نحوه گزارش نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری

نحوه گزارش نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری

تحلیل رگرسیون چندمتغیره یکی از پرکاربردترین تحلیل‌های آماری موجود در آمار استنباطی می‌باشد. این تحلیل پیچیدگی‌های زیادی دارد و می‌توان آن را یکی از سخت‌ترین تحلیل‌های آماری نامید.

بارها دیده شده است که در پژوهش‌های مختلف تحلیل رگرسیون چندمتغیری به درستی انجام شده است اما در گزارش نتایج آن در قالب یک مقاله یا پایان نامه بسیار گنگ عمل شده و یا تمامی جداول مربوط به تحلیل آمده است. در اینجا بعد از مطالعات فراوان بر روی مقالات و پایان نامه‌های داخلی و خارجی، استانداردی از نحوه گزارش نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری ارایه می‌دهیم تا احتمالاً مورد استفاده پژوهشگران و تحلیل‌گران آماری قرار گیرد. در زیر به بررسی و نحوه گزارش نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری به سبک ورود (Enter) پرداخته می‌شود. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

+ بیشتر بخوانید: آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

کار را با ذکر مثالی شروع می‌کنیم. پژوهشگری برای تحلیل داده‌های این پژوهش “پیش بینی بلوغ شغلی از طریق ابعاد سرمایه روان‌شناختی (که عبارتند از خودکارآمدی، امیدواری، تاب آوری و خوش بینی)” از تحلیل رگرسیون چندمتغیری استفاده نماید. بعد از ورود داده‌ها و اجرای فرمان:

نحوه گزارش نتایج رگرسیون چند متغیریبعد از باز شدن کادر مورد نظر و انتقال متغیر مستقل (پیش بین) به کار Independent و متغیر وابسته (ملاک) به کادر Dependent کار را شروع می‌کنیم. در اولین قدم بعد از اجرای تحلیل رگرسیون چند متغیری چهار جدول به نام‌های جدول متغیرهای وارد / حذف شده (Variables Entered/Removed)، جدول خلاصه مدل (Model Summary)، جدول ANOVA (تحلیل واریانس تک متغیره) و جدول ضرایب (Coefficients) ارایه می‌دهد. تصویر هریک از جداول به ترتیب در زیر آمده است. 

243 (2)

3 (1)از بین جداول فوق مهمترین جداول برای ارائه نتایج نهایی جدول خلاصه مدل (Model Summary) و جدول ضرایب می‌باشد (Coefficients). ما برای ارائه نتایج نهایی ترسیم جدول زیر را پیشنهاد می‌کنیم (توجه داشته باشید که اطلاعات مندرج در جدول ۱ تماماً ساختگی است و داده‌ها واقعی نیستند):

11

جدول فوق نتایج جدول خلاصه مدل و ضرایب را به شکلی منسجم و صحیح در خود خلاصه نموده است که هم برای فصل چهارم پایان نامه و هم برای بخش یافته‌های مقاله می‌توان از آن استفاده کرد.

حال سوال اینجاست که جدول ۱ چگونه تفسیر می‌شود؟ در تفسیر جدول فوق، در گام اول به میزان ADJ.R2 توجه می‌شود. این میزان نشان می‌دهد که مدل مذکور چند درصد از واریانس بلوغ شغلی را پیش‌بینی می‌کند. به این معنی که چهار زیرمقیاس خودکارامدی، امیدواری، تاب‌آوری و خوش بینی ۱۵ درصد از واریانس بلوغ شغلی را پیش‌ بینی می‌کند. زیرا میزان ADJ.R2 برابر با ۰/۱۵ می‌باشد که درصورتی که این مقدار در ۱۰۰ ضرب شود برابر با ۱۵ خواهد شد. شاخص بعدی میزان بتای (Beta) هر متغیر است. همانگونه که از مقادیر P-Value هریک از متغیرها دیده می‌شود سه زیرمقیاس امیدواری و تاب آوری و خوش بینی هستند که به صورت معناداری بلوغ شغلی را پیش‌بینی می‌کنند. در تفسیر این یافته‌ها اینگونه مطرح می‌شود که با افزایش یک انحراف استاندارد در نمره امیدواری، نمره بلوع شغلی ۰/۳۵ انحراف استاندارد افزایش خواهد یافت. همچنین با افزایش یک انحراف استاندارد در نمره تاب آوری، نمره بلوغ شغلی ۰/۲۸ انحراف استاندارد بالاتر خواهد رفت و در صورت افزایش انحراف استاندارد در نمره خوش بینی، نمره بلوغ شغلی ۰/۲۵ انحراف استاندارد بالاتر خواهد رفت. شما می‌توانید دقیقا تفاسیر بالا را برای تفسیر نتایج نیز استفاده کنید.

گروه تحقیقاتی اوج دانش این آمادگی را دارد که در هر مرحله از انجام تحلیل آماری برای پایان نامه و مقاله به اندسته از دانشجویانی که نیازمند مشاوره تخصصی می‌باشند کمک و یاری برساند.

لینکهای مرتبط و مفید دیگر:

چاپ کتاب با تیراژ پایین

نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS  

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ برای زیرمقیاس های پرسشنامه

پنج نکته استثنایی در ارزیابی کیفیت مقاله

کلیات مقاله نویسی

45 پاسخ
 1. طهماسبی
  طهماسبی says:

  سلام وقت بخیر
  ممنون میشوم من را راهنمایی بفرمائید در پیش بینی
  رابطه ی یو متغیر مستقل بدون ابعاد و وابسته دارای ۴ بعد چه تست اماری بغیر از ضریب همبستگی میتوان استفاده کرد
  ممنونم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   شما میتوانید از رگرسیون برای پیش بینی استفاده کنید. رابطه متغیر مستقل با تک تک متغیرهای وابسته را میتوانید با ضریب همبستگی پیرسون بررسی کنید.

   پاسخ دادن
 2. صالح
  صالح says:

  سلام
  من با استفاده از SPSSیک رگرسیون خطی انجام دادم.. حالا میخام از این رگرسیون انجام شده برای براورد مقادیر جدید متغیر وابسته استفاده کنم..
  برای اینکار باید از چه راهی عمل کنم؟؟
  میخام از مدل رگرسیون استفاده کنم..

  پاسخ دادن
 3. زهرا
  زهرا says:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک آزمون رگرسیون چندگانه انجام دادم و ۲۲تا متغیر مستقل داشتم. طبق نتایجی که بدست آوردم مقدارR squere adjust صفر بدست آمده و مقدار ضریب تعیین ۱شد. میخواستم بدونم این نتیجه به چه معناست؟
  آیا میشه گفت که این مدل برای پیش بینی کار من درست هست یا نه؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   طبق چیزی که اینجا نوشته اید ظاهراً متغیرهای مستقل پییش بینی از متغیرهای وابسته انجام نمی دهند. به اختمال بسیار زیادی در انجام این تحلیل اشتباهی رخ داده است زیرا بدست آمدن عدد صفر تقریباً محال است. در ضمن، وقتی شما ۲۲ متغیر دارید باید اندازه نمونه بسیار زیادی برای بررسی اینهمه متغیر استفاده کرده باشید. آیا اینگونه بوده است؟ می توانید اطلاعات بیشتری از پژوهشتان ارایه کنید تا بیشتر بتوانیم راهنمایی کنیم.

   پاسخ دادن
 4. نورالدین
  نورالدین says:

  سلام من یه جدول کامل وجامع آمار تحلیلی از میانکین و واریانس تا رگرسیون دریک نگاه میخام طپری که با توجه به خروجی اعداد برای هرکدام توصیف کامل نوشته شده باشد

  پاسخ دادن
 5. امین
  امین says:

  باسلام و وقت بخیر
  در پژوهش من امکان اندازه گیری متغیر وابسته وجود ندارد و تنها متغیرهای مستقل قابل اندازه گیری هستن . من چطور میتونم این کار رو با spss انجام دهم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما می توانید متغیرهای خود را وارد اس پی اس اس نمایید و آماره های توصیفی و استنباطی را بر روی آنها انجام دهید. منتها، شما باید از انجام این تحلیل ها هدف داشته باشید و بر اساس هدف خود این تحلیل ها را انجام دهید. برای کمک بیشتر می توانید موضوع پژوهش و فرضیات خود را برای ما ارسال نمایید تا بیشتر بتوانیم کمک کنیم.

   پاسخ دادن
 6. قاسمی
  قاسمی says:

  با سلام
  سوال من در مورد جدول output انالیز کوواریانس می باشد.
  در یک تحقیق در جدول تحلیل کوواریانس اطلاعات مربوط به “مجموع مجذورات، درجه آزادی، میانگین مجذورات، آماره آزمون f، اندازه اثر” وجود دارد ولی متاسفاته اطلاعات مربوط به معناداری یا sig برای متغیرها وجود ندارد.
  سوال: آیا میتوان از اطلاعات موجود در جدول، سطح معناداری متغیر ها را به صورت دستی محاسبه کرد؟

  با تشکر

  پاسخ دادن
  • آزاد
   آزاد says:

   سلام. من یک تحلیل رگرسیون دارم انجام می دهم مراحل را می نویسم شما بفرمائید درست عمل می کنم یا خیر؟
   پژوهش من شامل ۲ متغیر و هر متغیر شامل چند مقوله می شود(پرسشنامه شامل ۳۵ تا سوال که متغیر وابسته(رضایت)۲۱ و متغیر مستقل(احساس حضور)۱۴ سوال شامل می شود)(متغیر وابسته شامل ۶ مقوله و متغیر مستقل شامل۳ مقوله)
   ابتدا از قسمت compute
   گویه های هر مقوله را با هم جمع کردم و اینکار را برای تمامی مقوله ها از هر دو متغیر انجام دادم هم چنین کلیه گویه های هر متغیر را هم جداگانه محاسبه کردم مثلا برای متغیر وابسته کلیه گویه های مربوط به اون مقوله را جمع گردم
   سپس هم بستگی گرفتم برای هم بستگی متغیر مستقل(مثلا احساس حضور به صورت کلی) و تمامی مقوله های متغیر وابسته را در کادر وارد گردم و هم بستگی محاسبه کردم سپس در مرحله رگرسیون متغیر وابسته را در کادر بالا و کلیه مقوله های متغیر مستقل را در کادر پایین وارد کردم

   پاسخ دادن
 7. امید
  امید says:

  باسلام و احترام.
  بنده دانشجوی کارشناسی روانشناسی هستم و موضوع پایان نامه ام بررسی رابطه بین پایگاه هویت و سلامت روان در نوجوانان است. لطف کنید راهنمایی کنید که من باید چه تحلیل اماری روی این موضوع انجام دهم؟
  باسپاس

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   در آغاز برای اینکه شما بخواهید رگرسیون انجام دهید میبایست رابطه بین متغیرها معنی دار باشد. بدین وسیله، در گام اول رابطه همبستگی متغیر مستقل با متغیر وابسته اول و سپس با متغیر وابسته دوم سنجیده می شود. اگر روابط معنی دار بود در گام بعدی برای اینکه مشخص شود متغیر مستقل به چه مقدار دو متغیر وابسته را پیش بینی می کند باید رگرسیون گرفته شود. طبیعتاً وقتی میزان همبستگی بین دو متغیر منفی است پس پیش بینی نیز نمی توان بین آنها متصور بود.

   پاسخ دادن
 8. یاسمن
  یاسمن says:

  سلام. من یک تحلیل رگرسیون دارم انجام می دهم مراحل را می نویسم شما بفرمائید درست عمل می کنم یا خیر؟
  پژوهش من شامل دو متغیر و هر متغیر شامل چند مقوله می شود(پرسشنامه شامل ۳۵ تا سوال که متغیر وابسته(رضایت)۲۱ و متغیر مستقل(احساس حضور)۱۴ سوال شامل می شود)(متغیر وابسته شامل ۶ مقوله و متغیر مستقل شامل۳ مقوله)
  ابتدا از قسمت compute
  گویه های هر مقوله را با هم جمع کردم و اینکار را برای تمامی مقوله ها از هر دو متغیر انجام دادم هم چنین کلیه گویه های هر متغیر را هم جداگانه محاسبه کردم مثلا برای متغیر وابسته کلیه گویه های مربوط به اون مقوله را جمع گردم
  سپس هم بستگی گرفتم برای هم بستگی متغیر مستقل(مثلا احساس حضور به صورت کلی) و تمامی مقوله های متغیر وابسته را در کادر وارد گردم و هم بستگی محاسبه کردم سپس در مرحله رگرسیون متغیر وابسته را در کادر بالا و کلیه مقوله های متغیر مستقل را در کادر پایین وارد کردم

  پاسخ دادن
 9. موسوی
  موسوی says:

  سلام . ی سوال ک منو خیلی درگیر کرده نحوه گزارش صحیح نتایج رگرسیون در مقاله هست ، یعنی نحوه تایپ این نتیجه چطور خواهد بود ، آیا فقط ذکر معنادار بودن با p-value کفایت می‌کنه ،؟! یا باید به جزییاتی از رگرسیون اشاره کرد؟؟؟
  دوم اینکه فرمول y=b0+b1x ک در پایان استفاده میشه نیز ی توضیح مختصر بدید.
  واقعا ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  پاسخ دادن
 10. مهران
  مهران says:

  با سلام
  در جدول Model summary ارقام بدست آمده به صورت پایین بوده. آیا می توانم رگرسیون رو گزارش کنم؟؟
  R: .286
  R Square: .082
  Adjusted R Square: .057

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   گزارش رگرسیون در صورتی که جدول همبستگی رابطه بین متغیرها را معنادار نشان دهد، حتما باید انجام شود و به مقادیر مذکور نباید توجه کنید. قبل از انجام رگرسیون باید همبستگی دو متغیر باهم معنادار باشند. در صورتی که همبستگی ها معنادار بود شما رگرسیون را انجام می دهید تا بیان کنید چه مقدار از واریانس متغیر ملاک را متغیر پیش بین، پیش بینی می کند.

   پاسخ دادن
 11. سوگول
  سوگول says:

  سلام یه سوال دارم که خیلی فوریه ممنون میشم جواب بدین …
  در نرم افزار spss در روش رگرسیون سلسله مراتبی و انجام مراحل مربوطه در نهایت گزارشی که داده شده در جدول model summary در بلوک یک سن و مقبولییت اجتماعی و سن به عنوان متغیر کنترل وارد شدن به عنوان مدل اول و در قسمت مدل دوم و بلوک دوم متغیر های کنترل حالتهای درونی و تسلطی به عنوان متغیر های مستقل که قرار هست متغیر وابسته یعنی استرس تصوری کلی رو بعد از حذف اثرات کنترل متغیر های کنترل واریانسش و پیش بینی کنند وارد مدل شدن …
  حالا سوالی که مطرحه اینکه که تا چه میزان این متغیر تسلطی کلی و متغیر حالتهای درونی قادر به پیش بینی واریانس استرس تصوری بعد از کنترل اثرات سن و مقبولیت اجتماعی هستن ؟؟؟؟
  و اینکه ستون r squre , r squre change چه تفاوتی دارن ؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام دوست عزیز
   بخش کامنت مباحث مختص پاسخ گویی به سوالاتی است که امکان جواب دهی در این بخش را داشته باشند. سوال شما بسیار وسیع است و برای پاسخگویی حتما باید به داده ها دسترسی داشته باشیم و موارد دیگر. شما می توانید با همکاران ما از طریق شماره های تماسمان در ارتباط باشید تا سوال به صورت تخصصی بررسی شود.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اطلاعاتی درباره R square change نداریم. اگر سایر دوستان دانشی در این زمینه دارند می توانند به دوست عزیزمان کمک نمایند.

   پاسخ دادن
 12. فیروزی
  فیروزی says:

  با سلام . ممنون میشم راهنمایی کنید. من ۳۱ نمونه دارم و ۱۵ متغیر که از بین اون ها ۶ تا از متغیرها در آزمون هم بستگی پیرسون با متغیر وابسته ارتباط معنادار دارند. ایا فقط باید همون ۶ متغیر رو برای ازمون رگرسیون چندگانه مورد تحلیل قرار داد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   نخیر تنها زمانی از رگرسیون ناپارامتریک مانند رگرسیون لجستیک استفاده خواهید کرد که متغیرهای شما مقیاس اسمی یا رتبه ای داشته باشند. در غیر اینصورت باید از رگرسیون خطی استفاده کنید.

   پاسخ دادن
 13. مریم
  مریم says:

  با سلام
  من دانشجوی ارشد رشته حسابداری هستم فصل ۴پایان نامم مقدار کل بتا می‌تونه بیشتر از یک باشه؟؟؟پایان نامم پرسشنامه ای هست

  پاسخ دادن
 14. فائزه
  فائزه says:

  با سلام ببخشید اگر در بین چهار متغییر مستقل دو متغییر مقدار معناداری بالای ۰/۰۵ را داشته باشند چه باید کرد آیا باید حدف بشوند و مجدد رگرسیون بگیرم؟تحلیل رو چطور بنویسم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   سوال خیلی کلی است و باید بر اساس فرضیات عمل کرد. اما اگر فرضیه شما این باشد که چهار متغیر با یکدیگر ارتباط همبستگی دارند و الان مشاهده می کنید که ندارند دو متغیر دیگری که به صورت معنادار همبسته هستند را وارد معادله رگرسیون خواهید کرد تا ببینید میزان پیش بینی یک متغیر از متغیر دیگر آیا معنادار است یا خیر. طبیعتاً متغیرهایی که بایکدیگر ارتباط معناداری دارند وارد معادله رگرسیون می شوند.

   پاسخ دادن
 15. ناصر
  ناصر says:

  سلام روزتان بخیر , این سوال را اگر پاسخ دهید ممنون میشم ,,در رگرسیون خطی چندجانبه اگر ضریب ثابت B0 (عرض از مبدا) منفی باشد مفهوم و تحلیلش چه است؟

  پاسخ دادن
 16. سپید
  سپید says:

  سلا. وقت بخیرو شادی. ببخشید بنده در تحقیق خود ۲ متغییر وابسته و ۲ متغیر مستقل دارم. ایا می توانم از رگرسیون چندگانه استفاده کنم؟

  پاسخ دادن
 17. ناهید درخشانی
  ناهید درخشانی says:

  سلام با تشکر از راهنمایی های شما
  متغیر مستقل اسمی مثل جنسیت را کد زن ۰ و مرد ۱ بدیم و واردرگرسیون کنیم ومعادله آن را چطوری بنویسیم وتفسر کنیم

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>