نحوه محاسبه تحلیل همبستگی پیرسون در spps

نحوه انجام تحلیل همبستگی پیرسون در spss

یکی دیگر از تحلیل‌های آماری بسیار مهم نرم افزار spss تحلیل همبستگی پیرسون می‌باشد. تحلیل همبستگی پیرسون جهت بررسی ارتباط دو متغیر با مقیاس فاصله‌ای استفاده می‌شود و در علوم انسانی و پزشکی کاربرد بسیار زیادی دارد. تحلیل همبستگی پیرسون را می‌توان پیشامد برخی تحلیل‌های دیگر مانند تحلیل رگرسیون محسوب نمود زیرا قبل از انجام تحلیل رگرسیون معمولاً ماتریس همبستگی بین متغیرها محاسبه می‌شود تا مشخص گردد آیا بین متغیرها اصلاً رابطه‌ای وجود دارد یا خیر. بعد از مشخص شدن رابطه بین متغیرهاست که انجام تحلیل رگرسیون برای پیش‌بینی معنی پیدا می‌کند. در زیر قصد آن داریم تا به صورت کامل و مرحله به مرحله نحوه انجام تحلیل همبستگی پیرسون در spss را ذکر کنیم. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

کار را با ذکر مثالی شروع می‌کنیم: محققی قصد دارد به بررسی رابطه همبستگی دو متغیر امیدواری و خوش بینی بر روی یک نمونه‌ای بپردازد.

مرحله اول: بعد از جمع‌آوری داده‌ها و وارد کردن آنها به نرم افزار spps کار تحلیل داده را اینگونه شروع کنید؛ به نرم افزار spss رفته و دستور زیرا اجرا کنید:

1با اجرای دستور فوق پنجره‌ای به شکل زیر باز می‌شود. این پنجره دارای دو کادر می‌باشد که کادر سمت چپ را شمار ۱ و کادر سمت راست (Variable) را کادر شماره ۲ نامگذاری می‌کنیم.

نحوه انجام تحلیل همبستگی پیرسون در spssنحوه انجام تحلیل همبستگی پیرسون در spss

مرحله دوم: متغیرهای مورد نظر خود را از کادر ۱ وارد کادر ۲ نمایید. اگر سوالات دو پرسشنامه را وارد نموده‌اید و نمی‌دانید چگونه نمره کل هریک از پرسشنامه‌ها را در spss چگونه محاسبه نمایید به یکی دیگر از آموزشهای ما که در این لینک آمده مراجعه نمایید. بعد از محاسبه نمره کل دو پرسشنامه صرفا نمرات کل را وارد کادر نمایید و در پایان از قسمت پایین کادر ۱ و ۲ آزمون پیرسون (Pearson) را انتخاب نمایید. سایر گزینه‌ها آزمون کندال و اسپیرمن هستند که آزمون‌‎های جداگانه‌ای می‌باشند و به تحلیل پیرسون ربطی ندارند. بعد از انجام عملیات فوق نهایتاً می‌بایست پنجره‌ای به شکل زیر پدید آید:

admin-ajax.php

نحوه انجام تحلیل همبستگی پیرسون در spss

بعد از پدیدار شدن این پنجره، دکمه OK را فشار دهید تا این تحلیل انجام شود. بعد از انجام این کار خروجی‌ها به شکل زیر ظاهر می‌شوند:

نحوه انجام تحلیل همبستگی پیرسون در spssهمانگونه که مشاهده می‌کنید ماتریس همبستگی برای این دو متغیر ارایه شده است. با توجه به شکل فوق، میزان r همبستگی بین دو متغیر امید و خوش‌بینی برابر با ۰/۷۵ به دست آمده که این مقدار با توجه سطح آماری معنادار نیز می‌باشد (۰/۰۰۱=p). از آن جهت بالای عدد ۰/۷۵ دو ستاره آمده است که این مقدار در سطح آماری ۰/۰۱ معنادار شده است. اگر در سطح ۰/۰۵ معنادار می‌شد فقط یک ستاره بالای آن نمایان می‌گردید (p-Value در تحلیل آماری چه اطلاعاتی به شما می دهد؟). برای گزارش جدول فوق در پایان نامه یا مقاله جدول زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

نحوه انجام تحلیل همبستگی پیرسون در spss

مرکز پژوهشی اوج دانش افتحار دارد به پژوهشگرانی که قصد ترجمه نیتیو و چاپ مقاله دارند خدمات ترجمه و چاپ مقاله در معتبرترین مجلات را ارایه دهد. پژوهشگران می‌توانند جهت اطلاع از جزییات دیگر خدمات این مرکز با شماره‌های تماس و ایمیل با ما در ارتباط باشند.

43 پاسخ
 1. حسین
  حسین says:

  سلام
  سوالی که داشتم آیا این R که اینجا در روش SPSS به ما میده با R که از نمودارخطی که در اکسل می کشیم فرق می کنه؟
  میشه برای یک مقاله هر دو روش حساب کرد آورد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   شاخص r همان relationship است که نشان دهنده میزان ارتباط بین دو متغیر است. حال اگر شما در نمودار حطی اکسل r را برای نشان دادن رابطه دو متغیر استفاده کرده اید بله در این صورت هم مفهوم هستند.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   هیچ تفاوتی ندارد محدودیتی در اجرای همبستگی پیرسون نیست. به همان روشی که در بالا توضیح داده ایم متغیرهای خود را وارد کنید. بعد از اجرای آزمون جدول همبستگی بین متغیرها به شما ارایه خواهد شد که می توانید آن را گزارش کنید.

   پاسخ دادن
 2. زهرا
  زهرا says:

  سوال دیگه ای که داششتم اینه که تعدادی از نمرات من منفی هستن (محاسبه اختلاف زمانی در نرم افزار) آیا قبل از انجام محاسبات منفی هارا بید حذف کنم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   اگر مقدار p دقیقاً این عدد به دست آمده است به معنای آن است که بین دو متغیر رابطه معناداری وجود ندارد. دقیقا شما میتوانید از این جمله استفاده کنید:
   نتایج ازمون همبستگی بین دومتغیر نشان می دهد مقدار r به دست آمده حاصل از بررسی رابطه دو متغییر … و ….. x می باشد. با توجه به این که مقدار p برابر با ۰٫۶ می باشد می توان چنین نتیجه گیری کرد که بین این دو متغیر رابطه معناداری وجود ندارد.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   همبستگی تک تک زیرمجموعه های امیدواری با خوشبینی محاسبه می شود و اگر جزو فرضیات پژوهش نیز باشدف از طریق رگرسیون میزان پیش بینی امیدواری (به همراه تمام زیرمجموعه های آن) از خوشبینی محاسبه میشود.

   پاسخ دادن
 3. زهره
  زهره says:

  ممنونم توی این وضعیت خونه نشینی کمک بزرگی کردین
  یه سوال داشتم که خیلی برایم مهم است در مورد وارد کردن اطلاعات مربوط به متغیر ۱ و ۲:
  من ۴ تیمار با سه تکرار دارم باید ۱۲ عدد مربوط به تیمار ۱ و تکرارهایش ۲ و تکرارهایش ۳ و تکرارهایش و در نهایت ۴ و تکرارهایش را به ترتیب وارد کنم یا میانگین ان ها را به ترتیب وارد کنم؟

  پاسخ دادن
 4. تهمینه
  تهمینه says:

  سلام و خسته نباشید.
  یه سوال داشتم. من یک Index (مقدار) رو برای ده تا subject از دو روش بدست آوردم. الان میخوام نشون بدم که اندازه های بدست آمده از دو روش خیلی بصورت معناداری بهم نزدیک هستند و این دو روش میتوانند جایگزین همدیگر شوند. از چه معیاری میتوانم استفاده کنم. آیا کرولیشن میتواند کمک کننده باشد.؟ معیار دیگری شما میتوانید بهم معرفی کنید؟ چون برای مقاله میخواهم.
  خییلی متشکرم

  پاسخ دادن
 5. رابعه
  رابعه says:

  سلام وقت بخیر، من در پایان نامه۳ متغیر و ۳ تا ماتریس همبستگی داشتم که رابطه دو به دوی آن ها را مورد بررسی قرار دادم، اما در مقاله پایان نامم باید رابطه اون ها رو دریک جدول ماتریس همبستگی بیارم، یعنی اون سه جدول در یک جدول ادغام شه، اما چون دو دسته عدد برای زیر مولفه های هر متغیر دارم کدوم را وارد جدول اصلی مقاله بکنم؟ چیکار باید انجام بدم؟

  پاسخ دادن
 6. Alli
  Alli says:

  با سلام و ممنون از راهنماییاتون.من هم مراحل بالا رو انجام میدم ولی جواب رو به من صفر میده
  یعنی در جدول به این صورت هست= ۰۰۰٫
  چکار باید بکنم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   واقعیت دلایل مختلفی برای به دست آمدن این نتیجه وجود دارد. باید داده های شما مشاهده و بررسی شوند. تنها چیزی که می توانیم بگویین این است که قطعا اشتباهی وجود دارد زیرا بین هیچ متغیری رابطه همبستگی صفر وجود ندارد و حتماً اشتباهی در انجام تحلیل رگرسیون رخ داده است.

   پاسخ دادن
 7. Nasim
  Nasim says:

  سلام متشكرم از مطالب مفيدتون
  ببخشيد من موضوعم رابطه اي هست و ميخواستم اثبات كنم كه اين ٣تا متغيرم رابطه معنادار دارند براي همينم از پيرسون استفاده كردم اما تمام اعدادم منفي شدن و فرضيه هام رد ميشن و هيچ رابطه معناداري بينشون نيست .به من گفتن اعداد رو تغيير بده اما بي فايده بود لطفا كمكم كنيد😔ممنونم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   این که شما اعداد رو تغییر بدید که میشه دستکاری در داده ها و کار غیر اخلاقی است منتها برای اینکه داده ها بررسی بشه و احتمالاً ایردای در داده ها و نحوه انجام همبستگی پیرسون موجود باشه کارتون رو از طریق ایمیل برای ما ارسال کنید تا همکاران ما بررسی کنند. تشکر از شما

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   منظور یک دامنه و دو دامنه هست. توضیح این بحث در این مجال تقریباً امکان پذیر نیست و می توانید به کتابهای آمار و روش تحقیق زیر فصول فرضیه های یک دامنه و دو دامنه مراجعه کنید.

   پاسخ دادن
 8. bijan
  bijan says:

  درود و سپاس بابت مطالب مفید
  سوال: اگر بخواهیم همبستگی بین داده های کمی ( مثلا داده های ماهواره ای) با داده های کیفی ( مشاهدات فنولوژی) داشته باشم به چه صورت انجام می گیرد؟

  پاسخ دادن
 9. رستمی
  رستمی says:

  سلام.بسیار مفید وعالی هست مطالب موجد.ازتون ممنونم.
  سوالم اینه که فرضیه من بررسی رابطه بین پایداری اقتصادی ونقش شهری هست.لطفا راهنمایی کنید ایا از پیرسون باید استفاده کنم؟
  و اینکه اطلاعات من پرسشنامه نیست اطلاعات آمار وارقام میزان اشتغال در هریک از مشاغل مختلف براساس سرشماری است

  پاسخ دادن
 10. وحید
  وحید says:

  سلام ممنون از توضیحاتتون
  سوالی داشتم از خدمتتون . موضوع پژوهش من بررسی رابطه بین سبک های تصمیم گیری مدیران مدارس با رضایت شغلی معلمان. با توجه به اینکه در اینجا با دو گروه سروکار داریم ( معلمان و مدیران) میشه از آزمون همبستگی پیرسون استفاده کرد؟ و سوال بعدی اینکه نمرات رضایت توزیع شون نرماله اما نمرات سبک های تصمیم گیری غیر نرمال با این شرایط برای بررسی ارتباط چه روشی رو پیشنهاد میدید؟

  پاسخ دادن
 11. خرمی
  خرمی says:

  سلام ممنون بابت آموزش های خوبتون
  هنگام گرفتن همبستگی پیرسون تعداد نمونه ها رو برای من ۶۱۶ میزنه در صورتی که تعداد ۱۷۵ نفر می باشد. مشکل چی میتونه باشه؟ ممنون بابت پاسخگویی

  پاسخ دادن
 12. مهسا
  مهسا says:

  سلام وقت بخیر ، من می خوام آزمون همبستگی دو متغیری رو برای دو متغیر انگیزش تحصیلی و هوشمند سازی مدارس انجام بدم( متغیر مستقل ؛ مدارس هوشمند و مدارس عادی ، متغیر وابسته: انگیزش تحصیلی) ،
  انگیزش تحصیلی که پرسشنامه داره و بر اساس اون داده ها به دست میان ، ولی هوشمند سازی براساس نظر آموزش و پرورش منطقه که اعلام میکنه کدوم مدرسه هوشمند و کدوم عادی هست به دست میاد، حالا من نمی دونم چطوری باید این رو توی spssوارد کنم و تحلیل کنم.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام شما باید از همبستگی اسپیرمن استفاده کنید. مدره هوشمند را ۱ وارد کنید و مدرسه عادی را ۲٫ ننمرات انگیزش تحصیلی را نیز به عنوان یک متغیر دیگر وارد کنید. در نهایت همبستگی اسپرمن محاسبه کنید.

   پاسخ دادن
 13. صابر
  صابر says:

  سلام ضمن تشکر از اطلاعاتی که در سایت گذاشتین من دو تا سوال دارم:
  ۱- پایان نامه من پیش آزمون وپس آزمون هست بخوام همبستگی رو حساب کنم باید یک بار برای پیش آزمون و یک بار برای پس آزمون همبستگی بگیرم؟
  ۲- همبستگی که من گرفتم sig=0.963، و p=-0.11 الان این درست هست یا نه جایی رو اشتباه رفتم؟

  پاسخ دادن
 14. فرشید
  فرشید says:

  سلام وقت بخیر من برای آزمون فرضیه هام از داده های ترکیبی استفاده کردم که باید برای رگرسیون زدن متغیر وابسته نرمال باشه حالا میخواستم بدونم برای آزمون همبستگی پیرسون باید همه داده ها نرمال باشن یا فقط متغیر وابسته کفایت میکنه؟

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>