مفهوم گپ پژوهشی یا شکاف تحقیقاتی و چگونگی تعیین آن

مفهوم گپ پژوهشی یا شکاف تحقیقاتی و چگونگی تعیین آن

گپ تحقیق چیست؟ امروز ما در مورد شکاف تحقیق صحبت می‌کنیم: گپ تحقیقاتی یا شکاف تحقیقاتی چیست، چگونه آن را شناسایی کنیم و نحوه استفاده از آن. سعی می‌گردد این توضیحات به شکلی ارایه شود که شما بتوانید تحقیقات ابتکاری و خلاقانه را پیدا کرده و دنبال کنید. چند درصد از پژوهشگران تا به حال احساس کرده‌اند که یک سوال جدید و هیجان انگیز را کشف کرده‌اند؟ مطالعات و پژوهشگران دانشجویان سال آخر تحصیلات تکمیلی معمولاً تحت فشار است و آنها در شرایط فوری و اضطراری می‌خواهند موضوعی را انتخاب کنند و در آن حوزه به دانش جدید بیافزایند. ما می‌توانیم به پیشرفت و دانش بشریت با پیدا کردن حوزه‌های بسیار جذاب و خلاقانه کمک کنیم. برای انجام این کار ابتدا باید یاد بگیریم که شکاف‌های تحقیق در ادبیات موجود را شناسایی کنیم. در این مطلب به توضیح کامل مطلبی با عنوان مفهوم گپ پژوهشی یا شکاف تحقیقاتی و چگونگی تعیین آن خواهیم پرداخت. با سایت اوج دانش همراه باشید.

مفهوم گپ پژوهشی یا شکاف تحقیقاتی و چگونگی تعیین آن

شکاف تحقیقاتی یا گپ به زبان ساده یک موضوع یا حوزه‌ای است که اطلاعات ناقص یا ناکافی آن این انگیزه را می‌دهد تا برای پیدا کردن آنها پژوهش و مطالعه‌ای صورت گیرد. با این حال، گپ تحقیقاتی را نباید با یک سوال تحقیق اشتباه گرفت. به عنوان مثال، اگر  سوال پژوهشی با عنوان رژیم غذایی سالم برای انسانها طراحی کنیم، می‌توانیم مطالعات زیادی و پاسخ‌های احتمالی این سوال را بیابیم. اما در سوی دیگر، اگر ما درمورد اثرات داروهای ضد افسردگی در زنان باردار سوال کنیم، نمی‌توانیم داده‌هایی بسیار شفاف و دقیق پیدا کنیم. این حوزه، یک شکاف تحقیق است. هنگامی که یک شکاف تحقیق را شناسایی می‌کنیم، مسیری را برای تحقیقات بالقوه جدید و هیجان انگیز مشخص کرده‌ایم (طراحی جداول در مقاله علمی و ۶ توصیه مهم برای آن).

Don't know where to start 6 Tips on identifying research gaps

مفهوم گپ پژوهشی یا شکاف تحقیقاتی و چگونگی تعیین آن : چگونه می‌توانیم شکاف‌های تحقیقاتی را پیدا کنیم؟ 

با توجه به حجم تحقیقات موجود، شناسایی شکاف تحقیق می‌تواند غلط یا حتی غیرممکن باشد. اغلب، وقت نداریم که هر مقاله‌ای را که در مورد حوزه پژوهشی و تحصیلاتی ما منتشر شده را بخوانیم. به طور مشابه، شما مجبور نیستید هر مقاله را بخوانید. پس چگونه می‌توان یک شکاف تحقیق را شناسایی کرد؟  تکنیک‌های مختلف در رشته‌های مختلف وجود دارد، اما ما می‌توانیم بسیاری از آنها را به چند مرحله کاهش دهیم که عبارتند از:

– سوال یا موضوع برانگیزاننده خود را تعیین کنید.

– اصطلاحات کلیدی یا کلیدواژگان مرتبط با موضوع خود را پیدا کنید.

– ادبیات تحقیقی را مرور کنید و به دنبال این کلیدواژه‌ها باشید و مجلات و مقالات مربوط به آن را پیدا کنید (بیشتر بخوانیم: چگونه برای نگارش مقاله یا پایان نامه ادبیات پژوهشی جدید جستجو کنیم؟).

– نشریات معتبری که شامل کلیدواژگانی که شما در بالا آنها را یافته‌اید مطالعه کنید (بیشتر بخوانیم: یک روش ساده برای دسترسی سریع به منابع مرتبط با پژوهش).

– موضوعاتی را شناسایی کنید که در مقالات و نشریاتی که شما معین کرده‌اید و به دنبال آنها بودید اشاره نشده‌اند (بیشتر بخوانید: ۱۱ موتور جستجوی عالی برای محققان و پژوهشگران را بشناسید).

این آخرین مرحله است که همه ما آن را چالش برانگیز قلمداد می‌کنیم. اینکه شما سعی کنید بفهمید که مقالاتی که شما پیدا کرده‌اید چه چیزی را معین نکرده‌اند و به آنها جواب دقیقی نداده‌اند بسیار دشوار است. معمولاً یکی از بهترین روش‌ها آن است که شما لیستی از اطلاعات ناسازگار و غیرشفاف را فراهم سازید که در درون مقالات آنها را پیدا کرده‌اید. شما همچنین می‌توانید به بخش پیشنهادات تحقیق که مولفان مقاله در انتهای مقاله می‌نویسند مراجعه کنید. اگر مقاله‌ای در یک مجله معتبر چاپ شده باشد و خود مقاله نیز قوی باشد، می‌تواند پیشنهادات تحقیقی نابی را به ما ارایه دهد. مطالعه چندین مقاله و یادداشت برداری از پیشنهادات پژوهشی آنها به شما ایده‌‌های خلاقانه‌ای خواهد داد. 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>