چگونه مقاله خود را به پایگاه پابمد (PubMed) سابمیت کنیم؟

چگونه مقاله خود را به پایگاه پابمد (PubMed) سابمیت کنیم؟

پایگاه پابمد (PubMed) پایگاه ویژه رشته‌های علوم پزشکی است  که میلیون‌ها مقاله از مجلات مختلف که نمایه پابمد دارند را منتشر می‌سازد. آرشیو مقالات در اختیار کتابخانه ملی پزشکی آمریکا در موسسه ملی سلامت است (NIH) (National Institutes of Health). این موسسه سیستم دریافت مقالات با نام (NIHMS) NIH Manuscript Submission system نیز دارد که در زیر به کاربرد آن خواهیم پرداخت. مقالاتی که در یکی از مجلات نمایه شده در پابمد پذیرفته می‌شوند به روشهای مختلفی در پایگاه پابمد منتشر می‌شوند. یکی از روشهای انتشار مقالات در پابمد آن است که مقالات چاپ شده توسط ناشران به صورت مستقیم به پایگاه پابمد ارسال می‌گردند. برای انتشار مقاله در پایگاه پابمد چهار روش وجود دارد که در زیر آنها را ذکر می‌کنیم.

با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

چگونه مقاله خود را به پایگاه پابمد (PubMed) سابمیت کنیم؟ چهار روش عمده برای ارسال مقالات

روش اول:

در این روش، مجلاتی که در این پایگاه نمایه شده‌اند مقالات پذیرفته شده و چاپ شده خود را به صورت مستقیم به این پایگاه ارسال می‌‌دارند و مولف در ارسال آنها نقشی ندارد.

روش دوم:

تعدادی از مجلات فقط برخی مقالاتی که خودشان انتخاب می‌کنند را به پایگاه پابمد ارسال می‌کنند. در این روش، مولف معمولاً باید از ادیتور آن مجله درباره اینکه آیا مقاله او را برای انتشار در پابمد انتخاب خواهد کرد یا خیر سوال کند و یا از آنها درخواست نماید تا مقاله را در این پایگاه منتشر سازند.

روش سوم:

خود مولف، مقاله نهایی داوری شده خود را به سیستم NIHMS آپلود کرده و برای انتشار آن در پایگاه پابمد به این سیستم ارسال می‌کند.

روش چهارم:

ناشر سابمیت مقاله داوری شده به سیستم NIHMS را شروع کرده و مولف با تکمیل فرآیند آن، مقاله را به این سیستم ارسال می‌کند.

pubmedimage1چگونه مقاله خود را به پایگاه پابمد (PubMed) سابمیت کنیم؟

سابمیت مقاله به پابمد

مقالاتی که قطعاً توسط ناشران در پایگاه پابمد منتشر می‌شوند می‌بایست فوراً بعد از پذیرش توسط ژورنال به پایگاه پابمد ارسال شوند. مقاله ارسال شده به پابمد  بعد از گذشت ۱۲ ماه در این پایگاه دردسترس خواهند بود.

برای سابمیت مقاله در روش اول دوم:

– ناشر (ادیتور مجله) فایل XML مقاله را به پایگاه ارسال می‌کند که شامل ـ همه جداول، اشکال و اطلاعات دیگر مقاله است. در این مرحله بهتر است تا مولف به ناشر یادآوری کند تا به بررسی فرم کپی رایت و پر کردن آن توجه کنند تا مشکلی پیش نیاید.

– مقالات ارسال شده از سوی ناشران توسط کارکنان پابمد بررسی می‌شود.

– نهایتاً، مقاله بعد از تایید در این پایگاه انتشار داده می‌شود.

برای سابمیت مقاله در روش سوم و چهارم:

– مولف یا ناشر متن مقاله را که در قالب فورمت وورد، پی دی اف یا فرمت های دیگر است به همراه تمامی جداول و اشکال به سیستم NIHMS ارسال می‌کند.

– کارکنان سیستم NIHMS فرمت مقاله را به فرمت خود پایگاه پابمد تغییر می‌دهند.

– از مولف می‌خواهد تا مقاله خود را در فرمت جدید تایید کند.

– در نهایت بعد از تایید مقاله از سوی مولف، مقاله در پایگاه پابمد درج می‌شود.

برای کمک به مولفین که کدام مجله از کدام نوع روش ارسال مقاله به پایگاه پابمد استفاده می‌کند این پایکاه اطلاعات و لیستی از مجلات را ارایه داده است (این لینک را مشاهده کنید). همچنین این پایگاه اطلاعات اضافی تری نیز برای ارسال مقالات به مولفین ارایه نموده است (این لینک را مشاهده نمایید).

در آخر باید اضافه کنیم، مقالاتی در پابمد اجازه انتشار خواهند داشت که مجله ناشر انها حتماً در پایگاه پابمد نمایه می‌شوند.

لینک‌های مفید زیر را مطالعه کنید:

چاپ مقاله در مجلات علمی

چگونه مقاله خود را سریع چاپ کنیم؟

حوه انتخاب موضوع پژوهش و شش نکته اساسی آن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>