نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS

نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS

یکی از پرکاربردترین محاسبات در کاربرد نرم افزار SPSS محاسبه زیرمقیاس‌های یک متغیر در قالب پرسشنامه است. در این آموزش سعی می‌گردد نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS به صورت مصور و مرحله به مرحله توضیح داده شود.

فرض کنید، شما قصد بررسی متغیر سرمایه روانشناختی را بر روی یک نمونه‌ای دارید. متغیر سرمایه روانشناختی از چهار زیرمقایس خودکارآمدی، امید، خوش بینی و تاب آوری تشکیل شده است. پرسشنامه سرمایه روانشناختی متشکل از ۲۴ سوال است که برای هر زیرمقیاس آن ۶ سوال در نظر گرفته شده است. بعد از وارد کردن هریک از سوالات در نرم افزار SPSS پرسشنامه و سوالات را به دقت بررسی می‌نماییم تا مشخص گردد چه سوالاتی متعلق به کدام زیرمقیاس می‌باشد. برای پرسشنامه سرمایه روانشناختی فرض کنید سوالات ۱، ۴، ۶، ۷، ۹، ۱۰، برای خوش بینی، سوالات ۲، ۳، ۵، ۱۱، ۱۲، ۱۶ برای خودکارآمدی، سوالات ۸، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۲۱، ۲۲ برای متغیر تاب آوری و سوالات ۱۷، ۱۹، ۲۰، ۲۲، ۲۳، ۲۴ برای متغیر امیدواری هستند.

در قدم اول دستور زیر را در SPSS اجرا می‌کنید:

1بعد از باز شدن کادر Compute Variable در سمت چپ دو کادر کوچک (۱) و بزرگ (۲) وجود دارد. در سمت راست نیز کادر (۳) دیده می‌شود. کادرهای ۱و۲و۳ در شکل زیر مشخص شده‌اند.

2

در کادر اول نام یکی از زیرمقیاسها را بنویسید. در قدم بعدی سوالاتی که متعلق به آن زیرمقیاس هستند را انتخاب نموده و به کادر ۳ وارد می‌کنید. برای مثال، سوالات ۱، ۴، ۶، ۷، ۹، ۱۰ برای زیرمقایس خوشبینی است. در کادر اول نام این متغیر را وارد می‌کنید سپس به کادر ۲ می‌آیید سوال ۱ را انتخاب نموده و به کادر ۳ انتقال می‌دهید و بلافاصله علامت به اضافه (+) را انتخاب می‌کنید و مجدداً سوال ۴ را انتخاب می‌کنید. این فرآیند می‌بایست در نهایت بعد از اتمام دقیقاً به شکل زیر باشد:

3بعد از این مرحله دکمه OK را کلیک کرده و به قسمت DATA VIEW مراجعه می‌کنیم. در این صفحه هم اکنون ستون جدیدی با عنوان “khoshbini” ساخته شده است که در شکل زیر مشاهده می‌نمایید. 

6

هم اکنون شما موفق شده اید، سوالات خرده مقیاس خوش‌بینی را محاسبه نمایید و متغیر جدیدی به دست آمده است. نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS برای سایر زیرمقیاس های پرسشنامه روانشناختی نیز دقیقاً به همین شکل است. بدین معنی که شما برای هریک از زیرمقیاس های این پرسشنامه ۳ مرتبه دیگر می بایست از گزینه Compute Variable استفاده نمایید و سه زیرمقیاس باقیمانده را نیز محاسبه نمایید.

بعد از محاسبه تمامی زیرمقایس‌های این پرسشنامه، شما اگر پرسشنامه دیگری نیز داشته باشید می‌توانید دقیقا به همین شکل عمل کرده و زیرمقیاس‌های آن را برای انجام تحلیل‌های آماری محاسبه نمایید.

مرکز تحقیقاتی اوج دانش افتخار دارد که با همکاری متخصصین تحلیل آماری برای نرم افزارهای مختلفی چون PLS, AMOS,LISREL و سایر نرم افزارهای مربوط به رشته اقتصاد و حسابداری به ارایه مشاوره تخصصی و رفع اشکال آندسته از محققین عزیزی بپردازد که نیازمند مشاوره آماری مقاله و یا پایان نامه خود می‌باشند.

لینک‌های مفید دیگر

انجام تحلیل آماری پایان نامه و مقاله

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ برای زیرمقیاس های پرسشنامه

نحوه گزارش نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری

پنج نکته استثنایی در ارزیابی کیفیت مقاله

کلیات مقاله نویسی

14 پاسخ
 1. ل
  ل says:

  سلام، اگه بخوام میانگین و انحراف معیار کل پرسشنامه رو بگیرم باید به جای اینکه در Compute جمعمشون کنم، میانگین کل سوالات رو بگیرم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   سوالتون خیلی مبهم هستش
   اما برای اینکه میانگین و انحراف معیار یک گروه نمونه را در پاسخگویی به یک پرسشنامه بدست آورید بعد از وارد کردن نمره های انان به بخش آنالیز رفته و آمارتوصیفی را انتخاب می کنید.

   پاسخ دادن
 2. مهدی
  مهدی says:

  با سلام
  من خرده مقیاس های هر ۳ پرسشنامه رو در سیستم وارد کردم، برای آزمون فرض اصلی چه باید کرد؟

  آزمون فرض تحقیق من این است:
  ۱- بین مقاومت در برابر تغییر و فرهنگ سازمانی رابطه وجود دارد
  ۲- سرمایه روانشناختی رابطه مقاومت در برابر تغییر و فرهنگ سازمانی را تعدیل میکند.

  در صورت امکان راهنمایی بفرمائید.
  ممنون از مطالب مفید و کاربردی تون

  پاسخ دادن
 3. شریعتی
  شریعتی says:

  با سلام و خسته نباشید، من یک متغیر برای ۴۰ نفر تعریف کرده ام که از جمع چند زیر مقیاس تشکیل شده. بعد از این، تعداد کیس ها رو به ۶۰ نفر افزایش دادم اما متغیربه طور خودکار برای کیس های جدید محاسبه نمی شود. پیشاپیش از راهنمایی شما ممنونم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   طرح مساله مبهم است اما برداشتی که ما کردیم این است که شما نمونه را افزایش داده اید اما دیتای حاصل از اجرای پرسشنامه متغیر اصلی را برای ۲۰ نفر جدید وارد نکرده اید. همچنین، به این بیشت نفر جدید در ستون احتمالاً خرده مقیاس ها را تعریف نکرده اید. که در هر دو صورت باید اول متغیر و زیرمقایسها را به افراد جدید تعریف کنید، داده های مربوط به انها را وارد اس پی اس اس کنید سپس محاسبه را انجام دهید. اگر به پاسخ مورد نظرتان نرسیدید میتوانید با شماره های تلفن ما در تماس باشید.

   پاسخ دادن
   • شریعتی
    شریعتی says:

    بله. بنده ابتدا با نمونه کوچک تر، زیر مقیاس ها را وارد کرده ام، سپس نرم افزار متغیر اصلی را که از جمع زیر مقیاس ها تشکیل میشده، محاسبه کرده است. بعداً تعداد نمونه را افزایش دادم و دیتای مربوط به زیرمقیاس ها را هم وارد کردم. ولی متغیر اصلی به طور خودکار توسط نرم افزار برای نمونه های جدید محاسبه نمی شود.

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     شما یکبار دیگر به بخش variable View اس پی اس اس خود نگاه کنید. قطعاً هر مشکلی که وجود دارد در این بخش است. دقت کنید آیا تمامی سوالات و زیرمقیاس ها وجود دارد؟ اگر نتوانستید اشکال را رفع کنید با در تماس باشد و فایل خود را برای ما ارسال کنید.

     پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   منظور شما سوالاتی که نمره گذاری معکوس دارند هست؟ یه مقدار سوالتون رو شفاف تر مطرح کنید و دقیقا مشکلی که باهاش مواجه شدید رو بفرمایید.

   پاسخ دادن
 4. مهدیه
  مهدیه says:

  سلام
  اگه بخوایم درصد زیر مقیاس و میانگین و انحراف معیار هر زیر مقیاس رو بدونیم
  مثلا زیر مقیاس خوشبینی در این نمونه شما چه میانگین و انحراف معیاری داره؟
  باید واسه ستون خوشبینی از زیر آمار توصیفی درمنوی انالیز استفاده کنیم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   طبیعتاً بله
   اخذ خروجی آمار استنباطی و آمار توصیفی مسیر جداگانه ای دارد که شما میایست با استفاده از مسیر آمار توصیفی در آنالیز، شاخص های توصیفی را انتخاب نموده و خروجی آن را برای هر متغیر گزارش کنید.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>