نحوه رفرنس دهی به مقاله در نگارش اسناد علمی

نحوه رفرنس دهی به مقاله در نگارش اسناد علمی

حین نگارش یک مقاله علمی، این ضرورت وجود دارد که به مقالاتی که از آنها به عنوان رفرنس استفاده نموده‌اید را ذکر نمایید. بحث استنادات در نگارش مقاله یک بخث بسیار جدی و حیاتی است. در حقیقت اولین کاری که ادیتورهای یک مجله به آن توجه دارند صحت و دقت استنادات است. به عنوان مجموعه‌ای که بیش از یک دهه در حیطه خدمات چاپ مقاله فعالیت داریم می‌توانیم اذعان نماییم که بیشترین اشکلات پژوهشگران ایرانی در نگارش مقاله به بحث رفرنس دهی باز می‌گردد. در این مطلب به ارایه نحوه رفرنس دهی به مقاله در نگارش اسناد علمی پرداخته ایم. هدف اولیه ما این است که پژوهشگران هرچه بیشتر با اصول دقق رفرنس نویسی آشنا شوند. با سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

– بیشتر بخوانید: نحوه استناد به مقاله همایشی به سبک APA

نحوه رفرنس دهی به مقاله در نگارش اسناد علمی

از آنجاییکه سبک APA در استناددهی بیشترین فراوانی را دارد ما برای توضیح نحوه رفرنس دهی به مقاله در نگارش اسناد علمی این سبک را معیار قرار داده‌ایم و به صورت مرحله به مرحله آن را تشریح نموده‌ایم.

۱- با نام خانوادگی مولف شروع کنید.

در سبک APA نام خانوادگی مولف در آغاز می‌آید و سپس نام او در مرتبه دوم قرار می‌گیرد. بعد از نام خانوادگی یک کاما بگذارید سپس حرف اول نام را وارد نمایید. در صورتی که بیش از یک نام وجود داشته باشد، بلافاصله بعد از نام کاما گذاشته و بعد از آن از علامت & استفاده نمایید. آنگاه نام خانوادگی نویسنده دوم، کاما، حرف اول نام مولف. دقیقاً به شکل زیر:

Kringle, K., & Frost, J

۲- تاریخ انتشار مقاله را وارد کنید.

سال انتشار را در داخل پارانتز بعد از نام مولف وارد کنید. به مثال زیر توجه کنید:

For example: “Kringle, K., & Frost, J. (2012)

۳- عنوان مقاله را وارد کنید.

عنوان مقاله را بعد از پارانتز وارد کنید. اگر رفرنس انگلیسی است حرف اول را با حروف بزرگ بنویسید. مانند زیر:

Kringle, K., & Frost, J. (2012). Red noses, warm hearts: The glowing phenomenon among North Pole reindeer

۴- اطلاعاتی از قبیل اینکه این رفرنس در کجا چاپ شده است را وارد کنید.

اگر مقاله‌ای که استفاده کرده‌اید در یک مجله علمی چاپ شده است نام دقیق مجله را وارد کنید. نام مجله باید دقیق و به صورت ایتالیک نوشته شود.

Kringle, K., & Frost, J. (2012). Red noses, warm hearts: The glowing phenomenon among North Pole reindeer. Journal of Literary Criticism

۵- شماره و دوره را وارد کنید.

معمولاً ژورنالهای علمی، عددی برای شماره و دوره ذکر می‌کنند. یک فاصله بعد از اسم مجله بدهید و شماره و دوره را وارد کنید. عدد دوره در اول و عدد شماره در داخل پارانتز وارد می‌شود.

Doe, J. (2010, June). Thoughts on Victorian literature. Journal of Literary Criticism, 9(5)

۶- شماره صفحاتی که این مقاله در مجله مورد نظر چاپ شده است را وارد کنید.

معمولاً مجلات شماره صفحاتی را برای مقاله خود در نظر می‌گیرند و آن را در بالا یا پایین مقاله درج می‌کنند. در این صورت به آنها نگاه کرده و شماره صفحات را بدین شکل وارد کنید.

Doe, J. (2010, June). Thoughts on Victorian literature. Journal of Literary Criticism, 9(5), 18-23

اگر مقاله را از یک رزونامه انتخاب کرده‌اید در این صورت قبل از شماره صفحات pp در انگلیسی و در فارسی به صورت صص وارد کنید. مانند زیر:

Hoffman, D. & Rowell, S. (2009, April 27). State of the economy. Fort Wayne News, pp. A1, A10

کمالی، ع. (۱۳۹۸). بررسی چالش‌های انتخاباتی در استانها. روزنامه اطلاعات. صص. ۲۱-۲۲

۷- شماره DOI یا آدرس URL را وارد کنید.

بسیاری از ژورنالهای معتبر برای مقالات خود یک شماره شناسه DOI اختصاص می‌دهند. در بخش آخر رفرنس می‌بایست این شناسه را به صورت کامل وارد کنید. اگر این شناسه در دسترس نباشد، می‌توانید آدرس اینترنتی آن را وارد کنید.

Brownlie, D. (2007). Toward effective poster presentations: An annotated bibliography. European Journal of Marketing, 41, 1245-1283. doi:10.1108/03090560710821161

Kenneth, I. A. (2000). A Buddhist response to the nature of human rights. Journal of Buddhist Ethics, 8. Retrieved from http://www.cac.psu.edu/jbe/twocont.html

برای استفاده از خدمت ما در پذیرش مقاله و سپس چاپ مقاله در مجلات معتبر کافی است با ایمیل، شماره تماس یا آدرس موسسه پژوهشی اوج دانش در تلگرام ارتباط برقرار کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>