اصول استفاده از واژه "و همکاران" در داخل متن مقاله

اصول استفاده از واژه “و همکاران” در داخل متن مقاله

بسیاری از پژوهشگران درباره نحوه ذکر منابع در مقاله اشکلات و سوالاتی دارند زیرا هم به اهمیت آن واقفند و هم هرگونه اشکال در ذکر رفرنس می‌تواند مقاله آنها را با مشکلات جدی مانند سرقت علمی مواجه سازد. ذکر منایع برای خوانندگان مقاله نیز بسیار مفید است زیرا آنها را با بخش اعظمی از ادبیات پژوهشی دیگر مرتبط با پژوهش آشنا می‌کند و هرگونه نقص در ذکر منابع یا خدشه در آنها باعث می‌شود خوانندگان نتوانند منابع ذکر شده را پیدا کنند و این یکی از اشکالات اساسی مقاله است که هیچ مجله علمی معتبری اجازه رخداد آن را نمی‌دهد. در این مطلب قصد داریم به ذکر اصول استفاده از واژه “و همکاران” در داخل متن مقاله بپردازیم. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

بیشتر بخوانید: ۵ توصیه مهم ادیتور مجلات قبل از ارسال مقاله به مجله

اصول استفاده از واژه “و همکاران” در داخل متن مقاله

امروزه پیدا کردن مقاله‌ای که صرفاً توسط یک نویسنده نوشته شده است تقریباً نادر است. علم تبدیل به فعالیتی اشتراکی شده است و معمولاً پژوهشگران برای انجام یک تحقیق با یکدیگر همکاری دارند؛ بنابراین، بسیاری از مقالات بیش از دو یا سه نویسنده دارند و تعداد همکاران در پژوهش نیز روز به روز در حال افزایش است. وقتی در مقاله‌تان قصد استناد به مقاله‌ای دارید که نویسندگان متعددی دارد و همچنین می‌خواهید از سیستم نام و تاریخ به شکلی که در سیستم رفرنس‌نویسی هاروارد و APA مرسوم است استفاده کنید ذکر تمامی اسامی نویسندگان آن مقاله جایز نیست و بسیاری از مجلات توصیه می‌کنند که از اصطلاح “و همکاران” که معادل انگلیسی آن “et al” است استفاده کنند. در لاتین کلمه et alii یا et aliae به معنی دیگران یا سایرین است که در پژوهش و در زیان فارسی بهتر است از واژه همکاران استفاده شود.

هرچند همه پژوهشگران می‌دانند واژه “و همکاران” به چه معناست، برخی نویسندگان اغلب درباره اینکه چه زمانی و چگونه از ان در درون مقاله استفاده نمایند مشکلات و سوالاتی دارند. یک مقاله می‌بایست چه تعداد نویسنده داشته باشد تا از واژه “و همکاران” بتواند استفاده نمود. مجلات در پاسخ به این سواا رویکردهای مختلفی دارند. برای مثال مجله آمریکایی بهداشت و پزشکی American Journal of Tropical Medicine and Hygiene نویسندگان را از استفاده از واژه “و همکاران” منع می‌کند و این الزام را دارد که تعداد نام‌ها هرچقدر که طولانی باشد می‌بایست همه آنها ذکر شوند. در زیر به برخی از اصول اشاره می‌شود. به یاد داشت باشید که تمامی اصول زیر هنگامی استفاده می‌شود که قصد نوشتن رفرنس در داخل متن دارید.

۱- در سبک رفرنس نویسی شیکاگو دستورالعمل این است که اکر نویسندگان یک مقاله بیش از سه نفر بودند می‌بایست نام اولین نویسنده را نوشته و نویسندگان بعدی را با اصطلاح “و همکاران” معین کنیم.

۲- انجمن روانشناسی آمریکا (APA) توصیه می‌کند اگر مقاله‌ای یک یا دو نویسنده داشته باشد می‌بایست هرجا که از مقاله آنان در مقاله استفاده شد نام هردوی آنها همیشه ذکر شود. برای مقالاتی که حاوی بیش از سه یا پنج مقاله هستند در دفعه اول استناد تمامی اسامی ذکر شود ولی در دفعات بعدی استناد صرفاً نام اول ذکر شده و کلمه همکاران بعد از آن بیاید. برای مقالاتی که بیش از شش نویسنده دارند انجام روانشناسی آمریکا توصیه می‌کند که هم در اولین استناد و هم در استنادات بعدی می‌بایست صرفاً نفر اول ذکر شده و اصطلاح و همکاران به دنبال آن نوشته شود.

لینک‌های مفید و مرتبط دیگر را مطالعه کنید.

سابمیت، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات مورد تایید وزارت علوم

هزینه‌ پذیرش و چاپ مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>