آموزش محاسبه آلفای کرونباخ برای زیرمقیاس های پرسشنامه

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ در spss برای زیرمقیاس های پرسشنامه

در تحلیل آماری بسیاری از پرسشنامه ها زیرمقیاس‌های مختلفی دارند که علاوه بر محاسبه آلفای کرنباخ برای تمامی سوالات، لازم است آلفای کرنباخ را برای هریک از زیرمقیاس‌های آنها نیز محاسبه نمود. در اینجا قصد داریم به آموزش محاسبه آلفای کرونباخ در spss برای زیرمقیاس های پرسشنامه بپردازیم. در آغاز مثالی از یک پرسشنامه که دارای دو زیرمقیاس خوش بینی و امیدواری است ذکر می‌کنیم. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

برای انجام تحلیل آماری پایان نامه و مقاله کلیک کنید

فرض کنید پرسشنامه ‌ای دارای ۱۰ سوال با دو زیر مقیاس می‌باشد که هریک از زیرمقیاس‌های آن دارای ۵ سوال می‌باشد. توجه داشته باشید که برای محاسبه آلفای کرنباخ نیاز است تا هریک از سوالات به صورت تک به تک وارد نرم افزار spss شود. برای اینکار، در قسمت Variable View نرم افزار spss می‌توانید شماره یا تعداد سوالات را ذکر نمایید. در مثال فوق پرسشنامه‌ای با ۲۴ سوال وجود دارد که آنها را به شکل زیر به نرم افزار SPSS وارد نمودیم:

همانگونه که مشاهده می‌نمایید تمامی سوالات این پرسشنامه وارد نرم افزار SPSS شده و نمرات هریک نیز وارد شده‌اند. در این مثال فرض بر این است که سوالات ۱ تا ۵ مربوط به زیرمقیاس اول و سوالات ۶ تا ۱۰ مربوط به زیرمقیاس دوم است.

مرحله اول: به نرم افزار SPSS برگردید و این دستور را اجرا کنید:

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ برای زیرمقیاس های پرسشنامهبا اجرای این دستور کادر زیر باز می‌شود که ۳ کادر دارد. کادر سمت چپ سوالات را نشان می‌دهند، کادر سمت راست که ما در اینجا آن را کادر ۲ نامگذاری نموده‌ایم و کادر پایین که در اینجا کادر ۳ نام خواهد داشت:

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ برای زیرمقیاس های پرسشنامهآموزش محاسبه آلفای کرونباخ در spss برای زیرمقیاس های پرسشنامه

مرحله دوم، بعد از باز شدن کادر فوق اولین کاری که می‌بایست انجام دهید نامگذاری زیرمقیاس‌ها است. فرض کنید نام زیرمقیاس اول امید و نام زیرمقیاس دوم خودکارآمدی است. در کادر شماره ۳ (Scale Label) نام اولین زیرمقیاس را وارد نمایید. سپس سوالات مختص به آن زیرمقیاس را از کادر شماره ۱ انتخاب نموده و به کادر شماره ۲ (Items) وارد نمایید. در نهایت بعد از اجرای تمامی دستورالعمل‌های فوق شکل زیر می‌بایست نمایان شود:

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ برای زیرمقیاس های پرسشنامهآموزش محاسبه آلفای کرونباخ در spss برای زیرمقیاس های پرسشنامه

همانگونه که مشاهده می‌نمایید سوالات ۱ تا ۵ وارد کادر Items شده‌اند و هم اکنون داده‌ها آماده تحلیل می‌باشند.

مرحله سوم: سپس، دکمه Ok را کلیک نمایید. بعد از کلیک، خروجی‌های زیر بدست می‌آید:

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ برای زیرمقیاس های پرسشنامهدر این خروجی، جدول اول تعداد افراد نمونه را نشان می‌دهد که ۱۲ نفر است. بدین معنی که ما در این پژوهش ۱۲ نفر آزمودنی داشته‌ایم. طبیعی است این عدد در پژوهش شما مساوی با تعداد نمونه‌های شما خواهد بود. جدول دوم (Reliability Statistics) مهمترین جدول می‌باشد، میزان آلفای کرونباخ را نشان داده است که برابر با ۰/۴۶ صدم می‌باشد. بنابراین، در این پرسشنامه آلفای کرنباخ زیرمقیاس امید برابر با ۰/۴۶ محاسبه گردید. با تکرار عملیات ذکر شده در مرحله دوم، آلفای کرنباخ زیرمقیاس دوم نیز بدست می‌آید.

شما می‌توانید در مرحله دوم سوالات ۱ تا ۱۰ را به صورت کلی وارد نمایید تا آلفای کرونباخ کل پرسشنامه را نیز بدست آورید.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مشاهده نمایید:

انجام تحلیل آماری

چاپ مقاله

پروتکل‌های مداخله روانشناسی بر اساس رویکردهای درومانی مختلف

49 پاسخ
 1. عاطفه
  عاطفه says:

  سلام
  ابتدا تشکر میکنم بابت مطالب خوبتون
  خواهشمندم پاسخ سوالم رو به ایمیلم ارسال کنید
  من پرسش نامه ام رو بطور کامل وارد کردم ولی وقتی ازش ازمون میگیرم نتیجه ش صفر میشه اشکال از کجاست؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ دادن
   • مدیر سایت
    مدیر سایت says:

    با سلام خدمت شما
    همونطور که به دوست عزیز قبلی نیز گفتیم، صد در صد شما یا در ورود دیتا ها یا هنگام اچرای آزمون اشتباهی را انجام میدهید. می توانید داده های خود را به ایمیل ما ارسال کنید و با تماس تلفنی با مرکز، در جریان اشتباه احتمالی باشید.
    تشکر از شما

    پاسخ دادن
    • وحیده
     وحیده says:

     سلام ببخشید من هم این مشکل رو دارم هر چی آزمون میگیرم یا آلفاش رو میگیرم صفر میاد استادم دید گفت آخه اینطوری نمیشه دیتای من رو تو کامپیوتر خودش رو سحسس خودش اجرا کرد جواب درست اومد ولی تو مال من درست نشد استاد آمارم گفت از برنامه هست یه برنامه دیگه نصب کن ورژن ۲۲ داشتم ورژن ۲۱ نصب کردم باز همون صفر اومد. چون استادم تو برنامه خودش امتحان کرد و درست اومد پس اشکال از دیتا نیست . ممنون میشم مشکلم رو حل کنید

     پاسخ دادن
     • مدیر سایت
      مدیر سایت says:

      به احتمال بسیار زیاد از نرم افزارتون باشه
      اشکال کار تو برنامه یا نصب برنامه است. لطفا تمامی نرم افزارهای spss رو پاک کنید و مجدداً نصب کنید. همینطور احتمالاً از کرش نرم افزار باشه

  • لیلا
   لیلا says:

   می نویسم شاید مشکل یه نفر حل شد …برای من هم این مشکل پیش اومد که جواب آلفا میشد nمساوی صفر توی نسخه ۲۵ spssمشکل رو اینطوری حل کردم که در قسمت value label کد گذاری رو عوض کردم.چون طیف من لیکرت بود و پاسخ ها از اصلا تا خیلی زیاد و از کد صفر تا ۶ مرتب شده بودند و چون جواب خالی یا میسینگ زیاد داشتم توی جواب ها و گزینه اصلا کد صفر داشت spssخطا میداد بنابراین اومدم کد صفر رو زدم بی جواب کد یک رو زدم اصلا کد ۲رو زدم خیلی کم و به ترتیب تا کد ۷ خیلی زیاد بعد آلفا گرفتم و درست شد. امیدوارم این کامنت مشکل رو حل کنه

   پاسخ دادن
 2. ندا
  ندا says:

  با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون
  سوالی داشتم. وقتی هر زیر مقیاس شامل انواع مختلف سوالات از جمله سوالات لیکرت و بله،خیر باشد، آیا باید نوعی یکسان سازی در ابتدا صورت گیرد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   بله سوالات که کلا می بایست جداگانه وارد شوند. منتها میزان ارزش هریک از گزینه ها رو که در نظر دارید محاسبه کنید و برحسب نحوه پاسخگویی آزمودنی همان مقدار را جلوی هر سوال وارد کنید.

   پاسخ دادن
 3. ملیکا
  ملیکا says:

  با سلام من در گرفتن الفای کرونباخ یکی از داده هایم به عنوان excluded درنظرگرفته شده است ممنون میشم راهنمایم کنین از کجا بفهمم کدوم داده است که حذفش کنم؟با تشکر

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   شما می توانید داده های خود را برای ما ارسال کنید تا بررسی کنیم. واقعیت تا کنون مورد مشابهی پیش نیومده و ما نمی دونیم دقیقا چه مشکلی برای کار شما پیش آمده.

   پاسخ دادن
 4. مهسا
  مهسا says:

  با سلام
  من از پرسشنامه اي استفاده كردم كه ٤بعد اصلي داره هر بعد ٣شاخص،براي هر شاخص ٥گويه وجود دارد،
  مقدار آلفا رو براي ابعاد بايد در نظر گرفت يا هر شاخص؟
  با تشكر

  پاسخ دادن
 5. mina
  mina says:

  سلام.خسته نباشید.
  من ۴ سوال داشتم که ۵گزینه ای هستند.برای ۱۵نفر خورم الکی مقدار دادم.آلفا کرونباخ گرفتم و منفی شد…
  چطوری مشکل رو حل کنم؟؟
  ممنون

  پاسخ دادن
 6. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام، ببخشید موضوع پژوهش من مقایسه دو محله است، در واقع من دو جامعه دارم. اما نمیدونم چطور داده های پرسشنامه های دو جامعه را در یک فایل spss وارد کنم؟ که بتوانم آزمون تی مستقل برای هر سوال پرسشنامه انجام دهم و نمودارها هم به گونه ای باشد که داده هر دو جامعه در یک نمودار بیاید. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   ظاهراً شما اطلاعات بسیار اندکی از نرم افزار spss دارید، توصیه می کنیم که قبل از کار با نرم افزار حداقل یک کتاب یا جزوه آموزشی مطالعه کنید. سوالی که پرسیده اید تقریباً از اولین کارهایی است که باید شما در نرم افزار spss انجام دهید.
   در کل، شما می توانید در spss گروه تعیین کنید. سپس در مقابل آن گروه یک عده را با نام محله اول و عده دیگر را با نام محله دوم برچسب بزنید. در صورتی که نیاز به کمک بیشتر دارید می توانید تماس بگیرید. همکاران در خدمت شما هستند.

   پاسخ دادن
 7. نوید
  نوید says:

  با سلام
  نتایج بنده زیر ۰٫۵ میاید که گویا نتیجه قابل قبولی نیست . برای تعدیل نتایج چه کار کنم .
  با حذف تک تک سوالات هم چک کردم نتیجه مطلوبی حاصل نشد

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   احتمال زیاد شما تعداد نمونه پایینی دارید. تعداد نمونه (n) را افزایش دهید و مجدداً امتحان کنید. یعنی شما باید پرسشنامه بیشتری اچرا کنید و داده های آنها را وارد نمایید و سپس آلفای کرونباخ محاسبه کنید.

   پاسخ دادن
 8. بیتا
  بیتا says:

  سلام وقت بخیر .من ۳۰تا سوال دارم توی پرسشنامه ام که۳۰نفر پاسخ دادن با طیف لیکرت (۵تایی)
  وقتی کلی الفا میگیرم درست درمیاد ولی وقتی ۳سوال که برای یک عامل هست و میگیرم ۰/۴۵در میاد و دستی داده را عوض کردم ولی بازم نشد نمیدونم چی کارکنم و نمیخوام سوالیو حذف کنم.چه کار باید کنم لطفا راهنمایی کنید ممنونم.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   خوب شما تعداد نمونه تون بسیار پایین و تعداد سوالات هم پایین است. شما می بایست پرسشنامه را بر روی نمونه بزرگی از افراد اجرا کنید.
   هدفتون از اجرای آلفای کرنباخ چیست؟ آیا شما می خواهید پرسشنامه ای را هنجار کنید یا اینکه روایی و پایایی یک پرسشنامه را برای استفاده آن در یک پژوهش به دست بیاورید؟

   پاسخ دادن
 9. Mahsa
  Mahsa says:

  با سلام
  یه سوال: وقت برای سوالات تک تک بعد ها جداگانه الفا می گیریم، آیا لازمه که در اخر آلفای کل هم بگیریم؟
  و اگه اره، لطفا بفرمایید که در الفای کل، تمام متغیرهای وابسته و مستقل رو باهم یکجا آلفا می گیریم؟
  پیشاپیش از راهنماییتون سپاسگزارم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   در باره سوال اول جواب این است که بله، شما می بایست آلفای کلی را نیز حساب کنید.
   منظور شما از متغیر های مستقل و وابسته صحیح نیست. برای مثال در پژوهش اثربخشی درمان ذهن آگاهی بر افسردگی، درمان ذهن آگاهی یک متغیر مستقل و افسردگی متغیری وابسته است. در انجام این پژوهش شما پرسشنامه ای برای متغیر مستقل نخواهید داشت و محاسبه آلفای کرنباخ نیز ذاتاً و ماهیتاً بی معنی است چون اصلا پرسشنامه ای وجود ندارد. در این پژوهش شما برای پرسشنامه افسردگی (در صورتی که آلفای کرنباخ برای این پرسنشامه قبلاً در ایران محاسبه نشده) باید آلفای کرنباخ کلی محاسبه نمایید.
   در پژوهش های همبستگی و رگرسیون این مسله متفاوت است. مثلاً رابطه بین هوش و شخصیت با پیشرفت تحصیلی: در این عنوان پژوهشی دو متغیر هوش و شخصیت متغیر مستقل و پیشرفت تحصیلی متغیر وابسته یا ملاک نام دارند. در این پژوهش شما سه پرسشنامه دارید: هوش، شخصیت و پیشرفت تحصیلی. شما می بایست برای هر سه پرسنشامه آلفای کرنباخ کلی به صورت مجزا محاسبه کنید (گر قبلا در ایران برای این سه پرسشنامه آلفای کرنباخ گزارش نشده باشد).

   پاسخ دادن
 10. مینا
  مینا says:

  سلام، سوالهای پرسشنامه من ۵ گزینه ای (۴ گزینه که یکیش درست است و گزینه پنجم نمی دانم) هست که یکیش باید انتخاب بشه، در نهایت من یا پاسخ صحیح دارم یا غلط یا نمی دانم. چطور آلفای کرونباخ بگیرم. ممنون میشم راهنمایی کنید. همین ۳ مورد پاسخ درست، غلط و نمیدانم را بصورت کدگذاری شده ۱، ۲ و ۳ وارد SPSS کردم. و آلفای کرونباخ ۰ شد. مشکل از نحوه محاسبه من هست یا نرم افزار؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   نحوه محاسبه اشتباه است.
   نحوه نمره گذاری پرسشنامه ایراد دارد. شرایطی که در ان یک گزینه از ۴ گزینه درست و یک گزینه هم نمیدانم باشد مفهوم ندارد. لطفا بخشی از سوالات پرسشنامه را به همراه گزینه های آن برای ما ارسال کنید.

   پاسخ دادن
 11. کبری عالمی
  کبری عالمی says:

  سلام.
  اگر امکان دارد به ایمیلم جواب ارسال کنید.
  تحقیق من بررسی عوامل تعیین کننده بر رفتار پس انداز خانوارها است.
  متغیر وابسته (میزان پس انداز) و پنج متغیر مستقل (درآمد, سن, جنسیت سرپرست خانوار, نرخ بهره, سواد مالی)

  پرسشنامه تحقیق چند بخش و چند نوع سوال دارد.
  معلومات عمومی
  سوالات بلی نخیر
  سوالات چند گزینه ای
  سوالات طیف لیکرت
  داده ها رو وارد نرم افزار spss کردم. قدم بعدی دقیقا چکاری باید انجام بدهم?
  آیا یکسان سازی نیاز هست?
  چطور سوالات را به هر متغیر ارتباط بدهم?
  مدل رگرسیون چندگانه خطی استفاده میکنم.

  با تشکر

  پاسخ دادن
 12. mohammad
  mohammad says:

  سلام وقت بخیر
  بنده یه پرسشنامه دارم که به برخی از گویه ها پاسخ داده نشده و سلول خالی مانده است
  در هنگام برآورد ضریب الفا
  چنین پیغامی ظاهر می شود
  چگونه برطرف کنم؟
  there are too few cases n=0 for the analysis execution of this command stops
  باتشکر

  پاسخ دادن
 13. hossein
  hossein says:

  سلام برای گرقتن آلفا من یک پرسشنامه را دو بار ب فاصله یزمانی ۲۰ روز به ۲۰ نفر داده ام چگونه باید اطلاعاتو وارد spss کرد پرکردن پرسشنامه برای بررسی پایایی مگر نباید دو بار انجام بشه ؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   شما می توانید در یک ستون نتایج بار اول و در ستون دیگر نتایج بار دوم را وارد کنید و آلفای کرنباخ را برای آنها محاسبه کنید. برای مثال x1 و x2

   پاسخ دادن
 14. mehrnaz rad
  mehrnaz rad says:

  سلام وقت بخیر
  سؤالی در ارتباط با پایایی پرسشنامه داشتم . پرسشنامه من شامل متغیرهای باینری(بله خیر با کد ۰ و ۱) است . برای گرفتن آلفای کرونباخ دچار مشکل هستم و اعداد درستی را دریافت نمی کنم یا با error مواجه میشم. آیا آلفای کرونباخ برای متغیرهای باینری هم قابل اجراست؟
  و نکته اینه تعداد نمونه ۳۰ و تعداد سؤالات پرسشنامه ۱۰۰ سؤال در ۸ حوزه است.

  پاسخ دادن
 15. بهار
  بهار says:

  با سلام و خسته نباشید
  من ۷۰ تا متغیر دارم که پرسشنامه بین ۳۰۰ نفر باید توزیع بشه، طیف لیکرت ۵ تایی هستش… الان حدود ۲۰۰ نفر جواب رو فرستادن و از این ۲۰۰ نفر فقط ده دوازده نفر گزینه بسیار کم یا کم را زده اند و حدود ۱۸۰ نفر زیاد و بسیار زیاد رو زده اند… این مشکلی برای آلفای کرکنباخ پیش نمیاره؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   آیا جمعیتی که شما روی آنها پرسشنامه را اجرا کردید افراد خاصی بوده اند؟ برای مثال احتمالاً شما پرسشنامه ای را برای افراد افسرده اجرا کرده اید که طبیعتاً آنها طیف پاسخدهی شان به یک شکل خواهد بود. این مساله احتمال زیاد بر روی آلفای کرنباخ نمی تواند تاثیر گذار باشد. این پرسشنامه اگر پرسشنامه خاص نباشد و نمونه شما نیز مانند مثال فوق جمیعت خاصی نباشند احتمالاً دارای روایی پایینی خواهد بود. داده ها دست شماست می توانید آلفای کرنباخ را محاسبه کنید اگر مقدار قابل قبول نبود باید سوالات را تغییر دهید. و اینکه برای هر متغیر شما باید حداقل ۱۵ نفر نمونه داشته باشید که برای تعداد متغیر های شما حدوداً ۱۰۰۰ نفر نمونه لازم است.

   پاسخ دادن
 16. آزاده احدی
  آزاده احدی says:

  سلام وقت بخیر
  ممنون یایت آموزش خوبتون
  برای اینکه جهت پایایی گرفتن با یک نوبت تعریف پرسشنامه دو نوبت داده های همون پرسشنامه را وارد کنیم چطوری باید عمل کنیم؟
  ممنون بابت پاسخگوییتون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اگر منظورتون بازآزمایی باشه کار ساده است. اگر مثلا نام آزمون x باشد باید دو ستون x1 و x2 تعریف کنید و نمرات اجرای اول را در x1 و نمرات اجرای دوم را در x2 وارد کنید سپس تحلیل ها را انجام دهید.

   پاسخ دادن
 17. بهمن
  بهمن says:

  سلام و وقت بخیر
  پژوهش من به این صورت هست که فرد در یک محیطی قرار میگیرد که متغیر های محیطی توسط تجهیزات خاصی دریافت میشوند و از او فقط یک سوال پرسیده میشود. نهایتا پاسخ ها با متغیر های اندازه گیری شده تحلیل میشوند. این روش به نوعی استاندارد محسوب میشه و در استاندارد های مختلف بیان شده و در تحقیق های زیادی هم استفاده شده. سوال من این است که آیا در اینجا اصلا پایایی معنی داره یا خیر. در بعضی مطالب خوندم که پرسشنامه های استاندارد نیازی به بررسی پایایی ندارند و فقط پایایی آنها بیان میشوند.اگر این صحیح است اگر منبعی برای آن دارید لطفا بفرمایید. اما من اینجا اصلا چطور میتونم پایایی پرسشنامه رو بررسی کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   طبیعتاً محاسبه پایایی برای پرسشنامه ای که تنها یک سوال دارد بی مفهوم است. پرسشنامه های استاندارد پایایی دارند اما شما می توانید برای آنها در پزوهش خودتان پایایی را محاسبه کنید.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   هر سوالی بر حسب روش نمره گذاری پرسشنامه دارای یک وزن عددی است که به این وزن عددی نمره گفته ایم. برای مثال در یک طیف لیکرت، گرینه اول می تواند ۱ نمره و گزینه ۵ می تواند ۵ نمره داشته باشد و بالعکس.

   پاسخ دادن
 18. نوشین
  نوشین says:

  با سلام
  میخواستم بدونم برای پرسشنامه های محقق ساخته که گزینه هاش به صورت بله و خیر و یا به صورت لیکرت نباشد می توان پایایی را محاسبه کرد؟ ممنون

  پاسخ دادن

تعقیب

 1. معاون مدرسه می‌گه:

  با سلام و عرض خسته نباشید میخوام بگم که آموزشهایی که ارایه می دید به افرادی مثل بنده انگیزه پزوهش و تحقیق میدهد. خدا عجرتان دهد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>