نحوه امتیاز دهی به مولفان یک مقاله

نحوه امتیاز دهی به مولفان یک مقاله

در بسیاری از مقالات تعداد مولفان بیش از یک نفر است و معمولاً در یک مقاله یک مولف اصلی اسامی همکاران پژوهشی خود را به عنوان مولفان یک مقاله وارد می‌کند. سوال اینجاست که معمولاً در مصاحبه‌های علمی و ارزیابی رزومه فرد مقالاتی که بیش از یک مولف دارند چگونه ارزیابی می‌شوند؟ در این مطلب قصد داریم نحوه امتیاز دهی به مولفان یک مقاله را مورد بررسی قرار دهیم. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

نحوه امتیاز دهی به مولفان یک مقاله

سقف امتیاز دهی به مولفان مقاله به ترتیب اسم اول تا اسم آخر در هر دانشگاه و هر نهاد علمی و مصاحبه‌ها متغیر است اما لازم است بدانید که اسم اول و نویسنده مسئول (Corresponding Author) که مسول مکاتبات با خوانندگان مقاله و ارتباط با مجلات است بیشترین امتیاز ممکنه را دریافت می‌کنند.

نفر دوم اگر نویسنده مسول نباشد امتیازی کمتر از نویسنده اول و نویسنده مسول دریافت می‌کند. فرض کنید سقف امتیازدهی در یک دانشگاه ۱۰ نمره باشد. به این ترتیب نفر اول و فردی که نویسنده مسئول است هر دو نمره ۱۰ اخذ می‌کنند. نفر دوم نمره ۸، نفر سوم نمره ۶، نفر چهارم نمره ۴، و نفرات بعدی نمره ۲ اخذ خواهند کرد. مجدد یادآوری می‌کنیم که سقف نمره دهی که در اینجا آن را ۱۰ تعیین نمودیم فرضی است و هر دانشگاه یا نهاد علمی سقف نمره مخصوص به خودی دارد.

در بسیاری از مقالات دیده می‌شود که نویسندگان مقاله ۲ نفر هستند که نفر اول خود را به عنوان نویسنده مسئول نیز معرفی نموده است. بنابراین نفر اول ۱۰ امتیاز و نفر دوم ۸ امتیاز اخذ خواهد نمود. بهتر است زمانیکه دو نفر نویسنده اصلی وجود دارد برای اینکه امتیازات مقاله به شکل مساوی تقسیم شود نفر دوم را به عنوان نویسنده مسول تعیین کنید تا هر دو نفر نمره ۱۰ را اخذ نمایند.

تعیین نفرات اول تا آخر و نویسنده مسئول یقیناً به عهده نویسندگان مقاله و برحسب میزان همکاری آنها انجام می‌شود و مجلات هیچ دخالتی در تعیین ترتیب اسامی و نویسنده مسئول ندارند. چیزی که برای مجلات مهم می‌باشد آن است رزومه مولفان در چه حدی است؟ آیا آنها سابقاً مقاله‌ منتشر شده در یک مجله معتبر را داشته‌اند یا خیر؟ اما ترتیب اسامی و تعیین نویسنده مسئول برای مجلات اهمیتی ندارد.

در مثال دیگر فرض کنید دو نفر نویسنده اصلی به همراه ۴ نفر همکار پژوهشی در شکل گیزی یک مقاله نقش داشته‌اند. در اینجا برای اینکه عدالت در تقسیم امتیاز مقاله بین دو نفر اصلی رعایت گردد پیشنهاد می‌شود یکی از پژوهشگران اصلی به عنوان نام اول و نویسنده دوم به عنوان نام آخر درج شود و علاوه بر آن امتیاز نویسنده مسئول هم به وی داده شود. در اینجا هرچند نویسنده اصلی دوم به عنوان نام آخر مطرح می‌شود اما چون نویسنده مسئول به عهده اوست امتیاز اصلی را اخذ می‌کند. نام ۴ نفر دیگر نیز به ترتیب میزان همکاری آنها به عنوان نام دوم، نام سوم، نام چهارم و نام پنجم ذکر می‌گردد و نام ششم هم در این مثال نویسنده مسئول خواهد بود.

بنابراین، تعیین نویسنده مسئول می‌تواند حقوق معنوی دو نویسنده اصلی را به صورت مساوی تضمین نماید. اما در نظر داشته باشید که نام اول در هرمقاله به عنوان فرد فردی تلقی می‌شود که بیشترین نقش و دخالت را در فرآیند پژوهش داشته است.

لینکهای مفید دیگر را نیز مطالعه کنید.

نحوه محاسبه زیرمقیاس‌ های پرسشنامه در SPSS  

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ برای زیرمقیاس های پرسشنامه

پنج نکته استثنایی در ارزیابی کیفیت مقاله

کلیات مقاله نویسی

6 پاسخ
 1. راضیه صداقت
  راضیه صداقت says:

  با سلام وخسته نباشید
  اسم دوم و چهارم و پنجم در مقاله چقدر امتیاز می گیرن؟ آیا نویسنده مسئول بودن در یک مقاله امتیاز به حساب میاد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   ببینید بعضی مراجع و دانشگاه ها بین اسم سو و پنجم هیچ تفاوت امتیازی قایل نیستند اما بعضی هم بر حسب جایگاه اسم، امتیازات رو متفاوت تقسیم می کنند. اما بیشترین امتیازات رو اسم اول و اسم دوم دارند. نویسنده مسئول هم امتیاز دارد.

   پاسخ دادن
 2. مدیر سایت
  مدیر سایت says:

  با سلام و عرض احترام
  ببینید قاعدتا کسی که بیشترین کارهای یک مقاله را انجام داده باید در اولویت اسمی قرار بگیره به این معنی که باید اسمش قبل از همه و جلوتر در مقاله درج بشه. اما گاهاً خوب شما باید شرایط رو در نظر بگیرید و اینکه شاید اسم استادتون در اول مقاله احتمالاً ضریب پذیرش مقاله رو بالاتر ببیره. البته این قاعده ای که گفتیم علمی نیست و شاید واقعا هیچ توجیهی نداریم تا به شما بگیم.
  اما درباره اپلای کردن آنچه که ما شنیده ایم بهتر است نام شما نفر اول و نفر دوم باشه. تقریباً افرادی که به ما برای اپلای کردن میان و ما کار مقالات آنها را انجام می دهیم معمولا در مقالات یا نفر اول هستند یا نفر دوم.
  و اینکه سعی کنید مقالاتتون اسکوپوس یا آی اس آی وب آف ساینس باشه. مقالات علمی پژوهشی داخلی و یا آی اس آی بدون ضریب تاثیر برای اپلای کردن امتیازی ندارند. اسکوپوس هم حتماً دارای ایمپکت باشه ولو پایین. یعنی حتماً جزو مجلات q1 تا q4 باشه تا امتیازی براش در نظر گرفته بشه. طبیعتا اسکوپوس های q1 و q2 بیشترین امتیازات رو دارند.
  موفق باشید.

  پاسخ دادن

تعقیب

 1. سوسنگردی می‌گه:

  سلام
  من و همکلاسی هام و استادمون یه مقاله ای نوشتیم و میخواهیم اون رو سابمیت کنیم. بیشترین کارها به عهده من بوده اما استادم میگه خودش باید اسم اول باشه. میخوام بگم که اینکه من اسم دوم باشم امتیازاتم کم میشه یا نمیشه؟ بعدا میخوام برای اپلای افدام کنم برای اپلای کردن باید اسم من تو چه اولویتی باشه؟ لطف میکنید اگر راهنمایی کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>