نحوه گزارش نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری

نحوه گزارش نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری

تحلیل رگرسیون چندمتغیره یکی از پرکاربردترین تحلیل‌های موجود در آمار استنباطی می‌باشد. این تحلیل پیچیدگی‌های زیادی دارد و می‌توان آن را یکی از سخت‌ترین تحلیل‌های آماری نامید.

بارها دیده شده است که در پژوهش‌های مختلف تحلیل رگرسیون چندمتغیری به درستی انجام شده است اما در گزارش نتایج آن در قالب یک مقاله یا پایان نامه بسیار گنگ عمل شده و یا تمامی جداول مربوط به تحلیل آمده است. در اینجا بعد از مطالعات فراوان بر روی مقالات و پایان نامه‌های داخلی و خارجی، استانداردی از نحوه گزارش نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری ارایه می‌دهیم تا احتمالاً مورد استفاده پژوهشگران و تحلیل‌گران آماری قرار گیرد. در زیر به بررسی و نحوه گزارش نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری به سبک ورود (Enter) پرداخته می‌شود. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

+ بیشتر بخوانید: آموزش تحلیل رگرسیون خطی در SPSS

کار را با ذکر مثالی شروع می‌کنیم. پژوهشگری برای تحلیل داده‌های این پژوهش “پیش بینی بلوغ شغلی از طریق ابعاد سرمایه روان‌شناختی (که عبارتند از خودکارآمدی، امیدواری، تاب آوری و خوش بینی)” از تحلیل رگرسیون چندمتغیری استفاده نماید. بعد از ورود داده‌ها و اجرای فرمان:

نحوه گزارش نتایج رگرسیون چند متغیریبعد از باز شدن کادر مورد نظر و انتقال متغیر مستقل (پیش بین) به کار Independent و متغیر وابسته (ملاک) به کادر Dependent کار را شروع می‌کنیم. در اولین قدم بعد از اجرای تحلیل رگرسیون چند متغیری چهار جدول به نام‌های جدول متغیرهای وارد / حذف شده (Variables Entered/Removed)، جدول خلاصه مدل (Model Summary)، جدول ANOVA (تحلیل واریانس تک متغیره) و جدول ضرایب (Coefficients) ارایه می‌دهد. تصویر هریک از جداول به ترتیب در زیر آمده است. 

243 (2)

3 (1)از بین جداول فوق مهمترین جداول برای ارائه نتایج نهایی جدول خلاصه مدل (Model Summary) و جدول ضرایب می‌باشد (Coefficients). ما برای ارائه نتایج نهایی ترسیم جدول زیر را پیشنهاد می‌کنیم (توجه داشته باشید که اطلاعات مندرج در جدول ۱ تماماً ساختگی است و داده‌ها واقعی نیستند):

11

جدول فوق نتایج جدول خلاصه مدل و ضرایب را به شکلی منسجم و صحیح در خود خلاصه نموده است که هم برای فصل چهارم پایان نامه و هم برای بخش یافته‌های مقاله می‌توان از آن استفاده کرد.

حال سوال اینجاست که جدول ۱ چگونه تفسیر می‌شود؟ در تفسیر جدول فوق، در گام اول به میزان ADJ.R2 توجه می‌شود. این میزان نشان می‌دهد که مدل مذکور چند درصد از واریانس بلوغ شغلی را پیش‌بینی می‌کند. به این معنی که چهار زیرمقیاس خودکارامدی، امیدواری، تاب‌آوری و خوش بینی ۱۵ درصد از واریانس بلوغ شغلی را پیش‌ بینی می‌کند. زیرا میزان ADJ.R2 برابر با ۰/۱۵ می‌باشد که درصورتی که این مقدار در ۱۰۰ ضرب شود برابر با ۱۵ خواهد شد. شاخص بعدی میزان بتای (Beta) هر متغیر است. همانگونه که از مقادیر P-Value هریک از متغیرها دیده می‌شود سه زیرمقیاس امیدواری و تاب آوری و خوش بینی هستند که به صورت معناداری بلوغ شغلی را پیش‌بینی می‌کنند. در تفسیر این یافته‌ها اینگونه مطرح می‌شود که با افزایش یک انحراف استاندارد در نمره امیدواری، نمره بلوع شغلی ۰/۳۵ انحراف استاندارد افزایش خواهد یافت. همچنین با افزایش یک انحراف استاندارد در نمره تاب آوری، نمره بلوغ شغلی ۰/۲۸ انحراف استاندارد بالاتر خواهد رفت و در صورت افزایش انحراف استاندارد در نمره خوش بینی، نمره بلوغ شغلی ۰/۲۵ انحراف استاندارد بالاتر خواهد رفت. شما می‌توانید دقیقا تفاسیر بالا را برای تفسیر نتایج نیز استفاده کنید.

گروه تحقیقاتی اوج دانش این آمادگی را دارد که در هر مرحله از انجام تحلیل آماری برای پایان نامه و مقاله به اندسته از دانشجویانی که نیازمند مشاوره تخصصی می‌باشند کمک و یاری برساند.

لینکهای مرتبط و مفید دیگر:

چاپ کتاب با تیراژ پایین

نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS  

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ برای زیرمقیاس های پرسشنامه

پنج نکته استثنایی در ارزیابی کیفیت مقاله

کلیات مقاله نویسی

3 پاسخ
 1. طهماسبی
  طهماسبی says:

  سلام وقت بخیر
  ممنون میشوم من را راهنمایی بفرمائید در پیش بینی
  رابطه ی یو متغیر مستقل بدون ابعاد و وابسته دارای ۴ بعد چه تست اماری بغیر از ضریب همبستگی میتوان استفاده کرد
  ممنونم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   شما میتوانید از رگرسیون برای پیش بینی استفاده کنید. رابطه متغیر مستقل با تک تک متغیرهای وابسته را میتوانید با ضریب همبستگی پیرسون بررسی کنید.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>