آیا محدودیتی برای تعداد نویسندگان مقاله وجود دارد؟

آیا محدودیتی برای تعداد نویسندگان مقاله وجود دارد؟

کمتر مقاله‌ای را می‌توانید پیدا کنید که بعد از نگارش و چاپ آن تنها یک نام بر روی مقاله وجود داشته باشد. اغلب مقالات نگارش شده معمولاً متشکل از دو یا چند نویسنده هستند که با همکاری یکدیگر نگارش مقاله را انجام داده‌اند. اما برخی اوقات پژوهشگران با توجه به حجم گسترده جمع آوری اطلاعات و تحلیل آنها به همکاران بیشتری احتیاج پیدا می‌کنند. سوال بسیاری از این پژوهشگران می‌تواند آن باشد که آیا محدودیتی برای تعداد نویسندگان مقاله وجود دارد؟ در این مطلب به طرح پاسخ نسبت به این سوال خواهیم پرداخت. با وب سایت چاپ مقاله اوج دانش همراه باشید.

آیا می توان در یک مقاله دو نویسنده مسئول تعیین کرد؟

آیا محدودیتی برای تعداد نویسندگان مقاله وجود دارد؟

در واقع می‌توان گفت هیچ محدودیتی برای تعداد مولفان در مقاله وجود ندارد. با این حالف مهم است که تمام افرادی که اسمشان بر روی مقاله ذکر می‌گردد در فرآیند جمع آوری مقاله نقشی داشته باشند. در زیر به برخی از اصول ذکر نام یک فرد در مقاله اشاره می‌کنیم. این اصول برای آن است که فردی که نام وی روی مقاله می‌آید می‌بایست یکی از نقش‌های چهارگانه زیر را در تدوین مقاله داشته باشد.

۱- داشتن نقش در فرآیند انجام پژوهش ماننند تحلیل داده‌ها، تفسیر داده‌ها، و جمع آوری آنها.

۲- نقش راهنمای علمی در طول فرآیند انجام پژوهش برای رفع ایرادات و مشکلات احتمالی در هریک از بخش های پژوهش.

۳- نقش داشتن در فرآیند اصلاح و آماده سازی قبل از چاپ مقاله.

۴- داشتن توافقنامه برای پاسخگویی به تمام جنبه های کار در حصول اطمینان از این که سوالات مربوط به صحت و یا یکپارچگی هر بخشی از کار مرد بررسی و رفع و رجوع قرار خواهد گرفت.

اگر پژوهشگری هیچ یک از نقشهای چهارگانه فوق را در تدوین مقاله نداشته باشد، نام آنها نه به عنوان مولف بلکه به عنوان مشارکت کننده در تحقیق آورده می‌شود. معمولاً در مقالاتی که چند نویسنده در نگارش آن سهیم بوده‌اند و نامشان به عنوان مولف در مقاله ذکر شده است از نویسندگان درخواست می‌شود در کاورلتر یا داخل متن مقاله یک نفر را به عنوان مسئول مکاتبات در نظر گیرند که به آن نویسنده مسئول یا Corresponding author می‌گویند.

لینک‌های مرتبط دیگر را مطالعه کنید.

اکسپت و چاپ مقاله ISI

پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>