اصول رفرنس دهی به جداول و شکل ها در مقاله

اصول رفرنس دهی به جداول و شکل ها در مقاله

در نگارش مقاله علاوه بر رفرنس دهی به مقالات، مواد دیگر مانند جداول و اشکال دیگر نیز رفرنس دهی می‌شوند. درباره رفرنس‌دهی به مقالات دیگر تاکنون مطالب مختلفی در وب سایتهای دیگر و همین وب سایت ارایه شده است. اما سوال این است که اصول رفرنس دهی به جداول و شکل ها در مقاله چگونه باید باشد؟ در این مطلب به ذکر اصول صحیح آن خواهیم پرداخت. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

+ راهنمای کامل گزارش جداول و تصاویر در مقاله

+ چرا از فرمت MLA و APA در نوشته‌های‌مان استفاده کنیم؟

+ قواعد کلی مقاله نویسی به سبک APA

اصول رفرنس دهی به جداول و شکل ها در مقاله

اشکال و جداول به عنوان یک بخش الحاقی به متن اصلی در مقالات علمی امری رایج است. این بخش های الحاقی متن مقاله را تکمیل می کنند: برای مثال، اشکال می توانند اطلاعاتی را انتقال دهند که ممکن است از طریق کلمات انتقال داده نشوند و جداول نیز می توانند داده ها را به صورت بصری نمایش دهند طوریکه خوانندگان می‌توانند با یک نگاه سریع اطلاعات مورد نظر را از طریق آنها کسب کنند.همه خوانندگان مقالات به اهمیت اشکال و جداول و چرایی ذکر انها در درون مقاله آشنا هستند. در حقیقت با ترسیم این اشکال و جداول خوانندگان در حین مطالعه بر روی آنها متوقف می‌شوند تا بدانند این جداول و اشکال چه مفهومی را انتقال می‌دهند.

حداول، اشکال و ضمایمی که به بخش نوشتاری مقاله الحاق می‌شوند از طریق شماره‌هایی که بر روی آنها قرار می‌گیرد مشخص می‌گردند و خوانندگان نیز با این قرارداد آشنا هستند. اما برخی نویسندگاه جهت اشاره به یک جدول، شکل و یا ضمیمیه خاصی عبارت (برای مثال، جدول شماره ۲ را مشاهده کنید) می‌آورند که چنین اصول نگارشی و رفرنس‌دهی ضرورت خاصی ندارد و برخی مجلات از نویسنده مقاله درخواست می‌کنند که چنین دستورالعملی را در سرتاسر مقاله حذف کنند.

مثالی از شیوه درست و شیوه ناردست رفرنس دهی به جداول و اشکال در زیر آمده می‌آوریم:

شیوه نادرست: در دمای ۲۵ درجه دانه‌های این گیاه سریعتر رشد می‌کنند (نگاه کنید به جدول ۲).

شیوه درست: در دمای ۲۵ درجه دانه‌های این گیاه سریعتر رشد می‌کنند (جدول ۲).

شیوه نادرست: یکی از عوارض مصرف مواد مخدر تغییر شکل در پوست است (به شکل شماره ۲ نگاه کنید).

شیوه درست: یکی از عوارض مصرف مواد مخدر تغییر شکل در پوست است (شکل ۲). 

لینکهای مفید دیگر را مطالعه کنید.

اصول نگارش محدودیت های تحقیق در مقاله و پایان نامه

اکسپت مقاله ISI

پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>