آیا مقاله ارائه شده در همایش را می توان جهت چاپ به مجلات ارسال نمود؟

مقاله همایشی را می توان جهت چاپ به مجله ارسال کرد؟

فرض کنید شما مقاله‌ خود را نگارش نموده‌اید و در یک همایش یا کنفرانس علمی آن را ارائه نموده‌اید؛ اینک با توجه به بازخوردهایی که اخذ کرده‌اید در نظر دارید آن مقاله را به یک مجله علمی برای پذیرش و چاپ ارسال کنید. حال سوال به وجود می‌آید که آیا مقاله همایشی را می توان جهت چاپ به مجله ارسال کرد؟ (بیشتر بخوانید:چگونه از اعتبار یک همایش بین المللی اطمینان حاصل کنیم؟)

آیا مقاله همایشی را می توان جهت چاپ به مجله ارسال کرد؟

معمولاً زمانی که یک مقاله در کنفرانس یا همایش ارایه می‌شود مقاله کاملی نیست. هدف ارایه مقاله در همایش می‌بایست مطلع ساختن افراد درباره موضوع مقاله و اخذ بازخورد از آن باشد. همین که شما بازخوردها را اخذ نمودید می‌توانید آنها را در مقاله خود اعمال کرده و مقاله اصلی را تکمیل‌تر کنید. در نهایت مقاله‌ای که شما برای ارسال به مجله آماده خواهید نمود مقاله‌ای دقیقتر و کاملتر خواهد بود که از نظر کیفی تفاوتهایی با مقاله ارایه شده شما در کنفرانس خواهد داشت. وقتی مقاله شما در یک کنفرانس ارایه شد بهتر است عنوان آن را هم تا حد ممکن تغییر دهید (بیشتر بخوانید: نحوه طراحی پوستر برای مقاله جهت ارایه در همایش).

آیا مقاله ارائه شده در همایش را می توان جهت چاپ به مجلات ارسال نمود؟آیا مقاله همایشی را می توان جهت چاپ به مجله ارسال کرد؟

در حقیقت اغلب مجلات انتظار دارند که ۳۰ درصد از محتوای مقاله شما محتوایی باشد که قبلاً در هیچ کنفرانس، همایش، مجله و یا انتشارات دیگری ارایه نشده باشد. بنابراین، شما می‌توانید مقاله‌ای که در همایش ارایه نموده‌اید را به یک مجله علمی ارسال کنید و امورد مربوط به پذیرش و چاپ آن را آغاز نمایید.

این قضیه در شکل عکس آن نیز مشابه است. شاید شما مقاله‌ای را برای مجله ارسال نمایید و هنوز نتیجه پذیرش آن مقاله برای شما معلوم نشده باشد. می‌توانید با رعایت جوانب اخلاقی این مقاله را به یک همایش به صورت همزمان ارسال کنید. همانگونه که در سطور پیش گفته شد، ۳۰ درصد از مقاله که می‌تواند یافته‌ها و نتایج مهم آن باشد را کنار گذاشته و با شکل دهی مجدد مقاله، آنرا به یک همایش ارسال کنید. بهتر است قبل از ارسال نیز از ادیتور مجله اجازه شکرت در همایش را بگیرید. بسیاری از ادیتورها احتمال دارد ارایه مقاله را حتی با تغییرات اعمال شده در محتوای آن قبول نکنند. به یاد داشته باشید که غرض از ۳۰ درصد محتوای مقاله که نباید در جایی ارایه شود دقیقا به ۳۰ درصدی اطلاق می‌شود که نتایج و یافته‌های خاص مقاله شماست. بسیاری از محققان با اعمال تغییرات در بیان مساله و روشها و اهداف فرض می‌کنند تغییرات را اعمال کرده‌اند درحالیکه مهمترین بخش مقاله بخش یافته‌ها و بحث و نتیجه‌گیری و روش انجام آن است. اگر در روش انجام مقاله خود ابتکاری وجود نداشته باشد بنابراین بخش یافته‌ها و بحث و نتیجه‌گیری است که مقاله شما را به اصطلاح خاص و یونیک می‌‌کند و می‌باید تغییرات ۳۰ درصدی را در این دو قسمت مهم اعمال کنید.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید.

چاپ مقاله در مجلات مورد تایید وزارت علوم

چرا مجلات علمی تمایل به انتشار یافته‌های منفی ندارند؟

اگر املای اسم مان در مقالات مختلف اشتباه آمده باشد چه کار کنیم؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>