هزینه‌ پذیرش و چاپ مقاله

در آغاز باید متذکر شویم که برای چاپ مقاله در مجلات ISI، ISC، SCOPUS و حتی مجلات علمی و پژوهشی داخلی اخذ هزینه از سوی مجله امری کاملاً رایج و طبعی است. برخی به اشتباه تصور می‌کنند هزینه پذیرش و چاپ مقاله صرفاً در مجلات کم اعتبار و درجه پایین رایج است اما باید بگوییم که این تصور کاملاً اشتباه می‌باشد. مجلات را از نظر دریافت هزینه اشکال مختلفی دارند.

بسیاری از اساتید و دانشجویان با شنیدن هزینه پذیرش و چاپ مقاله احساس می‌کنند که مجله فاقد اعتبار لازم علمی است و گهگاهی به عینه شاهد آن بودیم که حتی در سطح معاونت پژوهشی دانشگاه نیز به صراحت اخذ پذیرش و چاپ مقاله در مجلات به اصطلاح رایج “پولی” را فاقد اعتبار می‌دانند. برخی پا فراتر از این گذاشته و اعتقاد دارند که مجلات Open access نیز مجلات فاقد اعتباری هستند زیرا همین که شما می‌توانید از آرشیو آنها مقاله را به صورت رایگان دانلود کنید به این معنی است که آن مجله مقالات سطح پایینی را برای پذیرش و چاپ قبول کرده است.

در حقیقت مجلاتی که مقالات را رایگان چاپ می‌کنند معمولاً بودجه خود را از طریق نهادهای دولتی، خصوصی و یا دانشگاهی که می‌تواند خصوصی یا دولتی باشد دریافت می‌کند. سپس، از فروش مقالات خود به متقاضیان دانلود این مقاله در پایگاه‌های مختلف درآمدزایی می‌کند. بسیاری از مجلات نیز وجود دارند که نه در هنگام پذیرش و چاپ و نه در هنگام نشر نه از مولف و نه از متقاضیان دانلود آن مقاله هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌نماید زیرا هدف خود را صرف نشر علم قرار داه است. البته ناگفته نماند که این مجلات بودجه مالی خود را به صورت کافی از نهادهای خاص دولتی و غیردولتی تامین می‌کنند.

برخی دیگر از انواع مجلات وچود دارد که این مجلات برای پذیرش و چاپ مقاله هزینه دریافت می‌کنند زیرا برای تامین بودجه‌های نشر و چاپ مقاله هیچ حامی مالی ندارند و در آمد خود را از مولفین مقاله و متقاضیان دانلود مقاله تامین می‌کنند. یعنی مجله هم هزینه پذیرش و چاپ مقاله دریافت می‌کند و هم Close access می‌باشد. یعنی برای دریافت مقاله در آرشیو مجله نیازمند کسب اجازه از مولف و یا پرداخت هزینه است.

نوع دیگری از مجلات هزینه پذیرش و چاپ مقاله از مولفین دریافت نمی‌کند و صرفاً مقاله را برای افرادی که می‌خواهند آن را در اختیار داشته باشند می‌فروشند. که این نیز نوعی بسیار رایج در بین مجلات است.

مثالهایی از هزینه پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر

در زیر مثال‌هایی از مجلات مختلف آورده شده است که از وب سایت ژورنال فایندر اقتباس شده است. به نمونه زیر توجه کنید:

هزینه پذیرش و چاپ مقاله

هزینه پذیرش و چاپ مقاله در مجله Current Opinion in Chemical Engineering با ضریب تاثیر یا ایمپکت فاکتور ۳٫۴۰ حدود ۳۷۵۰ یورو می‌باشد. این مجله با چنین ضریب تاثیری یکی از مجلات بسیار تاثیرگذار و بسیار مهم رشه مهندسی عمران می‌باشد. همانطور که می‌بینید این مجله Open Access نیز می‌باشد. در این مثال به عینه مشخص می‌گردد که مجلات Open Access و پولی را مجلات فاقد اعتبار نمی‌توان نامید و این یک تصور که چنین مجلاتی ارزش و اعتبار پایینی دارند هرچند بسیار رایج است اما در عین حال باید بگوییم بسیار اشتباه نیز هست. حال به دو مثال دیگر توجه کنید:

هزینه چاپ و پذیرش مقاله

در اولین مجله با عنوان Current Opinion in Biotechnology دارای ضریب تاثیر ۹/۲۹ می‌باشد که هم open access میباشد و هم مبلغ ۳۹۰۰ یورو هزینه پذیرش و چاپ مقاله دریافت می‌نماید. در مثال سوم، مجله Computational and Structural Biotechnology Journal ضریب تاثیر یا ایمپکت فاکتور ندارد، open access نیز می‌باشد و علاوه بر آن هزینه ۳۹۰۰ دلاری نیز دریافت می‌کند.

به نظر می‌رسد مثالهایی که از مجلات فوق ذکر شد می‌تواند تمامی تصورات رایج درست و اشتباه را درباره هزینه‌ پذیرش و چاپ مقاله در مجلات را تایید و تصدیق نماید. توصیه‌ای که برای محققین و دانشجویان می‌تواند نمود آن است که از آنجایی که در کشور و حتی در بین قشرهای دانشگاهی در حیطه پذیرش و چاپ مقاله تصورات بسیار اشتباهی وجود دارد برای تصمیم گیری به منابع معتبر مراجعه نمایند تا اطلاعات دقیقتری از کیفیت مجلات کسب نمایند.

گروه تحقیقاتی اوج دانش با تجربه بالا در زمینه اخذ پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر در خدمت آندسته از دانشجویانی است که قصد پذیرش و چاپ مقاله خود را دارند. خدمات این گروه تحقیقاتی در طبقات زیر ارایه می‌شود.

خدمات گروه تحقیقاتی اوج دانش برای پذیرش و چاپ مقاله

معرفی مجله برای محققین

ترجمه به انگلیسی مقاله برای ارسال به مجله

نگارش کاورلتر

سابمیت مقاله

ارسال هزینه‌ پذیرش و چاپ مقاله

پیگیری پذیرش و چاپ مقاله

نکات مهم هزینه پذیرش و چاپ مقاله

بسیاری از مجلات قبل از اینکه نامه پذیرش را به دانشجو ارسال نمایند هزینه چاپ و پذیرش را به صورت کامل با دانشجو تسویه حساب می‌نمایند و سپس نامه پذیرش را ارسال می‌کنند. برخی از مجلات نیز نامه پذیرش را ارسال و برای چاپ قطعی مقاله هزینه چاپ را از محققین دریافت می‌کنند. اما به خاطر برخی مسائل به وجود آمده در محققین برخی کشورها اعم از اینکه محقق بعد از اخذ پذیرش از یک مجله هزینه چاپ را برای مجله پرداخت ننموده و مسائل دیگر، بسیاری از مجلات این راهکار را انتخاب نموده‌اند تا قبل از ارسال نامه پذیرش تمام هزینه‌ها دریافت گردد.

همین حالا سفارش خود را ثبت کنید

ایمیل: iransciencepeak@gmail.com

شماره تماس:  ۶۶۹۱۹۳۸۴ – ۰۲۱

ثبت سفارش