پایگاه استادی مجلات اسکوپوس و تاریخچه مختصر آن

پایگاه استادی مجلات اسکوپوس و تاریخچه مختصر آن

در اینجا به ارایه مطلبی به عنوان پایگاه استادی مجلات اسکوپوس و تاریخچه مختصر آن خواهیم پرداخت. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

مجموعه بانک اطلاعاتی Scopus از مجموعه بانک‌های استنادی علوم است که در سال ۲۰۰۴ راه‌اندازی شده و توسط شرکت Elsevier منتشر می‌شود. پس از web of science که توسط ISI تولید می‌شود، دومین نمایه‌ی استنادی علوم محسوب می‌گردد. منظور از نمایه نامه استنادی علوم، بانک اطلاعاتی است که علاوه بر چکیده مقالات، دارای فهرست رفرنس‌ها (منابع) هر مقاله نیز بوده و بدین ترتیب امکان محاسبه تعداد ارجاعات (استنادات با citationها) به هر مقاله را در بیش از ۲۱۵۰۰ عنوان و ۵۰۰۰ نویسنده‌ی مختلف فراهم می کند. بدین ترتیب می‌توان دریافت هر مقاله در این مجموعه، تاکنون چندین بار مورد ارجاع و استناد توسط سایر مقالات قرار گرفته است و یا به عبارت دیگر چندین بار توسط سایر مقالات مورد رفرنس واقع شده است که این خود می‌تواند شاخصی از کیفیت مقاله باشد. اسکوپوس از آدرس http://www.scopus.com و از طریق اشتراک در دسترس می‌باشد. این بانک اطلاعاتی حیطه‌های علوم شامل علوم زیستی، فناوری، پزشکی، علوم اجتماعی و هنر را در بر می‌گیرد.

پایگاه استادی مجلات اسکوپوس و تاریخچه مختصر آن

اسکوپوس اطلاعات کتابشناختی حدود ۶۰ میلیون سند از ۵ هزار ناشر علمی را از سراسر جهان در خود جای داده است. در حال حاضر، اسکوپوس اطلاعات ۲۱ هزار و پانصد مجله علمی پژوهشی و ۱۱۳۰۰۰ کتاب را در خود نمایه کرده است که از این میان به ۴۲۰۰ مجله دسترسی کامل وجود دارد. اسکوپوس برای هر نویسنده، یک پروفایل هم ارائه می‌دهد که اطلاعات مهمی را در بر دارد مانند affiliation (وابستگی به دانشگاه یا مؤسسات دیگر)، تعداد آثار چاپ شده و اطلاعات کتاب‌شناسی آن‌ها، مراجع و تعداد استندادهایی که هر یک از مقالات دریافت کرده است. همچنین اسکوپوس شناسه اچ را برای نویسنده حساب می‌کند. کاربرانی که ثبت نام کرده‌اند می‌توانند در حساب کاربری خود این قابلیت را فعال کنند که اگر در پروفایل کاربری، تغییری ایجاد شد به آن‌ها گزارش شود.

این مجموعه در برگیرنده بیش از ۱۷۰۰۰ عنوان مجله از موضوعات مختلف است فلذا پوشش مجلات آن تقریباً دو برابر web of science بوده و به همین علت گزارش استنادات و ارجاعات به دست آمده از آن دقیق تر است. جالب این است که مجموعه Scopus در بر گیرنده تمامی مجلات ایندکس شده در مدلاین است و به عبارت دیگر ۱۰۰٪ مقالات مدلاین را در بر می‌گیرد.

پایگاه استادی مجلات اسکوپوس و تاریخچه مختصر آن

ناشران نمایه شده در اسکوپوس

Untitled4نمودار رشد اسکوپوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>