نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS

نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS

یکی از پرکاربردترین محاسبات در کاربرد نرم افزار SPSS محاسبه زیرمقیاس‌های یک متغیر در قالب پرسشنامه است. در این آموزش سعی می‌گردد نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS به صورت مصور و مرحله به مرحله توضیح داده شود.

فرض کنید، شما قصد بررسی متغیر سرمایه روانشناختی را بر روی یک نمونه‌ای دارید. متغیر سرمایه روانشناختی از چهار زیرمقایس خودکارآمدی، امید، خوش بینی و تاب آوری تشکیل شده است. پرسشنامه سرمایه روانشناختی متشکل از ۲۴ سوال است که برای هر زیرمقیاس آن ۶ سوال در نظر گرفته شده است. بعد از وارد کردن هریک از سوالات در نرم افزار SPSS پرسشنامه و سوالات را به دقت بررسی می‌نماییم تا مشخص گردد چه سوالاتی متعلق به کدام زیرمقیاس می‌باشد. برای پرسشنامه سرمایه روانشناختی فرض کنید سوالات ۱، ۴، ۶، ۷، ۹، ۱۰، برای خوش بینی، سوالات ۲، ۳، ۵، ۱۱، ۱۲، ۱۶ برای خودکارآمدی، سوالات ۸، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۲۱، ۲۲ برای متغیر تاب آوری و سوالات ۱۷، ۱۹، ۲۰، ۲۲، ۲۳، ۲۴ برای متغیر امیدواری هستند.

در قدم اول دستور زیر را در SPSS اجرا می‌کنید:

1بعد از باز شدن کادر Compute Variable در سمت چپ دو کادر کوچک (۱) و بزرگ (۲) وجود دارد. در سمت راست نیز کادر (۳) دیده می‌شود. کادرهای ۱و۲و۳ در شکل زیر مشخص شده‌اند.

2

در کادر اول نام یکی از زیرمقیاسها را بنویسید. در قدم بعدی سوالاتی که متعلق به آن زیرمقیاس هستند را انتخاب نموده و به کادر ۳ وارد می‌کنید. برای مثال، سوالات ۱، ۴، ۶، ۷، ۹، ۱۰ برای زیرمقایس خوشبینی است. در کادر اول نام این متغیر را وارد می‌کنید سپس به کادر ۲ می‌آیید سوال ۱ را انتخاب نموده و به کادر ۳ انتقال می‌دهید و بلافاصله علامت به اضافه (+) را انتخاب می‌کنید و مجدداً سوال ۴ را انتخاب می‌کنید. این فرآیند می‌بایست در نهایت بعد از اتمام دقیقاً به شکل زیر باشد:

3بعد از این مرحله دکمه OK را کلیک کرده و به قسمت DATA VIEW مراجعه می‌کنیم. در این صفحه هم اکنون ستون جدیدی با عنوان “khoshbini” ساخته شده است که در شکل زیر مشاهده می‌نمایید. 

6

هم اکنون شما موفق شده اید، سوالات خرده مقیاس خوش‌بینی را محاسبه نمایید و متغیر جدیدی به دست آمده است. نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS برای سایر زیرمقیاس های پرسشنامه روانشناختی نیز دقیقاً به همین شکل است. بدین معنی که شما برای هریک از زیرمقیاس های این پرسشنامه ۳ مرتبه دیگر می بایست از گزینه Compute Variable استفاده نمایید و سه زیرمقیاس باقیمانده را نیز محاسبه نمایید.

بعد از محاسبه تمامی زیرمقایس‌های این پرسشنامه، شما اگر پرسشنامه دیگری نیز داشته باشید می‌توانید دقیقا به همین شکل عمل کرده و زیرمقیاس‌های آن را برای انجام تحلیل‌های آماری محاسبه نمایید.

مرکز تحقیقاتی اوج دانش افتخار دارد که با همکاری متخصصین تحلیل آماری برای نرم افزارهای مختلفی چون PLS, AMOS,LISREL و سایر نرم افزارهای مربوط به رشته اقتصاد و حسابداری به ارایه مشاوره تخصصی و رفع اشکال آندسته از محققین عزیزی بپردازد که نیازمند مشاوره آماری مقاله و یا پایان نامه خود می‌باشند.

لینک‌های مفید دیگر

انجام تحلیل آماری پایان نامه و مقاله

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ برای زیرمقیاس های پرسشنامه

نحوه گزارش نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری

پنج نکته استثنایی در ارزیابی کیفیت مقاله

کلیات مقاله نویسی

70 پاسخ
 1. ل
  ل says:

  سلام، اگه بخوام میانگین و انحراف معیار کل پرسشنامه رو بگیرم باید به جای اینکه در Compute جمعمشون کنم، میانگین کل سوالات رو بگیرم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   سوالتون خیلی مبهم هستش
   اما برای اینکه میانگین و انحراف معیار یک گروه نمونه را در پاسخگویی به یک پرسشنامه بدست آورید بعد از وارد کردن نمره های انان به بخش آنالیز رفته و آمارتوصیفی را انتخاب می کنید.

   پاسخ دادن
 2. مهدی
  مهدی says:

  با سلام
  من خرده مقیاس های هر ۳ پرسشنامه رو در سیستم وارد کردم، برای آزمون فرض اصلی چه باید کرد؟

  آزمون فرض تحقیق من این است:
  ۱- بین مقاومت در برابر تغییر و فرهنگ سازمانی رابطه وجود دارد
  ۲- سرمایه روانشناختی رابطه مقاومت در برابر تغییر و فرهنگ سازمانی را تعدیل میکند.

  در صورت امکان راهنمایی بفرمائید.
  ممنون از مطالب مفید و کاربردی تون

  پاسخ دادن
 3. شریعتی
  شریعتی says:

  با سلام و خسته نباشید، من یک متغیر برای ۴۰ نفر تعریف کرده ام که از جمع چند زیر مقیاس تشکیل شده. بعد از این، تعداد کیس ها رو به ۶۰ نفر افزایش دادم اما متغیربه طور خودکار برای کیس های جدید محاسبه نمی شود. پیشاپیش از راهنمایی شما ممنونم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   طرح مساله مبهم است اما برداشتی که ما کردیم این است که شما نمونه را افزایش داده اید اما دیتای حاصل از اجرای پرسشنامه متغیر اصلی را برای ۲۰ نفر جدید وارد نکرده اید. همچنین، به این بیشت نفر جدید در ستون احتمالاً خرده مقیاس ها را تعریف نکرده اید. که در هر دو صورت باید اول متغیر و زیرمقایسها را به افراد جدید تعریف کنید، داده های مربوط به انها را وارد اس پی اس اس کنید سپس محاسبه را انجام دهید. اگر به پاسخ مورد نظرتان نرسیدید میتوانید با شماره های تلفن ما در تماس باشید.

   پاسخ دادن
   • شریعتی
    شریعتی says:

    بله. بنده ابتدا با نمونه کوچک تر، زیر مقیاس ها را وارد کرده ام، سپس نرم افزار متغیر اصلی را که از جمع زیر مقیاس ها تشکیل میشده، محاسبه کرده است. بعداً تعداد نمونه را افزایش دادم و دیتای مربوط به زیرمقیاس ها را هم وارد کردم. ولی متغیر اصلی به طور خودکار توسط نرم افزار برای نمونه های جدید محاسبه نمی شود.

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     شما یکبار دیگر به بخش variable View اس پی اس اس خود نگاه کنید. قطعاً هر مشکلی که وجود دارد در این بخش است. دقت کنید آیا تمامی سوالات و زیرمقیاس ها وجود دارد؟ اگر نتوانستید اشکال را رفع کنید با در تماس باشد و فایل خود را برای ما ارسال کنید.

     پاسخ دادن
     • امیرمحمد
      امیرمحمد says:

      سلام.
      بطور کلی در SPSS چگونه می توان زیر مقیاسهایی را که برای یک سری داده حساب کرده ایم ، برای داده های بیشتری که اضافه می کنیم، اعمال کنیم؟
      با تشکر

     • مدیر سایت
      مدیر سایت says:

      با سلام، اگر داده اضافه کنید باید زیرمقیاس ها را مجدداً حساب کنید. زیرا همانطور که توضیح داده شده زیر مقیاس ها از جمع عددی مقادیر داده ها بدست می آیند و هر گونه تغییر می تواند مقدار ارزشی زیرمقیاس ها را تغییر دهد.

     • امیرمحمد
      امیرمحمد says:

      سلام. با تشکر از پاسختان
      سوال من مربوط به زمانی است که پس از محاسبه زیر مقیاسها، پرسشنامه های جدید اضافه شود(نمونه افزایش یابد). آیا راهی هست که مجبور نشویم دوباره با استفاده از دستور compute زیر مقیاسها را برای پرسشنامه های جدید محاسبه کنیم؟

     • مدیر سایت
      مدیر سایت says:

      سلام مجدد
      ببینید اگر در هر صورت نمونه افزایش پیدا کنه شما می بایست از اول زیرمقایس ها را محاسبه کنید و راه دیگری ندارد.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   منظور شما سوالاتی که نمره گذاری معکوس دارند هست؟ یه مقدار سوالتون رو شفاف تر مطرح کنید و دقیقا مشکلی که باهاش مواجه شدید رو بفرمایید.

   پاسخ دادن
   • shiva
    shiva says:

    سلام.میشه لطفا نمره گذاری معکوس رو توضیح بدید؟
    پرسشنامه های من رو کسی برام وارد spss کرده ولی تاثیر معکوس بعضی از سوالات توی طیف لیکرت درنظر نگرفته میخوام بدونم چطوری میتونم اینکارو انجام بدم؟

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     بله از گزینه recod در spss میتوانید این کار را انجام دهید. منتها فرایند چند مرحله ای دارد که در اینجا توضیحش سخت است در صورتی که نیاز مبرم دارید میتوانید با همکاران ما تماس بگیرید و از انها کمک بخواهید.

     پاسخ دادن
 4. مهدیه
  مهدیه says:

  سلام
  اگه بخوایم درصد زیر مقیاس و میانگین و انحراف معیار هر زیر مقیاس رو بدونیم
  مثلا زیر مقیاس خوشبینی در این نمونه شما چه میانگین و انحراف معیاری داره؟
  باید واسه ستون خوشبینی از زیر آمار توصیفی درمنوی انالیز استفاده کنیم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   طبیعتاً بله
   اخذ خروجی آمار استنباطی و آمار توصیفی مسیر جداگانه ای دارد که شما میایست با استفاده از مسیر آمار توصیفی در آنالیز، شاخص های توصیفی را انتخاب نموده و خروجی آن را برای هر متغیر گزارش کنید.

   پاسخ دادن
 5. khani
  khani says:

  با سلام وعرض خسته نباشید ،بابت مطالب مفیدتون نهایت تشکر دارم.
  من دو گروه مریض دارم که به یک گروه دارو دادم و الان میخوام نتایج این دو گروه رو مقایسه ومیزان اثر گذاری دارو رو تعیین کنم ، برای بررسی این مورد باید از کدوم آزمون استفاده کنم؟
  برای تعیین ارتباط بین جنس و میزان حالت تهوع باید از کدوم آزمون استفاده کنیم ؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   برای سوال اول می توانید از آزمون های تی، تحلیل واریانس و کواریانس استفاده کنید.
   برای سوال دوم می توانید از آزمون خی دو استفاده کنید

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   مدل ساختاری رو نمیشه با spss انجام داد و باید برای انجام آن از نرم افزار لیزرل استفاده نمود.
   متاسفانه درباره آزمون سوبل من و همکاران اطلاعی نداریم.

   پاسخ دادن
 6. افشین
  افشین says:

  سلام. واقعا ممنون از زحمات و کار خوبتون. عالیه. فقط یک سوال دارم. وقتی با چند مولفه که در سطح رتبه ای سنجیده شده اند یک شاخص می سازیم آیا بعد از ساخت شاخص باید نرمال بودن توزیع را تست کرد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و تشکر از لطف شما
   نخیر، بررسی نرمال بودن توزیع برای متغیرهای فاصله ای هست و نیازی برای بررسی آن در متغیرهای رتبه ای نداریم.

   پاسخ دادن
 7. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام.ممنوم از سایت خوبتون
  من پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت رو دارم که دو گزینه ای هستش جوابها..حالا میخوام سوالاتش رو به طیف ۵ گزینه ای لیکرت تبدیل کنم.چون بابت کار پایان نامه دارم استفاده میکنم و گویا دو گزینه ای ها دقتی در جواب و تحلیل ندارن و مجبورم ۵ گزینه ایش کنم.تا حالا با پرسشنامه کار نکردم امکانش هست راهنماییم کنین که چیکار باید کرد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و خسته نباشید
   واقعیت پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت یک پرسشنامه استاندارد هستش که روایی و پایایی ایرانی و خارجی خوبی داره. لازم نیست شما هیچ تغییری در این پرسشنامه اعمال کنید اگر نسخه اصلیش دو گزینه ای باشه. در صورتی که استاد راهنمای شما نیز این درخواست رو داشته باشه، درخواست ایشون هم علمی نیست و توجیه هم نداره.

   پاسخ دادن
 8. محمود
  محمود says:

  سلام ممنون از مطالبتون
  من یه سری داده دارم که متغیرهایی در اونها تعریف شده که دارای زیر مقیاس هستند. مثلا خود کارامدی دارای یک سری سوال هست. حالا من میخوام بدونم هر متغیر از چه زیرمقیاس هایی تشکیل شده چطور باید ببینم؟ یعنی مثلا میخوام بدونم خودکارامدی متشکل از کدوم سوالات هست؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   ببینید شما هنگام ورود داده ها به نرم افزار باید بدونید که کدوم سوالات برای کدوم متغیر است. و در بخش مشاهده متغیرهای نرم افزار (variable view) آنها را تعریف کنید و در data view دقت کنید که سوالات آن متغیر را در بخش مختص خود وارد کنید.
   معمولاً تمامی پرسشنامه ها سوالات متغیرها را به تفکیک مشخص نموده اند که شما می توانید با در دست داشت آن مشخص کنید که چه سوالاتی برای چه متغیرهایی است. در زیر یک وب سایت برای شما معرفی شده است که می توانید با تهیه پرسشنامه از آن زیرمقیاس ها را به تفکیک جدا سازید.
   http://www.irantahgig.ir

   پاسخ دادن
   • محمود
    محمود says:

    خیلی ممنون از پاسختون. من این رو میدونم. منتها یک سری داده برای من ارسال شده برای تحلیل که نصف راهشو (مثل تعریف متغیرها) یک نفر دیگه انجام داده. من پرسشنامه رو ندارم. فقط میخوام بدونم در این داده هایی که دارم متغیر خودکارآمدی حاصل جمع کدوم متغیرها (سوالات) تعریف شده.چون پرسشنامه رو ندارم میخوام از داده ها به دسته بندی ای که نفر قبل انجام داده برسم. ایا راهی برای این وجود داره که من ببینم یک متغیر بزرگتر حاصل جمع کدوم یک از متغیرهای کوچکتره یا خیر؟ ممنونم

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام مجدد
     تقریباً هیچ راهی برای این مساله وجود نداره. کسی که قبل از شما کار نرم افزاری این پژوهش رو انجام داده، تقریباً در قبال نرم افزار spss یک وظیفه اصلی داشته اونم طبقه بندی و بندی دقیق داده ها هنگام ورود بود! منتها، کار تحلیل ها رو نرم افزار میتونه با چند کلیک انجام بده. متاسفانه هیچ راهی برای درک این طبقه ها و دسته ها هم اکنون برای شما وجود ندارد.

     پاسخ دادن
 9. روح الله
  روح الله says:

  سلام
  تشکر از مطالب عالی و مفید
  بعد از محاسبه یک مولفه با روش فوق اگر یکی از سوالات مربوط به این مولفه بدون پاسخ بوده باشه اون سطر رو برای مولفه (مجموع داده ها) به عنوان بدون مقدار درج میکنه
  سوال بنده این هست در طیف لیکرت برای سوالات بی پاسخ چه مقداری باید در نظر گرفت ؟ تا این مشکل هم بوجود نیاد

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   برای برخورد با این قضیه روشهای متفاوتی وحود دارد. اگر افراد زیادی به یک سوال خاص پاسخ نداده باشند آن سوال را کلاً حذف کنید. یا اگر فقط تعداد بسیار کمی به یک سوال خاص جواب نداده اند شما می توانید میانگین پاسخهای آن سوال را محاسبه کرده و نمره میانگین را در جای خالی قرار دهید. برای مثال، فرض کنید یک سوال دارای ۵ گزینه از بسیار کم تا بسیار زیاد است که به صورت ۱ تا ۵ نمره گذاری میشه. ۵۰ نفر به آزمون پاسخ داده اند که مثلاً ۲ نفر آن از آنها به سوال ۲۰ پاسخ نداده اند. شما می توانید میانگین پاسخها به نمره ۲۰ را حساب کنید. عددی که درمی آید قطعاً عددی است بین ۱ تا ۵ که شما میتوانید همان عدد را در جای خالی قرار دهید.
   اگر تعداد سوالات بدون جواب خیلی زیاد باشد که در اینصورت باید مجدداً پرسشنامه ها را پر کنید.

   پاسخ دادن
 10. فرشاد
  فرشاد says:

  سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون
  در توضیحاتتون اشاره نکردید که مقیاس سوالاتتون چی هست که شما عمل جمع رو براش استفاده کردید.
  من ۴ تا متغیر دارم که یکی از این چهارتا دو بعد داره
  هر چهار متغیر رو با مقیاس های ترتیبی سنجیدم و طیف همه ی متغیرهام ۵ گزینه ای لیکرت هست
  هر متغیر هم دارای سه سوال هستند(البته متغیر دو بعدیم دارای ۶ سوال است و هر بعد سه سوال) و پاسخ ها از کاملا مخالفم تا کاملا موافقم می باشند و کلیه ی ۴۰۰ پاسخ رو هم وارد نرم افزار کردم
  حال سوال اولم این هست که: برای ساختن متغیرها از سوالات مربوطه شون باید چه عملی انجام بدم؟( در compute من اونها رو با هم جمع بزنم، میانگین بگیرم، میانه بگیرم، مد بگیرم … چکار بکنم؟
  و سوال دوم اینکه: برای متغیری که دو بعد داره، هم خود متغیر کلی را باید در تحلیل ها به کار ببرم و هم هر یک از بعد ها را به صورت جداگانه، حال برای ساختن ابعاد باید به هر بعد سه سوال مربوط به خودش رو بدم و به متغیر کلی هر ۶ سوال رو؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما نام متغیر ترتیبی رو میتونید بفرمایید؟ مثلا تحصیلات یک متغیر ترتیبی است. اینو شما چطوری با ۵ گزینه ای طیف لیکرت سنجیده اید؟ من احساس می کنم که شما قطعاً یه جای کار ر اشتباه رفتید. متغیری که واقعاً اسمی یا ترتیبی باشه ممکن نیست زیرمقیاس داشته باشه و یا مشتمل بر سوالاتی باشه که شما بتونید اینار و محاسبه کنید.
   ما در مثالی که متغیر سرمایه روانشناختی که یک متغیر فاصله ای است. اکنون سوال ما از شما این است که شما چطور یک متغیر رتبه ای را با طیف لیکرت سنجیده اید آنهم ۱ تا ۵ نمره هم داده اید؟ شما اسامی متغیرهاتون رو بفرمایید تا ما کمک بیشتری بکنیم.
   در باره سوال دوم باید بگوییم خیر، شما باید زیرمقیاس ها را وارد نمایید و آزمون خود را انجام دهید. متاسفانه برخی از اساتید عقیده دارند در کنار زیرمقیاس ها حتما باید نمره کل را هم وارد کرد که مخصوصاً در تحلیل رگرسیون چنین رویه ای کاملاً اشتباه است.

   پاسخ دادن
   • فرشاد
    فرشاد says:

    سلام
    ممنون از پاسخگوییتون
    درست میفرمایید، ترتیبی بودن یکم کلی بود
    به عنوان مثال یک متغیر من سنجش قصد خرید یک فرد از یک فروشگاهه با چنین گویه هایی
    هنگام نیاز به خدمات مالی، این بانک را به عنوان اولین انتخاب در نظر میگیرم.
    ممکن است از خدمات این بانک استفاده کنم.
    استفاده از خدمات این بانک ارزشمند و مطلوب است.
    جواب ها هم از کاملا مخالف تا کاملا موافق
    بقیه ی متغیرها(هر سه متغیر اصلی کار) هم به همین صورت اند(یعنی سنجش یک رفتار خاص) و با همین روش نمره دهی لیکرت ۵ گزینه ای(از کاملا مخالفم تا کاملا موافقم)

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام مجدد
     ببینید شما دقیقا در حال اندازه گیری ی متغیر فاصله ای هستید و همه اینها یک مقدار عددی به شما ارایه خواهد داد که شما خواهید توانست با یک عدد ریاضی کم یا زیاد بودن مقلا میزان استفاده از خدمات بانکی را اعلام کنید. در نهایت شما باید به بخش compute نرم افزار spss رفته گویه هایی که به یک متغیر خاص ارتباط دارند را با یکدیگر جمع کنید سوالات یک زیرمقیاس در نهایت نمره کل آن زیرمقیاس یا بعد را تشکیل دهند. سپس تحلیل های خود را جلو ببرید. اگر توضیحات شفاف نبود می توانید با شماره های تماس ما در ارتباط باشید تا همکاران راهنمایی کنند.
     موفق باشید

     پاسخ دادن
     • فرشاد
      فرشاد says:

      سپاس از پاسخگوییتون
      متوجه شدم
      در واقع داده های مربوط به هر سوال(که در مثال من سنجش قصد خرید از یک فروشگاه با طیف لیکرت از کاملا مخالف تا کاملا موافق) بود ترتیبی به حساب می آیند و مقیاس آنها همان اردینال است، ولی زمانی که ما چندتا از این سوالات را برای ساخت یک متغیر(قصدخرید) جمع می زنیم دیگر با یک متغیر scale یا همان فاصله ای مواجه هستیم.

 11. کمالی
  کمالی says:

  با سلام و خسته نباشید
  شما کار تحلیل آماری انجام میدید؟ من یه کار تحلیل آماری دارم که نمیدونم از چه آزمونی باید استفاده کنم و چطور بنویسم. داده ها رو جمع کردم اما هنوز نمیدونم باید چطور وارد کنم. میتونید کمک کنید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و خسته نباشید
   بله همکاران ما درباره آزمونهای آماری و نحوه انجام انها مشاوره تخصصی به شما ارایه می دهند. در صورتی که هنوز داده ها وارد نکرده اید برای پیشگیری از ورود اشتباه داده ها به نرم افزار مورد نظر با همکاران ما مشورت کنید.
   انجام تحلیل های آماری به صورت کامل از طرف همکاران ما انجام پذیر است و در صورتی که در هر بخش آن سوالی داشته باشید میتوانند مشاوره تخصصی و رفع اشکال برای شما داشته باشند.
   شما در نهایت فایل داده ها به همراه فرضیاتتان را به ما ارسال می کنید تا همکاران ما به واسطه نحوه شکل بندی فرضیات و موضوع شما، بهترین و مناسبترین آزمون آماری را برای پژوهش شما انجام دهند.
   شما میتوانید از لینک زیر با ما در ارتباط باشید.
   http://www.sciencepeak.com/?page_id=3469

   پاسخ دادن
 12. سعید
  سعید says:

  با سلام
  متغیر وابسته من ۳تا مولفه داره و پرسشنامه خاص خودش و متغیر مستقلم هم پرسشنامه خاص خودشو داره
  میخواستم بدونم که هنگام تعریف سوالات جهت ورود داده ها در اس پی اس اس باید دوتا پرسشنامه را در دوتا فایل جداگانه باید وارد کنم یا پشت سر هم وارد کنم….
  در حال حاضر من در دو فایل اس پی اس اس وارد نمودم و کسانی که هر دو پرسشنامه رو برام پر کردن هرکدام را در فایل خودشون وارد نمودم
  اگر بخوام برای مثال نرمال بودن توزیعم رو بسنجم هر فایل رو جداگانه باید بسنجم
  چه جوری بینشون ارتباط برقرار کنم
  باتشکر از شما

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   شما باید سوالات دو پرسشنامه را پشت سر هم در قالب یک فایل وارد کنید. بعد از آن نمره کلی سوالات را محاسبه کنید و بعد از بدست آمدن نمره کلی هر پرسشنامه، می توانید از آزمون کلموگروف استفاده کرده و نرمال بودن توزیع رو بسنجید.
   تشگر

   پاسخ دادن
 13. نرگس قیطاسی
  نرگس قیطاسی says:

  سلام خسته نباشید من موضوع پایان نامه ام بررسی مقایسه ای میزان کیفیت زندی و صمیمیت زندگی هست.داد هام رو کامپوت کردم برای امار توصیفی چطور اونها رو به چند دسته تقسیم کنم .مثلا کیفیت زندگی نمره اش ۲۵_۳۲

  پاسخ دادن
 14. فرح
  فرح says:

  سلام من پرسشنامه آسیب شناسی دارم ۱۳ سوال با طیف لیکرت رو دارم از روش شما استفاده کردم و حالا یک شاخص بنام خشونت دارم سوالم اینه از چه دستوری استفاده کنم که با میانگین ۰_۳۰و،۳۰_۶۰و۶۰_۹۰,۹۰_۱۲_۱۲۰_۱۵۰ بتونم گزینه های اصلا خیلی کم ……خیلی زیاد شامل ۶ گزینه رو مشخص کنم.ممنونم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام متاسفانه با اینکه چند بار پیام شما را مطالعه نمودیم دقیقاً تشخیص ندادیم که مشکل شما کجاست و ما چه کمکی می توانیم انجام دهیم. اما برداشتی که از سوال شما کردیم این بود که احیاناً شما اطلاعی از نحوه ورود نمرات از یک پرسشنامه طیف لیکرت به نرم افزار را ندارید. وقتی شما آزمودنی ها و سوالات را وارد کردید، بر حسب هر آزمودنی و هر سوال، اگر آزمودنی گزینه مثلا خیلی زیاد را انتخاب کرده نمره مربوط به گزینه حیلی زیاد را در زیر همان سوال و برای همان آزمودنی وارد کنید. اگر پاسخ بی ربط به نیاز و سوال شما بود می توانید یکبار دیگر دقیقتر سوالتان را مطرح کنید.

   پاسخ دادن
 15. فرح
  فرح says:

  سلام ممنون از پاسخگوییتون. من می‌خوام شاخص بگیرم بنام خشونت از ۱۳ سوال با طیف لیکرت که ۶ گویه داره حالا سوالم اینه که چطور شاخص و
  میانگین بگیرم کدهای مربوط به پاسخ گویه ها رو هم از ۱تا۶ وارد کردم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   منظورتون از شاخص چیه؟ اگر داده ها را وارد کردید خوب باید به گزینه استاتیکس در نرم افزار spss برید و برای داده هاتون میانگین محاسبه کنید.

   پاسخ دادن
 16. امیرمحمد
  امیرمحمد says:

  با سلام و تشکر از راهنماییهای شما،
  در مثال خودتان، اگر بخواهیم درصد نمره زیرمقیاس خوش بینی را محاسبه کنیم، چگونه عمل می کنیم؟

  پاسخ دادن
 17. طیبه رضانژاد
  طیبه رضانژاد says:

  آزمون آماری مناسب برای عنوان تحقیق”رابطه ابعاد منش و حس انسجام با رضایت شغلی در کتابداران شاغل در کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی” با سه فرضیه پژوهش با عناوین .
  ۱٫ بین ابعاد منش و رضایت شغلی رابطه وجود دارد.
  ۲٫ بین حس انسجام و رضایت شغلی رابطه وجود دارد.
  ۳٫ ابعاد منش و حس انسجام پیش بینی کننده رضایت شغلی هستند.
  در نرم افزارspss از چه آزمونی باید استفاده کنم

  پاسخ دادن
   • طیبه رضانژاد
    طیبه رضانژاد says:

    با تشکر از پاسخ شما در این مقاله من سه پرسشنامه ۱- ابعاد منش که شامل سه متغییر:خودفراروی-همکاری -خودراهبری می باشد ۲- حس انسجام۳-رضایت شغلی می باشم اگه ممکن راهنمایی بفرمایید برای هر پرسشنامه چه آزمونهایی با توجه به فرضیه های پژوهش انجام دهم . با تشکر

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     برای هریک از زیرمقیاس های پرسشنامه با متغیر ملاک یک آزمون همبستگی به صورت مستقل اجر کنید. مثلا اگرمی خواهید رابطه ابعاد منش را با متغیر انسجام بیازمایید می بایست بین ابعاد خودفراروی-همکاری -خودراهبری با انسجام ۳ آزمون همبستگی اجرا نمایید. در فرضه آخر یعنی ابعاد منش و حس انسجام پیش بینی کننده رضایت شغلی هستند شما می بایست تمامی خرده مقیاس های ابعاد منش بعلاوه متغیر انسجام را به عنوان متغیر پیش بین و رضایت شغلی را به عنوان متغیر ملاک در نظر گرفته و آزمون رگرسیون را انجام دهید.
     این دقیقترین روش برای آزموهای شما خواهد بود.

     پاسخ دادن
     • طیبه رضانژاد
      طیبه رضانژاد says:

      با سلام و تبریک سال نو بعد از اجرای آزمون چه مراحلی باید انجام داد و خروجی آزمون را چطوری در مقاله ثبت کنم

     • طیبه رضانژاد
      طیبه رضانژاد says:

      آزمون ها را انجام دادم فقط در تحلیل جداول خروجی و شیوه گزارش آن در مقاله مشکل دارم لطفا راهنمایی کنید

 18. اصلانی
  اصلانی says:

  سلام و احترام. در هنگام وارد کردن اطلاعات پرسشنامه ها در نرم افزار spss سیستمم خاموش شد. با وجود اینکه حجم فایل نمایش داده می شود اما وقتی فایل مورد نظر را باز می کنم خالی است. ممنون میشم کمکم کنید.

  پاسخ دادن
 19. یاسمن
  یاسمن says:

  سلام. پرسشنامه من شامل ۵ زیر مقیاس است که برای هر مقیاس چند سوال مربوط می شود. سوالات به صورت طیف لیکرت تنظیم شده من می خوام فراوانی هر زیر مقیاس را بدست بیارم مثلا اگر زیر مقیاس من عوامل خانوادگی باشد که ۵ تا از سوالات پرسشنامه به این عوامل اختصاص یافته می خوام بدونم چند نفر گزینه خیلی زیاد چند نفر گزینه زیاد را انتخاب کردند.ممنون می شم زودتر راهنمائی کنید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما می بایست زیرمقیاس های پرسشنامه را به شکلی که گفته شده تعیین کنید. سپس به بخش descriptive رفته و گزینه frequency را انتخاب می کنید. متغیر مورد نظر را در کادر باز شده وارد می کنید و روی گزینه انجام کلیک می کنید. نتایج فراوانی و درصد فراوانی متغیر مورد نظرتان را نشان خواهد داد.

   پاسخ دادن
 20. یاسمن
  یاسمن says:

  آزمون آمار ی مناسب برای موضوع بررسی علل و عوامل (خانوادگی، شخصی، محیطی فرار از خدمت
  فرضیه:
  عوامل خانوادگی به چه میران در فرار از خدمت موثر است. و ….
  از چه روش تحلیل در spss استفاده کنم

  پاسخ دادن
 21. یاسمن
  یاسمن says:

  سلام .شما فرمودید از همبستگی پیرسون استفاده کنم. فرار از خدمت که به عنوان متغیر وابسته چگونه تعیین کنیم تا بتوانم با متغیرهای مستقل(عوامل خانوادگی و..) رگرسیون بدست بیارم.پرسشنامه شامل سوالاتی که فقط به مشخص کردن عوامل می پردازد.ممنون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام مجدد
   شما می توانید از آزمون t مستقل نیز استفاده کنید. یعنی دو گروه دارید متشکل از سربازانی که سابقه فرار از خدمت دارند با افرادی که سابقه فرار از خدمت ندارند. یعنی یک پژوهش علی مقایسه ای. سپس عوامل مذکور را، آن عواملی که مقیاس فاصله ای دارند با آزمون t مستقل و آن متغیرهایی که مقیاس اسمی یا ترتیبی دارند با آزمون یومن ویتنی مقایسه کنید.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>