت اطمینان علمی هستند از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این، از آنجا که روشهایی که به ویژه در تحقیقات کیفی مورد استفاده قرار می‌گیرند غالباً ذهنی یا غیرعینی هستند، بررسی اینکه چرا رویکردی یا روش انجام پژوهش در این نوع پژوهش‌ها انتخاب شده و چه ملاک‌هایی برای انتخب بوده می‌تواند برای محققان بسیار مهم باشد.
۸- آیا اهدافی که مقالات قبلی برای پژوهش‌آتی مشخص کرده‌اند را در ادبیات تحقیق خود آورده‌ام؟
سعی کنید آخرین تحولاتی که در پژوهش‌های قبلی رخ داده‌آند را یا یک پایه نظری قوی در ادبیات تحقیق خود منعکس کنید. محدودیت ها، تعارضات یا کاستی‌های مطالعات قبلی را نشان دهید، روش‌ها یا یافته‌های خاص را نقد یا حمایت کنید مطالعه را در محیط دیگری (منطقه/جمعیت) تکرار کنید، مشخص کنید که چگونه پژوهش‌های قبلی از یافته‌های شما پشتیبانی می‌کند یا با آن تضاد دارد.
۹- آیا من تمام رفرنس‌هایی که برای نگارش ادبیات پژوهش خود از آنها استفاده کرده‌‌ام را درج نموده‌ام؟
ثبت و فهرست بندی جزئیات و منابع و رفرنس‌ها برای هر محقق حیاتی است. برای مدیریت منابع خود ممکن است از نرم افزارهایی مانند اند نوت یا پرو سایت استفاده کنید. علاوه بر این، شما می توانید سوابق جستجوهای کلمات کلیدی را که انجام داده اید نگه دارید.
۱۰- آیا مرور ادبیات من گزارشی است که پس از تجزیه و تحلیل انتقادی  تحقیقات دیگر ایجاد شده یا می‌شود؟
بررسی ادبیاتی تحقیقی که عالی انجام شده باشد باید ساختارمند، منطقی و منسجم باید باشد. این یک فرصت عالی برای نشان دادن آن است که شما ادبیات مربوط به تحقیقات خود را به طور انتقادی تحلیل و درک کرده اید. برای بررسی ادبیات تحقیق سعی کنید که پژوهش‌‌ها را حل موضوعات مختلف طبقه‌بندی کنید تا هنگام بحث نهایی بر روی آن و نوشتن ادبیات تحقیق، کارتان انسجام داشته باشد. 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>