آیا یکسان بودن دو مقاله از لحاظ روش پژوهش مجاز است؟

آیا یکسان بودن دو مقاله از لحاظ روش پژوهش مجاز است؟

بسیاری از افرادی که از پایان نامه خود مقالاتی اسخراج می‌کنند یا نتایج پژوهش خود را می‌خواهند در دو مقاله جداگانه مطرح کنند درباره بخش‌هایی که این دو مقاله می‌تواند یا نمی‌تواند مشابه باشد گمانه زنی دارند. فرض کنید شما پایان نامه‌ای را نگارش کرده‌اید و در آن از یک روش واحد پژوهش استفاده کرده‌اید اکنون می‌خواهید به صورت قانونی و مجاز نتایج پایان نامه خود را در قالب دو مقاله ذکر کنید (بیشتر بخوانید: انتشار سالامی و انتشار حجم دهنده چه مفهومی دارند؟)؛ در اینجا پی خواهید برد که مجبورید روش پژوهش را در هر دو مقاله یکسان بنویسید. سوال اینجاست که آیا یکسان بودن دو مقاله از لحاظ روش پژوهش مجاز است؟ با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

آیا یکسان بودن دو مقاله از لحاظ روش پژوهش مجاز است؟

در پاسخ به این سوال باید صراحتاً مطرح کنیم که استفاده از یک روش پژوهش (بخش متدولوژی یا روش‌شناسی مقاله) در دو مقاله پژوهشی مورد قبول است و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. برای این اصل نیز شرایطی لازم است:

– اطمینان حاصل کنید که دو مقاله موجود به حد کافی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند تا چاپ هرکدام با مشکل مواجه نشود.

– هریک از مقالات می‌بایست سوال تحقیقی و فرضیات پژوهشی جداگانه‌ و خاص  خود را داشته باشد.

– هریک از مقالات می‌بایست بیان مساله، بحث و نتیجه‌گیری و تحلیل یافته‌های خاص خود را داشته باشد که کاملاً متفاوت با همدیگر باشند.

متاسفانه، بسیاری از افراد در استخراج مقاله از پایان نامه خود یا گزارش نتایج پژوهش خود سعی دارند تا هرطور که شده تعداد مقالات خود را به بیش از یک مقاله گسترش دهند. گاهاً دیده شده است که بسیاری از محققان در صورتی که به صورت طبیعی و مجاز می‌توانستند یافته‌های خود را در قالب بیش از یک مقاله ارایه کنند برای اینکه متهم به انتشار غیر اخلاقی یافته‌های خود نشوند پژوهش خود را محدود کرده و صرفاً یک مقاله ارایه می‌کنند. با ملاک‌‌‌های سه گانه‌ای که در فوق ذکر کردیم اگر دو مقاله از نظر سوال، فرضیه، تحلیل‌‌ و بحث و نتیجه‌گیری تفاوت‌‌های عمده‌ای با یکدیگر داشته باشند می‌توان آنها را به صورت واقعی به دو مقاله تقسیم بندی نمود در غیر اینصورت احتمال دارد شما به انتشار سالامی یا حجم دهنده متهم شوید و مجلات از چاپ مقاله شما امتناع نمایند.

لینک‌های مفید دیگر را مطالعه کنید.

پذیرش و چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس

ثبت مقاله در مجلات علمی پژوهشی

چگونه پایان نامه را تبدیل به مقاله کنیم؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>