پایگاه استنادی ISI

واژه ISI مخفف کلمه های Institute for Scientific Information به معنی «موسسه اطلاعات علمی» است. این موسسه که محور اصلی فعالیت آن را علم سنجی و انتشارات علمی تشکیل می دهد در سال ۱۹۶۰ پایه گذاری شد، اما در سال ۱۹۹۲، موسسه «علم و سلامت تامسون» آن را خریداری کرد و در حال حاضر بخشی از شرکت بزرگ «تامسون رویترز» به شمار می رود. در سال ۲۰۱۶ شرکت تامسون رویترز بخش علمی خود را به شرکت کلاریویت آنالیتیکس (Clarivate Analytics) فروخت. بنابراین هم اکنون لیست مجلات معتبر ISI با نام جدید خود یعنی لیست مجلات کلاریویت آنالیتیکس منتشر می‌شود. در کل، وظیفه آی اس آی (ISI) ارائه خدماتی در زمینه ایجاد «پایگاه‌های اطلاعات کتاب شناختی» است. به زبان ساده تر، این موسسه، مجموعه ای سازمان یافته از تمامی موارد ارجاع به مطالب منتشر شده در ژورنال های علمی، روزنامه ها، کنفرانسها، گزارش ها، انتشارات دولتی و قانونی، ثبت اختراعات، کتاب و غیره، در قالب اطلاعات دیجیتالی فراهم می آورد. یکی از انواع پایگاه های اطلاعات کتاب شناختی آی اس آی (ISI)، «نمایه استنادی» است.

نمایه استنادی، شاخصی از موارد استناد یا ارجاع مقالات و اسناد منتشر شده به یکدیگر را فراهم می آورد. کاربر، با استفاده از نمایه استنادی به راحتی می تواند متوجه شود کدام یک از سندهای جدیدتر به سندهای پیشین ارجاع داده اند. «گوگل اسکالر» (Google Scholar) یا جستجوگر شرکت گوگل که امکان جستجوی واژگان کلیدی را در مقاله ها، رساله های علمی و گزارشهای فنی فراهم می کند در حال حاضر یکی از بزرگترین نمایه های استنادی است. «یوجین گارفیلد»، بنیانگذار آی اس آی (ISI) کسی بود که اولین نمایه استنادی را برای مقالات منتشر شده در مجلات علمی معرفی کرد.

آقای گارفیلد، ابتدا در سال ۱۹۶۴ یک نمایه استنادی به نام «نمایه استنادی علوم» (science citation index) راه اندازی کرد که هم اکنون مالکیت آن در اختیار شرکت تامسون رویترز قرار دارد. نسخه بزرگتر این نمایه، موسوم به«نمایه استنادی گسترش یافته علوم» (Science Citation Index Expanded) در حال حاضر ۶۵۰۰ مجله علمی شناخته شده و مهم، از ۱۵۰ رشته مختلف علمی، از سال ۱۹۹۰ تا به امروز را تحت پوشش قرار می دهد. این مجلات به خاطر عبور از ملاکهای سخت گیرانه ای که برای قرار گرفتن در این نمایه استنادی پشت سر گذاشته اند به عنوان مجلات علمی پیشرو در حیطه های علم و فناوری شناخته می شوند.

شرکت تامسون رویترز بعدها با اضافه کردن «نمایه استنادی علوم اجتماعی» (Social Sciences Citation Index ) و «نمایه استنادی علوم انسانی و هنر» (Arts and Humanities Citation Index) نمایه‌های استنادی مجلات علمی را گسترش داد. نمایه استنادی علوم اجتماعی در حال حاضر ۲۴۷۴ مجله علوم اجتماعی از ۵۰ رشته علمی پیشرو در علوم اجتماعی را تحت پوشش قرار می دهد و نمایه استنادی علوم انسانی و هنر متشکل از ۱۳۰۰ مجله علمی با موضوعات هنر، زبانهای خارجه (اعم از زبان شناسی)، شعر، موسیقی، آثار کلاسیک، تاریخ، مشرق شناسی، فلسفه، باستان‌شناسی، معماری، مذهب، تئاتر و رادیو است. از جمله خدمات مهم دیگر آی اس آی (ISI) این است که تمامی این نمایه های استنادی را در قالب یک پایگاه داده گسترده تر به نام «وب آو نالج» (Web of Knowledge) جمع آوری کرده تا به پژوهشگران امکان جستجو و تحلیل همزمان در پایگاههای مختلف داده را بدهد. «وب آو نالج»، در واقع ابزار یکپارچه ای برای جستجو و تحلیل اطلاعات، بر اساس زمان در اختیار پژوهشگر قرار می دهد. پایگاه «وب آو نالج» به جای آنکه نتایج جستجو را تنها بر اساس کلیدواژه نمایش دهد از فناوری هایی استفاده میکند که به محقق امکان می‌دهد میزان اثرگذاری، تاریخچه زمانی و روش شناسی یک ایده را از آغاز آن در تحقیقات علمی تا به امروز مشاهده کند. 

محقق با استفاده از این پایگاه داده می تواند دریابد کدام مقاله ها بیشتر از مقاله های دیگر مورد ارجاع واقع شده اند و چه کسی به آنها ارجاع داده است. «وب آو نالج»، علاوه بر اینکه یک مقیاس عینی از میزان تأثیرگذاری مقاله های نمایه شده در آن فراهم می‌آورد، با کمک به دیده شدن آن مقالات میزان تأثیرگذاری آنها را افزایش می دهد. شواهد زیادی نشان می‌دهند که ظاهر شدن یک مقاله در این پایگاه داده می تواند تعداد نقل قولها از آن مقاله را تا دو برابر افزایش دهد. بیش از یازده هزار مجله از رشته های علمی و علوم اجتماعی، در حال حاضر در پایگاه «وب آو نالج» نمایه شده اند.

برای اخذ پذیرش و چاپ مقاله می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

پذیرش و چاپ مقاله در موسسه پژوهشی اوج دانش

با توجه به حضور متخصصانی با حوزه‌های کاری مختلف در موسسه پژوهشی اوج دانش، این موسسه آماده چاپ مقالات شما در کمترین زمان و با قیمت مناسب در مجلات معتبر ISI و ISC می‌باشد. فرایند پذیرش و چاپ مقاله ISI و ISC در موسسه اوج دانش با اطلاع دانشجو به پیش می‌رود و پژوهشگر یا دانشجو می‌تواند در تمامی فرایند کار خود شرکت داشته و بر آن نظارت نماید. لینک های مفید زیر را نیز مشاهده نمایید.

آی اس آی (ISI) و ضریب تأثیر مجلات علمی

پذیرش و چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس

چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی

پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس

پذیرش و چاپ مقاله ISI و ISC در کوتاه ترین زمان

پذیرش و چاپ مقاله ISI و ISC در کوتاه ترین زمان

همین حالا سفارش خود را ثبت کنید

ایمیل: iransciencepeak@gmail.com

شماره تماس:  ۶۶۹۱۹۳۸۴ – ۰۲۱

شماره موبایل: ۰۹۱۰۲۰۱۳۲۳۷

ثبت سفارش